Kako su Nemanjici nazivali svoj narod u srednjem veku?

Član
Učlanjen(a)
22.09.2010
Poruka
2
Surfujuci po netu i raznim forumima saznao sam da je stav zvanicne istorije da naziv za Srbe potice od naziva podcinjenog saleza u Nemanjickoj srbiji,sebara,odnosno zavisnih seljaka...Znaci,postojali su vastalini,vlastelincici i sebri. Mene zanima kako se zvao narod tada u celini,odnosno,zajednici naziv za sve staleze? dakle,da li se zna kako su na primer Nemanjici zvali svoj narod? da li postoji neki dokument gde neki od Nemanjica naziva narod nekim imenom? izvinjavam se ako je o ovome vec diskutovano....
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Surfujuci po netu i raznim forumima saznao sam da je stav zvanicne istorije da naziv za Srbe potice od naziva podcinjenog saleza u Nemanjickoj srbiji,sebara,odnosno zavisnih seljaka...Znaci,postojali su vastalini,vlastelincici i sebri. Mene zanima kako se zvao narod tada u celini,odnosno,zajednici naziv za sve staleze? dakle,da li se zna kako su na primer Nemanjici zvali svoj narod? da li postoji neki dokument gde neki od Nemanjica naziva narod nekim imenom? izvinjavam se ako je o ovome vec diskutovano....
Mnogo je tu nepoznanica i nagađanja. Neki istortičari smatraju, npr. da je riječ sebari ili sorabi (odakle je navodno poteklo današnje ime Srbi) u davna vremena označavalo srodstvo, rodbinu, pleme..., a ane zavisne seljake kako ti kažeš. Moguće, naravno, i da si u pravu, ali, ako je ova prva pretpostavka tačna, onda su se Srbi u vrijeme Nemanjića zvali jednim od tih imena, no, ta imena nisu označavala zavisnog seljaka nego narod u cjelini.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Baš na ovom forumu o tome smo puno diskutovali pa ću biti egocentričan i prilepiti deo teksta o tome.
"Oko porekla termina Srbi i njenog značenja, postoji dosta teorija od toga da potiče iz baltičkih jezika i da označava graničara , pa teorija da to na sanskritu znači slobodan čovek , junak, pa da je poreklom iz staroruskog i da označava vojnika , hrabrog, pa da označava prapostojbinu Sibir itd., da ne nabrajam ima još dosta teorija koji na različite načine tumače poreklo i značenje tog izraza.
Jedino što je zajedničko u njima je da se skoro svi slažu da to ime ima indoevropsko poreklo.
Pošto imam isto mišljenje prilepio bih tekst sa drugog foruma - a ovom prilikom se zahvaljujem autoru .
"Etimologija ovoga naziva nije nam jasna — neki pretpostavljaju autohtono poreklo i različito ga izvode, ali neki pretpostavljaju i da je u pitanju davna pozajmljenica iz nekog drugog jezika (najčešće su u igri iranski jezici), i opet ga različito izvode. Prosto je ime toliko staro, a toliko običnog fonetskoga sklopa, da nam njegovo pravo lingvističko poreklo verovatno nikada i neće biti poznato; možemo samo svašta, manje-više s jednakom verovatnoćom, da pretpostavljamo".
Iz svega ovoga jasno je da njegovo izvorno značenje nije jasno i da je skoro nemoguće da vremenom nije dobijao nova značenja, što potvrđuju tolike različite teorije njegovog značenja. "
Znači zvanična istorija nema odgovor na ovo pitanje .
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Da, pomalo je začuđujuće da je to tako - da jedan stari narod ne zna pouzdano porijeklo svoga imena!? Ja ne znam, da li je to slučaj samo sa Srbima, ili i drugi narodi imaju sličnih problema? Pošto je tako kako jeste, mnogi, a među njima i neki istoričari, puštaju mašti na volju i nalaze razne odgovore na ovo pitanje. Možda i otuda nalaze značenje starog imena serb, sorab..., kao sinonime za vojnika, junaka, graničara..., a možda je to ime (da i ja pustim mašti na volju) nekada označavalo čobanina, nomada, lutalicu...
 
Član
Učlanjen(a)
22.09.2010
Poruka
2
Hvala na odgovorima...Znaci, zakljcak je da se ustvari nezna kako smo se zvali, ni koje je poreklo imena naroda.Meni samo ostaje da se cudim,pa ako bi sta trebalo da se zna onda je to kako smo sebe zvali,pa bar u vreme Nemanjica.Nekako mi je najlogicnije da je to ostalo negde zapisasno u izvorima,pogledajte samo danas koliko se spomene:srbija,srpski,srbin i td. u nekim dnevnim novinama ili vestima...Da li mozda postoji neki drugi naziv osim serbin,sebar,srbin i sl. koji se koristio za narod srednjem veku?
 
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
62
Normalno da postoji sacuvano kako se nazivao nas narod u vreme Nemanjica - pogledajte pune nazive vladarskih titula / od carske kao najmljadje pa unazad
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
7
Surfujuci po netu i raznim forumima saznao sam da je stav zvanicne istorije da naziv za Srbe potice od naziva podcinjenog saleza u Nemanjickoj srbiji,sebara,odnosno zavisnih seljaka...Znaci,postojali su vastalini,vlastelincici i sebri. Mene zanima kako se zvao narod tada u celini,odnosno,zajednici naziv za sve staleze? dakle,da li se zna kako su na primer Nemanjici zvali svoj narod? da li postoji neki dokument gde neki od Nemanjica naziva narod nekim imenom? izvinjavam se ako je o ovome vec diskutovano....

Rec ''srbin'' u svom etimoloskom, etnickom i istorijskom znacenju ne potice od reci ''sebar'' koja je ipak samo srednjovekovna socijalna i staleska odrednica mada se mnogi svojski trude, ili su se trudili, da ih poistovete i izjednace. Takodje to nije nikakav ''zvanican stav'' istorije jer u istoriji, kao nauci, ne postoji nesto sto se naziva ''zvanican stav'' sto je pojam koji se obicno povezuje sa drustvenim institucijama sto inace istorija nije mada moze, na zalost, postati poslusnik istih. Stoga prihvatanje i proglasavanje teza jednog odredjenog pravca , ili skole a u ovom slucaju to je tkz. germanska ili becko-berlinska, u istoriografiji ''zvanicnim'' stavom celokupne istorijske nauke je neodgovarajuce i nema veze ni sa naukom niti sa njenom metodologijom koja prvenstveno mora pocivati na nepristrasnosti i objektivnosti.
Ustvari rasprava o poreklu imena ''srbin'' odavno se moze razmatrati u jednom vise politickom nego li naucnom kontekstu pa je stoga najmanje pouzdano i verovatno objasnjenje u istorijskom smislu, ono Porfirogenetovo, najradje i najcesce citirano i zastupano.
Nezavisno od toga ipak je izvesno da su teritorije na kojima su vladali i sveukupan zivalj naseljen na njima Nemanjici nazivali i smatrali ''srpskim'' ne praveci razliku pri tom izmedju vlastele i ostalog naroda racunajuci tu i ''sebre'' koji su uzivali status slobodnih seljaka sve do donosenja tkz ''Dusanovog zakonika'' cijim su restriktivnim odredbama dovedeni u istu ravan sa meropsima tj kmetovima.
Sveti Sava: Sabrani spisi
Stefan Prvovencani: Sabrani Spisi
Treba spomenuti i da su postojali jos neki nazivi koji su u to vreme koristeni kako od strane samih Nemanjica (prvenstveno Ras i iz njega proistekli Rasani ili Rasi u smislu teritorijalne odrednice) tako i od strane njihovih savremenika pocevsi od franackih pa do vizantijskih izvora (najcesce spominjan naziv, Tribali, se moze smatrati istorijski dosledan u nekom opstem smislu) a koji su inace upotrebljavani za imenovanje zivlja naseljenog na podrucjima srpskih zemalja i samih vladara istih u koje, izmedju ostalih, spadaju i Nemanjici.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.01.2011
Poruka
24
@wulf

Takodje to nije nikakav ''zvanican stav'' istorije jer u istoriji, kao nauci, ne postoji nesto sto se naziva ''zvanican stav'' sto je pojam koji se obicno povezuje sa drustvenim institucijama sto inace istorija nije mada moze, na zalost, postati poslusnik istih. Stoga prihvatanje i proglasavanje teza jednog odredjenog pravca , ili skole a u ovom slucaju to je tkz. germanska ili becko-berlinska, u istoriografiji ''zvanicnim'' stavom celokupne istorijske nauke je neodgovarajuce i nema veze ni sa naukom niti sa njenom metodologijom koja prvenstveno mora pocivati na nepristrasnosti i objektivnosti

Konačno jedna pametna i sam sam više puta koristio reči "zvaničan stav".

Još jednom hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Hoće li mi neko objasniti šta je to germanska škola , ko ju je osnovao i šta ona zagovara ?

Što se tiče zvanične istorije , ona postoji i uvek je postojala a da li je bila uvek istinita , da li je uvek tragala za istinom i da li je uvek primenjivala naučne metode to je drugo pitanje .
Kada govorimo o poreklu imena Srbin ili Srbi bilo koja istorija da je u pitanju poreklo tog imena nije poznato .
Naravno , u srednjem veku korišćeno je i ime Srbi za narod sa ovih prostora.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
7
''Germanska istorijska skola'' ili ''Becko-berlinska'' ili samo ''Becka'' etc je zapravo tradicionalna nemačka istorijska skola nastala prvenstveno pod uticajem prof. Leopolda von Ranke-a koji se bez obzira na svoju , na zalost samo u teoriji, sjajno definisanu naucnu metodologiju nikad ustvari nije uspeo osloboditi sputavajucih okova raznoraznih predrasuda i mitomanskih ideja karakteristicnih za nemacke intelektualne krugove 19 i 20 veka.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top