Kako pušenje narušava vaš izgled

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Kako pušenje narušava vaš izgled

Ako pušite i sami znate da treba da prestanete. Pušenje je loše za vaše srce, pluća, mozak, pa čak i za vaš seksualni život.

Foto: graur codrin / FreeDigitalPhotos.net

Izvor: B92

16243501604cd969f3e217c272947582_orig.jpg


Priznajte: Ostavili biste pušenje mnogo ranije da su loši efekti očigledniji. Recimo, ako bi svaka cigareta napravila crni krug na vašem licu odmah pošto je ispušite?

Ali pušenje zaista narušava vaš izgled. Potvrđeno je barem 15 negativnih strana ove navike.

1. Podočnjaci


Zar ih ne mrzite kada se naprasno pojave na vašem licu posle jedne neprospavane noći?

Ako ste pušač, imate četiri puta veće šanse da ustanete umorni, rezultat je studije Džona Hopkinsa.

Zašto loše spavanje? Moguće je da povlačenje nikotina usled noći može da izazove nesanicu i prevrtanje po krevetu. A loš san, nažalost, ne ostavlja nimalo lep prizor.

2. Psorijaza


Istini za volju, moramo reći da je psorijaza autoimuna bolest kože i da može da zadesi i nekoga ko cigarete nije ni takao.

Međutim, ako ste pušač rizik da vam koža bude u ljuspama mnogo je veći .

Prema istraživanjima iz 2007. godine, ako pušite paklu dnevno poslednjih 10 godina rizik za psorijazu je uvećan 20 posto, 11-20 godina pušenja povećava rizik za 60 posto, a onima koji puše više od dve decenije rizik se udvostručava. (Čak i pasivni pušači tokom trudnoće ili detinjstva imaju veći rizik.)

3. Žuti zubi


Da li biste želeli da imate zaslepljujuće bele zube kao holuvudske zvezde? Ako pušite, s tim snom možete da se pozdravite.

Nikotin iz cigareta može da napravi mrlje na vašim zubima.

Dakle, pored toga što kupujete cigarete, imaćete i troškove izbeljivanja zuba.

3. Prerano starenje i bore


Izborano lice na relativno mladoj osobi koja puši nikako ne odaje utisak mudrosti. A bore će se sigurno pojaviti.

Eksperti su se složili oko toga da osoba koja puši izgleda 1,4 godine starije od nepušača istog uzrasta.

Zašto se lice bora? Pušenje ometa snabdevanje krvi koja održava kožu mekom i daje joj zdrav izgled.

4. Žuti prsti


Nikotin iz cigareta neće samo vaše zube učiniti žutim (i zidove vašeg doma) isto tako obojiće i vaše prste i nokte.

Ako pretražite internet pronaćićete veliki broj “domaćih” lekova, uključujući i sok od limuna, izbeljivač i čeličnu vunu kojima možete da izbelite prste.

Zar ne bi bilo lakše i svakako manje bolno da jednostavno ostavite pušenje?

5. Tanja kosa


Izborana koža nije i kraj narušavanja vašeg izgleda; pušenje šteti i kosi, čineći je tanjom. Stručnjaci smatraju da toksične materije iz cigareta mogu da oštete DNA u folikuli dlake i da pospeše nastajanje slobodnih radikala koji uništvaju ćelije.

Krajnji rezultat? Pušači imaju tanju kosu sa tendencijom da brže osede nego nepušači.

Muškarci koji puše imaju dva puta više šansi da oćelave od nepušača,kada se u obzir uzmu i faktori koji utiču na gubljenje kose, poput genetike i starenja, rezultat je studije urađenoj 2007. godine na Tajvanu.

6. Nastajanje ožiljaka


Nikotin može da dovede do vazokonstrikcije odnosno sužavanja krvnih sudova, čime je ograničen protok kiseonika kroz krv pa može doći do nastajanja tankih linija na licu ili drugim delovima tela.

Ovo znači da je potrebno više vremena za zarastanje rana i da su ožiljci veći i upadljiviji nego kod nepušača.

7. Gubitak zuba


Pušenje vas dovodi u veliki rizik da obolite od brojnih dentalnih bolesti, uključujući i oralni kancer i oboljenje desni.

Prema istraživanju iz 2005. godine objavljenom u „Journal of Clinical Periodontology“, pušači imaju šest puta veće šanse da dobiju oboljenje desni koje može da dovede do gubitka zuba.

Zar ne biste radije radili nešto drugo nego sedeli u zubarskoj stolici?

8. Prirodan sjaj je nestao


Da li ste ikada primetili da koža pušača ne deluje sveže? Niste jedini. U studiji iz 1985. godine prvi put je upotrebljen termin „pušačko lice“ kojim se opisuju karakteristike kao što su izboranost, koščatost i sivi izgled kože prouzrokovan pušenjem.

Duvanski dim sadrži ugljen monoksid (koji istiskuje kiseonik iz vaše kože) i nikotin, čime se smanjuje protok krvi čineći kožu suvom i bez boje. Pušenje takođe crpi mnogo hranljivih materija, uključujući i vitamin C koji štiti i obnavlja oštećenu kožu.

9. Zarastanje rana


Nekoliko studija je dokazalo da se pušači ne oporavljaju posle operacija kao što su zatezanje lica, vađenje zuba i druge parodontalne procedure dovoljno brzo kao nepušači.

Dake, kad poželite da skinete bore koje ste dobili pušenjem, neće vam biti baš lako da ih hirurški skinete kao nepušačima.

10.
Bradavice

Razlog još uvek nije potpuno jasan, ali ljudi koji puše osetljiviji su na infekciju humanog papiloma virusa i velike familije virisa koje uzrokuju različite bradavice, uključujući i genitalne.

Dok su genitalne bradavice izazvane seksualno prenosivim HPV virusom, pušenje je takođe faktor rizika.

Prema jednoj studiji, žene koje su pušači, bez obzira na broj partnera, izložene su ovom virusu četiri puta više od onih koje ne puše.

11. Rak kože


Pušenje je vodeći uzročnik raka, uključujući rak pluća, grla, usta i jednjaka, tako da nikog više ne iznenađuje ni to što pušenje može da izazove rak kože.

Naprotiv, prema istraživanju iz 2001. godine, pušači su tri puta više izloženi riziku da obole od kancera epitela - drugom po učestalosti raku kože - od nepušača.

12. Strije


Nikotin iz cigareta uništava vlakna i vezivna tkiva kože, zbog čega ona postaje neelastična.

Strije i crvene brazde po koži (koje kasnije dobiju srebrnkastubijansu) mogu svi da dobiju kada naglo smršaju, ali pušenje dodatno doprinosi tome.

13. Mlohav stomak


Pušenje može da smanji apetit i pušači često imaju manje kilograma od nepušača. Međutim, studija rađena u Holandiji 2009. godine pokazala je da pušači imaju više stomačnog sala od nepušača.

Ovo salo može da se nagomilava oko unutrašnjih organa i vašeg struka i time prouzrukuje mnoge bolesti, a naročito dijabetes.

14. Katarakta


Više od polovine Amerikanaca imaće neku vrstu katarakte do 80 godine života. Pušenje, međutim, može da poveća rizik od ovog oboljenja jer vrši oksidativni pritisak na sočivo oka.

Pušenje povećava rizik od katarakte za 22 posto. Ali još nije kasno da prestanete da pušite – veći faktor rizika predstavlja količina cigareta koje popušite nego vaš pušački staž.



 
Natrag
Top