Kako podesitit modul XH-M602

Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Imam nekoliko ovih modula koji su dodatak punjacu skumulatora
Povezao sam ga prema uputsvima koje sam nasao na metu ali nisam uspio da podesim, odnosno da se pumjač ukljuci kada akumulator ima 12 volti
Inace, modul sluzi da se punjac ukjluci na odredjenoj voltaži aku i iskljuci ma zadanoj voltaži aku
Molim pomoc a ako uspijem priložicu slike
Hvals 1609524640360_IMG_20201231_191436_9.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Da sa 555
Ima dva potenciometra(mini)
Jedamim se podesava kada se ptmjac ukljucuje a drugim iskljucuje
 
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.258
ne555.gif
To ti je ovo manje/vise poenta price je da shvatis kako to sve funkcionice.
ne555-1.jpg
555 pored primarne funkcije tajmera ima i operacioni pojacivac pa moze da radi kao komparator.
detaljne inforamcije mozes naci svuda na primer ovde:


U ovom slucju nas interesjuju pinovi 2 i 6.
U zavisnosti od toga sta je vezano na izlazu 3 PNP ili NPN tranzistor ili mozda bez kako god je to tehnicki realizovano podesavas pin 2 i 6.
To znaci da triger ON moze da bude ili 2 ili 6, na tebi je da pronadjes koji je za sta.
Da bi to uradio bitno je da napravis razliku u naponu izmadju ta 2 pina.
Na primer dovedes 2 na minimalni moguci napon a 6 na maksimalni.
U zavisnosti od toga kao je definisan pin 5 (povezan na vcc+ ili vcc-) po ukljucenju na izlazu ces imati + ili -.

Daklem eksperimentises, jedan potincijometar do kraja na minimum a drugi do kraja na maksimum ukljucis i gledas rezultat.
Ako relej ne zalepi onda obrunto ovaj sto je bio na maksimum njega okreces na minimum isto kao i ovaj drugi.
Kad se relej ustartuje znaci da si pogodio pravu kombinaciju.
To znaci da ti je ovaj sto je na minimu triger on a ovaj drugi triger off.
Time si sve dileme resio.
Onda uzmes neki bilo kakav redulator napona podesis 14,4v i okreces triger off dok relej ne iskljuci, onda smanjujes napon na 12,5v i sa triger on podesis kada da se relej ukljuci.
Preko releja povezes napajanje primara trafoa i dobi si prilicno pametan punjac.
Sad neces imati kontrolu struje punjanja (ona je dedinisana namotajem sekundara trafoa) ali moze biti 100% siguran da ti ovako modifikovan punjac nece prepunjivati akumulator.

Ovako sam modifikovao na desetine punjaca samo sto sam ovo sa 555 pravio uz dodatak zastita od pogresnog povezivanja itd, ali mogu reci da ovako prosto resenje savrseno funkcionise.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Hvala mnogo,
Sada mi je mnogo jasnije, cim stignem spjicu ovako panse javim
Volio bi, ako nije problem šemu sklopa za zaštitu od pogrešnog polariteta
 
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.258
Volio bi, ako nije problem šemu sklopa za zaštitu od pogrešnog polariteta
Za to mozes da nadjes milon sema gde god oces, evo ti na preimer nesto univerzalno sto moze da se gura bilo gde:
Stiti od kratko spajanja (kad indijanci probaju punjac spajanjem klema da li varnici pa ga tako izgore), od pogresnog povezivanja, od povezivanja na totalno prazan ili kratkospojen akumulator i sve to bez obzira da li je punjac u radu ili ceka na napon iz akumulatora da pokrene punjanja, dodavanjem zener dioda na 10k R mozas da zadas naj nizu vrednost ispod koje punjenje nece da bude pokrenuto, u stvari mozes da radis sta god pozelis samo pusti masti na volju...
zastiti.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Ovo bi bilo super -pokušacu naci šemu ne netu
Hvala još jednom
Hristos se rodi!
 
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.258
Posto imam dosta vremena uspeo sam da iskopam nesto od dokumentacije "mog" punjaca ali je ovo pravljeno pre mnogo godina i od tada je pretrpeo dosta izmena sta konkretno nemam pojam dodavano je sve i svasta kao na primer NTC zastaia, trickle charge mode, led meter napona sa nekim bese BA kolom itd. Ne veruem da ce biti nesto mnogo od pomoci ali ajde cisto demonstracije radi.
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg
Svejeno, cisto demonstracije evo kako funkcionise gotov uredjaj...

 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Super mašina!
Dugo se amaterski bavim elektronikom i cesto sam odustajao od nekih "projekata" zbog memogucnosti nabavke dijelova.
U Srbiji imate sreće- Mikro princ, Kelco...

Ja se opet vracam ono modulu. Po meni modul se spaja sa punjacem PARALELNO?
Da li sam upravu?
Treba mi da ga nakacim na pretvarac 12 na 220 za rezervno napajanje pumpe centralnog grijanja.
Inace, još se mucim sa podešavanjem napona kada punjac treba da se ukluci, odnosno iskljuci.
Imama negdje regulator napona sa LM 317 pa, kada ga nadjem, pokušacu sa njim podesiti.
Hvala na objašnjenjima Vase seme cu još analizirati.. Ž
Pozdrav
 
Natrag
Top