Kako osigurati gazdinstvo

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
NARODNA BANKA SRBIJE SAVETUJE


Kako osigurati gazdinstvo

Jedna od tekovina modernog vremena je široka ponuda raznih finansijskih usluga koje poljoprivrednicima daju šansu da zaštite svoja gazdinstva od nepredviđenih okolnosti kojima su svake godine izloženi


poljoprivreda-2.jpg


Početak nove godine i period setve je pravi trenutak da poljoprivredni proizvođači obrate pažnju na mogućnosti zaštite od nepredviđenih okolnosti, koju im osiguravajuće kuće nude svojim finansijskim proizvodima. Ne postoji životni poziv čija je sudbina toliko izložena rizicima, izazvanim spoljnim vremenskim uticajima, od poziva poljoprivrednog proizvođača. Vremenske nepogode su vekovima bile najveći strah poljoprivrednika. Svake godine, neka napravi štetu različitih razmera poljoprivrednim gazdinstvima. Poslednjih godina klimatski uslovi su se značajno promenili kao posledica globalnog zagrevanja, pa će u budućnosti verovatno biti mnogo više nepredvidivih nepogoda na koje čovek ne može da utiče.

Jedna od tekovina modernog vremena je široka ponuda raznih finansijskih proizvoda na finansijskom tržištu, s tendencijom da u narednom periodu ta ponuda bude još bogatija. Takva ponuda daje poljoprivrednicima šansu da zaštite svoja gazdinstva od nepredviđenih okolnosti kojima su svake godine izloženi, pre svega kroz osiguranje poljoprivrednih useva, plodova i životinja. Veliki broj osiguravajućih kuća danas nudi ovu vrstu osiguranja. Spisak društava za osiguranje koja posluju u Srbiji možete naći na sajtu Народна банка Србије.

Od čega sve možete da se zaštitite


Smisao osiguranja jeste zaštita od rizika čije posledice mogu da nas ugroze. U životu i delatnosti poljoprivrednih proizvođača rizici su višestruki i često mogu da odigraju presudnu ulogu i utiču na krajnji ishod posla. Društva za osiguranje u svojoj ponudi imaju širi obuhvat rizika, tako da svaki poljoprivredni proizvođač može da izabere pokriće za rizike kojima je njegova proizvodnja izložena. Svoju proizvodnju možete osigurati od svih događaja koji su budući, neizvesni i nezavisni od vaše volje, a uključeni su u ponudu osiguravajućih društava.

Osiguranjem useva i plodova svoju proizvodnju možete da zaštitite od oluje, jesenjeg i prolećnog mraza, požara, poplava, bujice, udara groma, prekomernih padavina, kao i gubitka količine i kvaliteta. Ono obuhvata sve vrste poljoprivrednih, voćarsko-vinogradarskih, šumskih i drugih kultura. Ponude osiguravajućih društava su raznovrsne i u zavisnosti od biljne kulture mogu da uključe seme, stabljiku, plod, list ili sve zajedno.

Uzgajivači životinja imaju mogućnost da ih zaštite od bolesti, uginuća, nesrećnog slučaja ili prinudnog klanja. Društva za osiguranje svojom ponudom osiguranja obuhvataju sve vrste životinja koje uzgajaju poljoprivredni proizvođači. Raspitajte se koja osiguravajuća društva nude dodatna pokrića od različitih vrsta rizika karakterističnih za stočarsku proizvodnju. Proučite različite ponude osiguravajućih kuća i opredelite se za one rizike kojima ste izloženi i koji mogu da ugroze vaše poslovanje.

Plaćanje premije osiguranja

Ako želite da osigurate poljoprivrednu proizvodnju od posledica nabrojanih rizika, treba da zaključite ugovor s osiguravačem, odnosno društvom za osiguranje. Društvu za osiguranje se uplaćuje novčani iznos koji se naziva premija. Premija može da se uplaćuje u različitim vremenskim periodima – po dogovoru (mesečno, kvartalno, godišnje, odjednom...), a pojedina društva za osiguranje nude mogućnost plaćanja premije tek onda kada ostvarite prihod, nakon žetve ili berbe. Društvo za osiguranje se zauzvrat obavezuje da vam isplati sumu osiguranja u slučaju nastanka osiguranog slučaja.

Visina premije osiguranja zavisi od više faktora, pre svega od odabrane vrste rizika, vrste poljoprivredne kulture, lokacije na kojoj se usevi i plodovi nalaze, vrste životinja, njihovog broja, kao i načina i mesta na kojem se uzgajaju.

Visina iznosa koji treba da vam se isplati u slučaju nastanka osiguranog slučaja – štete, naziva se suma osiguranja. Ona se utvrđuje u zavisnosti od toga šta želite da osigurate.

Kod osiguranja plodova i useva suma osiguranja se utvrđuje na osnovu očekivanog prinosa po hektaru i jednom kilogramu, kao i tržišne cene koja se očekuje u vreme žetve ili berbe.

Visina sume osiguranja kod osiguranja životinja utvrđuje se na osnovu vrednosti životinja u trenutku kada ih osiguravate. Ako želite da osigurate mlade životinje, za sumu osiguranja se uzima vrednost koju oni treba da dostignu do kraja perioda osiguranja.

Šta je važno znati


– Ukoliko neredovno uplaćujete premiju, što je obaveza iz vašeg ugovora o osiguranju, predmet osiguranja više neće biti zaštićen od neželjenog događaja, a društvo za osiguranje nije obavezno da vam isplati sumu osiguranja kada nastupi osigurani slučaj.

– Ako dođe do štete koju je prouzrokovao rizik (osigurana opasnost), morate u što kraćem roku to da prijavite društvu za osiguranje, i to pismenim putem. Od toga zavisi da li ćete biti obeštećeni.

Raspitajte se kod više osiguravajućih kuća za ovu vrstu osiguranja kako biste mogli da sagledate različite uslove. Spisak osiguravajućih kuća možete pronaći na sajtu Narodne banke Srbije, Народна банка Србије, a više informacija koje će vam pomoći da razumete šta je to osiguranje i koje su njegove osnovne karakteristike na sajtu НБС | ТΒОJ НОΒΑЦ - Финансијска едукација.

– Pogledajte koja osiguravajuća društva nude posebne popuste, pogodnosti i pakete osiguranja poljoprivrede.

– Ako procenite da će očekivani prinos ili prihod od vaše proizvodnje biti veći ili manji od onog što ste očekivali, možete uz saglasnost osiguravajućeg društva da izmenite sumu osiguranja. Naravno, u tom slučaju, menja se i visina premije koju uplaćujete.

– Poljoprivrednim proizvođačima koji su registrovali svoja gazdinstva Ministarstvo poljoprivrede obezbedilo je olakšice i subvencije kod osiguranja useva, plodova i životinja. Registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima država vraća deo plaćene premije osiguranja.

– Pročitajte i proučite ugovor pre nego što ga potpišete. Ne potpisujte ugovor o osiguranju sve dok ne budete razumeli sve njegove odredbe. Obavezno pročitajte opšte uslove poslovanja koji su deo ugovora koji potpisujete. Pitajte osiguravača da vam razjasni nejasne odredbe ugovora.

– Tražite od osiguravajuće kuće da vam se tačno definiše period važenja ugovora.

– Obratite posebnu pažnju na uslove u ugovoru koji definišu nastanak osiguranog slučaja.

Politika
 
Natrag
Top