Kako nam je u našoj koži ?

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
falling2.jpg



Neki su ljudi zadovoljni sa sobom, neki nisu. Željeli bi se promijeniti, promjeniti neke navike, obrasce ponašanja. Neprestano se mijenjamo, otvara nam se prostor za evoluciju kroz brojna iskustva, sve dok sva iskustva ne potponu u savršeni mir i harmoniju i mi zajedno s njima. Sloboda znači nevezanost, neovisnost o bilo kome ili bilo čemu, stoga velika većina ljudi nije slobodna jer se, obično pretjerano, poistovjećuje sa sustavom i okolinom, igrajući manje ili više predano svoju ulogu kamenčića u mozaiku, bio to liječnik, učitelj, znanstvenik, pekar ili štogod. Kada nekog pitaš "kako si", često dobiješ odgovor "a, evo, spremam maloga u školu" ili "ma dobro, ali evo imam posla preko glave" ili "znaš što, super sam, evo baš je frendica kod mene i slavimo..." i tome slično. Raspoloženje uvjetovano situacijom je zapravo slaba utjeha. Iz raznih razloga, oni koji bi željeli nešto drugo, ostvariti nekakav cilj, posustaju zbog neustrajnosti i nemanja podrške. Ako alkoholičar želi prestati piti, postoji velika vjerovatnost da to neće moći učiniti bez pomoći i podrške drugih ljudi. Ti drugi ljudi zapravo nerado daju podršku i pomoć, osim načelno. Ključ svake probrazbe, doduše, leži u svakome zasebno, pa opet, u pravilu je potreban katalizator koji će bitno ubrzati željenu preobrazbu. Postoje dva tipa ljudi koji mogu u tome pomoći: jedni su oni koji imaju snažne osjećaje prema nama, drugi su, još rjeđi, oni koji to čine kao dio svoga poslanja. U prvom slučaju radi se o nužnosti kompromisa kako bi neki odnos ili veza opstali, no to se ujedno može iskoristiti za usvajanje novih ideja i svjetonazora koji su možda bolji nego naši sadašnji. Ljudi koji mogu napraviti pozitivan pomak u našim glavama je jako malo, mnogo je više onih koji odmažu ili koji pokušavaju parazitirati na našim umovima. Ima dosta toga u meni što mi se ne sviđa, uvijek pokušavam iskoristiti mogućnost preobrazbe. To je moje viđenje evolucije. Ne trebam zbog toga razviti posebnu ovisnost ni vezanost za osobe koje pozitivno utječu na mene, jer to ne bi vodilo nikamo.

]Koliko drugi ljudi utječu na vas i koliko vi utječete na njih? Jeste li se ponekad spremni žrtvovati zbog nekoga, osobito ako vidite da ima potencijala? Tražite li baš uvijek reciprocitet? Imate li ljubavi? Ne mislim tu na naivnost...
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Iz ove se kože ne može. Trudim se da rastegnem kožu koliko se god može, da mi bude što udobnije.:)
 
Natrag
Top