Kako izbeći infekcije na moru

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Kako izbeći infekcije na moru

Alo 26.06.2010 12:32



Vaš odmor iz snova začas mogu pokvariti brojni naizgled sitni zdravstveni problemi čije posledice, iako su dugoročno bezopasne, uzrokuju 'bolovanje' od nekoliko dana.

Kako ne biste došli u situaciju da, umesto lepih uspomena i relaksacije, sa letovanja kući donesete neku infekciju, povedite računa o nekim merama opreza koje vas mogu spasiti eventualnih muka na moru.

Sunčanica

Pogrešno je mišljenje da ćete je zbog stalnog kvašenja i kupanja teže dobiti na moru nego za vreme boravka na vrelom gradskom asfaltu. Sunce je i na moru podjednako jako i štetno kao i u gradu, čak postoji dodatna opasnost da vas, za vreme boravka na plaži, ono blago opije, zbog čega vam se može prispavati. Malaksalost, mučnina, glavobolja i povišena telesna temperatura, kao posledice sunčanice, mogu učiniti da vam odmor presedne. Najbolje ćete se zaštititi ako u periodu od 11 do 16 časova izbegavate direktno izlaganje suncu, a glavu redovno prskate hladnom vodom i zaštitite je šeširom.

Kožne gljivice
Leto je njihovo najpogodnije doba godine jer visoke temperature i pojačano znojenje kože dovode do njihovog lakog razmnožavanja. Najbolje ćete ih zaobići ako redovno perete ruke i stopala, na kojima se one najčešće javljaju. Poželjno je i da svako veče operete japanke ili papuče u kojima ste tokom dana boravili na plaži i da koristite isključivo svoj peškir. Ukoliko imate problem s ispucalim petama, nikako nemojte šetati bosi po podovima javnih kabina za tuširanje.


Upale i urinarne infekcije

Sedenje pod krošnjama drveća svakako je bolje i sigurnije od „prženja“ na podnevnom suncu, ali ne i u mokrom kupaćem kostimu. Naime, ukoliko nekoliko sati tokom dana na sebi imate mokar kupaći rizikujete da navučete neku od upala, a ovom riziku su posebno izložene žene koje na taj način mogu dobiti upalu bešike ili jajnika. Takođe, kod pripadnica nežnijeg pola, zbog mokraćne cevi (uretre) koja je kraća nego kod muškaraca, lakše dolazi do urinarnih infekcija. Njih najčešće izaziva ešerihija koli kojoj posebno pogoduje vlažnost. Iako nije opasna, ova bakterija zna da bude veoma uporna, jer su nekada potrebni i meseci da biste je „istrebili“. Zato, na plažu obavezno nosite rezervni kupaći kostim i izbegavajte umotavanje u vlažne peškire.


Polne infekcije

Još jedna stvar koja nesmotrenim turistima može pokvariti letovanje jesu i brojne polne infekcije, poput kandide, ali i herpesa i drugih. Istina je da ste prema njima nemoćni, jer mogućnost da ih dobijete vreba na mnogim javnim kupalištima i u plažnim tuš-kabinama. Dodatni problem jeste činjenica da je za njih, kao i za urinarne infekcije, vlaga pogodno tle. Ipak, verovatnoću možete svesti na minimum ako izbegavate direktan dodir tuševa s kožom, ne koristite tuđe peškire i izbegavate kupanje u manjim, zatvorenim bazenima. Žene treba da znaju da nikada ne treba da razmenjuju kupaće kostime s drugaricama!


Ukočenost u leđima

Boravak na promaji, koja vam se na vrućini čini kao odličan način da se rashladite, može vas kasnije višestruko koštati, naročito ako to praktikujete dok ste oznojeni. Neprijatne posledice promaje jesu kijavica, kašalj, bolovi u ušima i ukočenost u ramenima ili leđima. Kako ovi bolovi znaju da potraju nekoliko dana i za to vreme mogu vas onemogućiti da se opušteno krećete i plivate u moru, izbegavajte vožnju u automobilima s otvorenim prozorima i spavanje u prostorijama na promaji.


Stomačni virusi

Bilo kakvo narušavanje prirodne crevne flore stvara probleme koje nikako ne biste poželeli za vreme svog odmora iz snova. Kako biste svoj stomak poštedeli svih mogućih tegoba, vodite računa šta jedete i pijete na moru. Sveže namirnice nikako ne ostavljajte van frižidera, izbegavajte sve kremaste mlečne namaze i konzumiranje brze hrane u sumnjivim objektima, a sigurnu zaštitu obezbedićete ukoliko za vreme boravka na moru ne pijete vodu sa česme.





 
Natrag
Top