Kako da spasite telefon koji vam je upao u vodu?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Trik sa pirinčem


Kako da spasite telefon koji vam je upao u vodu?



Izvor: Blic Z. N. | 10. 06. 2011. - 16:18h

Sve više ljudi koristi mobilne telefone u raznim situacijama - na moru, bazenu, u kupatilu.. i onda se desi da telefon slučajno upadne u vodu! Ali ne očajavajte ukoliko se to dogodi i vama, jer rešenje je - pirinač.

149498_mobilni_f.jpg


Ukoliko imate bilo koji telefon osim iPhone i Androida, na kojima ovaj trik nije uspeo u ogledu koji je izveo tim "Upgrade Your Life", možete spasiti telefon nakon što upadne u vodu tako što ćete pratiti sledeće korake.


1. Nemojte ga paliti
Ukoliko se telefon sam ugasi nakon što je upao u vodu, nemojte ga ponovo paliti.

2. Izvadite bateriju i karticu
Čim ga izvadite iz vode, izvadite bateriju i sim karticu iz telefona. Ukoliko je vaš telefon upao u slatku ili slanu tečnost, dobro ga isperite vodom sa česme.

3. Prosušite ga
Ukoliko na fenu imate opciju za hladno duvanje, onda fenom malo prosušite telefon, ali nikako toplim i vrućim vazduhom. Ukoliko nemate fen, papirnom maramicom obrišite površine.

4. Pirinač
U posudu koja je malo veća od vašeg telefona, stavite beli nekuvani pirinač, i ubacite telefon i bateriju tako da budu prekriveni pirinčem sa svih strana. Neka telefon stoji od 24 do 48 sati u pirinču, koji će upiti svu vlagu iz njega.

5. Upalite telefon
Nakon što ste sačekali da pirinač upija vlagu iz telefona najmanje 24 sata, vreme je za trenutak istine.
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Desilo mi se jedanput da mi je telefon upao u vodu i pokvasio se skroz. Odmah se ugasio,pa ga nisam ni palio tada,vec sam ga rastavio (poklopac baterije,baterija,kartica,prednja maska) i ostavio ga da se sam osusi... Nakon nekih 48 sati sam ga sastavio,upalio i telefon je bez problema opravdavao svrhu svog postojanja naredne 2 godine... :) A,eto ustedeo sam i na pirincu! :lol:
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ista stvar važi i za fotoaparate. Mom prijatelj novinar je pre par godina na "Veselom spustu" upao u reku, sa sve aparatom. Bio je u panici jer aparat nije bio njegov, ali ga je samo ostavio da se osuši par dana, i bilo je sve u redu.
A sećam se da bivšoj koleginici pejdžer upao u klozetsku šolju, pa je čak i odatle uspela da ga spase.
Prema tome, ne brinite, nisu ti aparati baš toliko osetljivi. :)
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Ista stvar važi i za fotoaparate. Mom prijatelj novinar je pre par godina na "Veselom spustu" upao u reku, sa sve aparatom. Bio je u panici jer aparat nije bio njegov, ali ga je samo ostavio da se osuši par dana, i bilo je sve u redu.
A sećam se da bivšoj koleginici pejdžer upao u klozetsku šolju, pa je čak i odatle uspela da ga spase.
Prema tome, ne brinite, nisu ti aparati baš toliko osetljivi. :)
Sve u svemu,ako je el.aparat (bilo koji) pokvasen i ugasi se - ponovno paljenje izazove spoj i ovaj "crkava"...
Do sada mi digitalac nije upadao u vodu,ali ako se desi i to - upotrebicu isti postupak kao i kod mobilnog...
Mada,ne verujem da se vise pravi takav kvalitet uredjaja kao (na primer) ona prva NOKIA (1810 mislim) - zgazio sam je sa vojnim kamionom i samo joj je pukla antena,ali i dalje je radila besprekorno... Danas telefon ne sme da padne sa 20cm visine,jer odmah "pobudali" ili se nikada vise ne popravi (kao,na primer,SAMSUNG u700 koji mi je ispao iz dzepa i sada sluzi kao igracka mome klincu :D )...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
E pa Vučko, postoje mobilni telefoni i NOKIA.
Ili, NOKIA je telefon, ostalo su pokušaji. :)

Mislim, to pričam ja, kao pravi Nokia maneken. Imam tri komada, sve tri su Nokie, naravno. :)

Baš tako. Ako padne u vodu, sve je ok, samo treba pustiti da se dobro osuši. Ako poludi, eventualno mu treba reinstalicija softvera, ali sa hardverom je verovatno sve u redu.
 
Član
Učlanjen(a)
30.05.2011
Poruka
226
Meni je telefon upao u vodu, izvadio sam ga, prosusio (ocigledno ne dovoljno), upalio ga i radio je par sati a posle toga crkao.. Trebalo ga je jos susiti ali kad sam u zurbi nemam vremena za to, a za pirinac nisam znao :/
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
E pa Vučko, postoje mobilni telefoni i NOKIA.
Ili, NOKIA je telefon, ostalo su pokušaji. :)

Velika greska,sefice!:acute: To je vazilo dok se nije pojavio Sonyericsson!yes3
Od nedavno posedujem i e52 NOKIU,ali je 0 u odnosu na SE c902 (koji,takodje,imam)... Cale mi je nudio x6 za SEc902 i "otkacio" sam ga 'ladno americki! :) Inace,ovo mi je prva NOKIA u zadnjih par godina...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Neka, hvala. Kad mi neko pokaže telefon koji savršeno radi posle kupanja, ispadanja, raspadanja na delove na sred ulice, itd, i to posle nekih 10-tak godina koliko ima moja najstarija 3510, mogu da promenim mišljenje. Dotle - teško. :)
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Neka, hvala. Kad mi neko pokaže telefon koji savršeno radi posle kupanja, ispadanja, raspadanja na delove na sred ulice, itd, i to posle nekih 10-tak godina koliko ima moja najstarija 3510, mogu da promenim mišljenje. Dotle - teško. :)

Aaaaa....pa,ja sam mislio na novije modele.... Poslednja NOKIA koju sam imao je 3330 i radi i dan danas! Dao sam je komsiji...
Prvi telefon koji sam imao je PANASONIC GD95 (mislim da je ta oznaka) i to je telefon za pohvaliti! Mislim da je ta marka mobilnih telefona kod nas i vise nego zapostavljena,a smatram da bi za sve ostale bilo alfa i omega!
 
Član
Učlanjen(a)
04.12.2009
Poruka
96
Nema trikova u spasavnju pokvasenih telefona. Najpametniji trik koji mozete uraditi sami je taj da skinete bateriju i sto pre odete do najblizeg servisa. Tako su sanse za spas vaseg telefona nekih 90% a sve ostalo je pogresno.
 
Natrag
Top