Kako da pobedite blokadu u pisanju, ako ste content writer – 15 korisnih saveta

Učlanjen(a)
18.01.2020
Poruka
254

Kako da pobedite blokadu u pisanju, ako ste content writer – 15 korisnih saveta​

blokada-u-pisanju.jpg


Blokada u pisanju je nešto sa čime se, u nekom trenutku svojih karijera, susreću mnogi pisci svih vrsta sadržaja. A osećaj zaglavljenosti, nesposobnosti da stvarate nešto novo, i nedostatak inspiracije su stvari koje mogu da deluju veoma frustrirajuće. U želji da pomognemo, pripremili smo za vas 15 korisnih saveta, kako da pobedite blokadu u pisanju, ako ste content writer. Pa, ako je to trenutno i vaš problem, nastavite da čitate, a i ako nije, jer možda će vam naši saveti pomoći da delujete preventivno.

Za blokadu u pisanju nikad ne postoji samo jedan uzrok. Može da bude posledica stresa, pritiska, nesigurnosti, perfekcionizma ili iscrpljenosti. Bez obzira na uzrok, blokada u pisanju može da bude veliki izazov, koji je teško prevazići.

Međutim, važno je napomenuti da blokada u pisanju definitivno nije kraj sveta. Prihvatanje tog stanja je prvi korak koji vodi ka uspehu. Umesto da na nju gledate kao na negativnu silu, koristite je kao alat za rast i razvoj.

Prihvatanjem učite da postanete strpljiviji, fleksibilniji, uporniji i još veći majstori svog zanata. Blokada vas tera da izađete iz svoje zone komfora, i isprobate nove pristupe. Takođe, može da vam pomogne da bolje razumete sebe, ali i sam kreativni proces.

A kako se prevazilazi blokada u pisanju?

Postoji mnogo saveta i tehnika koje pisci mogu da koriste kako bi prevazišli blokadu u pisanju, i ponovo pokrenuli svoju kreativnost. Evo nekoliko jednostavnih, ali efikasnih saveta, koji mogu da vam pomognu da prevaziđete blokadu, i pretvorite je u svoj alat za uspeh:

#1. Promenite okruženje: nova sredina često pomaže u podsticanju novih ideja i inspiracije. Izađite iz svog doma, i pokušajte da radite na nekom drugom mestu, poput kafića, parka, ili bar balkona sa zanimljivim pogledom.

#2. Postavite realne ciljeve: dakle, umesto da se fokusirate na celokupnu sliku, podelite projekat na manje, realne ciljeve. To će vam pomoći da ostanete motivisani, i imate osećaj da svakog dana napredujete.

#3. Pišite bez ograničenja: pisanje bez određene teme ili strukture može da vam pomogne da razbijete mentalnu blokadu, i pokrenete kreativnost. To je takozvani “tok misli”; znači pišite sve što vam prolazi kroz glavu recimo nekih pola sata, a onda…

pauza.jpg

Fotografija: https://unsplash.com/photos/a-table-with-a-hat-and-a-bag-on-it-GzHCL0PaU7M

#4. Napravite pauzu: ponekad je potrebno napraviti pauzu od pisanja i posvetiti se nečemu drugom, kako biste osvežili svoj um, i smanjili stres. Prošetajte, slušajte muziku, gledajte televiziju, bavite se hobijem… Radite bilo šta što vas opušta.

#5. Smišljajte nove ideje: uvek sa sobom imajte blokčić i olovku, i zapisujte sve što vam padne na pamet, bez obzira što će vam neke od tih ideja delovati čudno, nepotrebno i beznačajno. Nikad se ne zna, ono što vam se sada ne uklapa u ono na čemu radite, nekada će vam doći “kao poručeno”.

#6. Prihvatite proces: kreativnost nije samo krajnji rezultat, ona se mnogo više ogleda u samom putovanju. Uživajte u kreativnom procesu, u stvaranju umetnosti, čak i kada vam je teško.

#7. Kad ne možete da pišete - čitajte: nema pisanja bez čitanja, što mnogi ne shvataju. Čitanje može da vam pruži inspiraciju, i podstakne vas na nove ideje. Knjige, članci, ili bilo kakvi drugi materijal. Ne moraju čak ni da budu direktno povezani sa onim na čemu radite, čitajte ono što volite, jer to je fantastična vežba za mozak.

#8. Razgovarajte sa nekim: razgovor o idejama na kojima radite sa nekim ko može da vam pomogne u razjašnjavanju misli i pružanju novih uvida, može da bude prava blagodet, i da pokrene sveže, sasvim nove misli. To može da bude kolega, mentor ili dobar prijatelj, dakle neko ko na vas deluje inspirativno.

#9. Budite ljubazni prema sebi: Setite se da je blokada u pisanju sasvim normalan deo kreativnog procesa, i da je u redu napraviti pauzu, ili potražiti pomoć.

#10. Podelite zadatak na manje delove: pisanje može da deluje zastrašujuće, naročito ako imate neki veliki projekat. Zato ga podelite na manje delove, i uživajte u procesu njihovog savladavanja.

#11. Pišite u periodu kada imate najviše energije: razmislite, kada imate najviše energije, i kada najbistrije razmišljate? Ovo može da vam pomogne u povećanju produktivnosti, i buđenju kreativnosti. O da, vi to možete!

#12. Pronađite inspiraciju: okružite se onim što vas inspiriše, šta god to bilo! Knjige, muzika, umetnost, priroda ili kućni ljubimci. Inspiracija može da pomogne u stimulisanju novih ideja i perspektiva. Uronite u svoj kreativni svet.

povezivanje.jpg

Fotografija: https://unsplash.com/photos/man-and-woman-sitting-at-the-table-wR56AUlEsE4

#13. Povežite se s drugim kreatorima: kako kažu – “sličan se sličnom raduje”. Povežite se sa drugim kreatorima, koji razumeju kreativni proces i mogu da vam pruže podršku. To mogu da budu razne grupe za pisce na društvenim mrežama, a možete i da pronađete mentora, i da se uključite u razne radionice. Na tim radionicama uvek možete da naučite nešto novo jer, tužna je istina da – niko ne zna sve! A razgovori sa ostalim polaznicima o onome što učite mogu da budu veoma inspirativni za sve vas.

#14. Koristite pisane podsticaje: oni mogu da inspirišu i pomognu vam novim idejama. Na internetu se može pronaći svašta, poput knjiga, članaka i raznih resursa povezanih sa temom na kojoj radite. Iskoristite to.

#15. Brinite o sebi: ne zapuštajte se, već brinite o sebi, kako fizički, tako i mentalno. Trudite se da jedete zdravu hranu, dovoljno spavate, vežbate, šetate i opuštate se. Ne uzimajte svoj život, i svoje zdravlje – zdravo za gotovo.

I na kraju…

pobednik.jpg

Fotografija: https://unsplash.com/photos/a-woman-sitting-on-the-floor-with-a-laptop-gNeByohz_t4

Kreativnost je moćna sila koja donosi radost, smisao i inspiraciju u naš život. Ali, svaki kreativac zna da je kreativni proces izazovno putovanje, puno uspona i padova, što uključuje i blokadu u pisanju. Nadamo se da će vam naši saveti pomoći da pobedite blokadu.

Za mnoge content kreatore, blokada u pisanju može da bude frustrirajuća, obeshrabrujuća, pa čak i parališuća. Ali, ono što je važno je da zapamtite da je to sasvim normalna i privremena prepreka, koju sigurno možete da prevaziđete. Ključ je u tome da nastavite dalje, podelite posao na više delova, postepeno napredujete i, ne odustajete od procesa.

Više velikih autora prošlo je kroz blokade. Iskoristili su ih za dalji rast i razvoj, poput najplaćenije autorke svih vremena J.K.Rouling, autorke serijala o Hariju Poteru. Na svom putu, suočavala se sa mnogim preprekama, uključujući i siromaštvo, odbijanje i nesigurnost. Ali, nije odustala, svakodnevno je pravila male korake napred, pišući u kafićima ili vozovima, a najviše dok je njena ćerka spavala. Trebale su joj godine za prvu knjigu, ali je posle toga napravila čudo! Jedan od najvoljenijih serijala svih vremena, kojim je zaradila više od svih autora u istoriji književnosti.

Još jedna inspirativna autorka je i Elizabet Gilbert, autorka bestselera "Jedi, moli, voli". I ona se borila sa blokadom u pisanju i nesigurnošću, nakon uspeha svoje prve knjige. Plašila se da nikada neće nadmašiti ono što je već uradila. Ali, umesto da odustane, prihvatila je kreativni proces i pravila male korake svaki dan. Napisala je pismo svojoj kreativnoj muzi tražeći pomoć, i dobila moćan odgovor. Pretočila je ovo iskustvo u knjigu "Velika magija", u kojoj deli svoje uvide o kreativnosti, i važnosti prihvatanja straha i nesigurnosti.

Da rezimiramo, blokada u pisanju nikada nije trajna, zato treba raditi na njenom prevazilaženju. Usvajanjem pozitivnog stava, postavljanjem dostižnih ciljeva i traženjem inspiracije, kreatori sadržaja mogu da prevaziđu blokadu u pisanju, a onda nastave da stvaraju sadržaj koji leči, i pomaže i drugima.

I naravno, kao content writer, iskoristite platforme za monetizaciju, kako biste zaradili radeći ono što najviše volite – kreirajući sadržaj. Potrudite se da vaš sadržaj bude SEO optimizovan, kako bi došao do što više korisnika. Jer kao kreatori, imate moć da svojim delom pozitivno utičete na svet, pa zato ne dozvolite da vas blokada u pisanju parališe. Nastavite da stvarate jer, kako reče slavni slikar i vajar Pablo Pikaso: “Inspiracija postoji, ali treba da vas zatekne kako radite”.

Nadamo se da će vam naši saveti biti od pomoći, a ako ste u nekom momentu i sami prevazišli blokadu, podelite sa nama u komentarima, šta vam je u tome pomoglo? Nikad se ne zna, možda baš vaš savet nekoga pokrene da stvori nešto veliko i važno. Unapred hvala.


Naslovna fotografija: https://unsplash.com/photos/person-in-black-shirt-holding-white-paper-TsRnxEVecbs
Autorski tekst: Jelena Todorović
Izvor: Tesha Design
 
Natrag
Top