Kada čovek postane etno

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
KADA ČOVEK POSTANE ETNO ?[/B]


1. Kada neko i iz kojih razloga postaje etno, ako je etno domovina naša,kuća rodna, kraj naš ?2. Kada neko i iz kojeg razolga postaje nostalgija,sentiment, ako je nostalgija domovina,ako je sentiment kuća rodna,ulica,škola prijatelji ?
3. Što sve tog pojedinca veze za jedno ili drugo ?
Etno je nesto uokvireno prostorom,tradiciom,predanjem. Postavlja se pitanje kad i na koji nacin suvremeni pojedinac koji je poodavno napustio taj prostor,tradiciju,predanje, otišavši „trbuhom za kruhom“postaje dio tog etno prostora?Koji je razlog da u razmisljanju prevlada- sećanje nasih očeva,dedova,tradicija ?
Šta je to u tradiciji veliko i vezivajuce za običnog malog savremenika,ma gde on i ko bio ?Etno svakog pojedinca je poseban u njegovim mislima ali postoji vezivo koje nas povezuje u taj nas etno.
Dedovi ostavise očevima nasim zemlju,tradiciju,obicaje,zivot svoj u nasljedstvo_Očevi nam to isto prenesose.
Domovina nam darova osjećaj pripadnosti a mi ostadosmo deo njih,deo tog života. Postadosmo etno kao i oni.
Pridodajmo tu i veru u Gospoda, naseg stvoritelja,nasu svojevoljnu pripadnost i pitamo sebe: jeli to potpuni etno okvir u nama.
Setimo li se detinjstva svog,mladosti nase,težnje svakodnevne,snova.
Šta su nam,što nam znače sveci naši,slave,imendani ?
Šta nam značiše legende naše iz ratova silnih,kraljevi naši ?
Šta nam znacise velikani nasi u kulturi,sportu,znanju i zvanju ?
Šta obični ljudi,svakodnevni. Jeli to etno,nostalgija vekovna ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Kako kome, mislim da mnogo više znače sve etno stvari , onima koji su u inostranstvu, nego nama koji smo kod kuće. Druga stvar, oni u inostranstvu idealizuju svoj rodni kraj, žive od starih sjećanja, kojima krijepe dušu, a kada dođu u svoje rodno mjesto, uvijek se razočaraju kada vide svu bijedu i propast naših ex YU prostora. Znam, jer imam dosta poznanika koji se tako osjećaju. Ja volim zemlju u kojoj živim, ali nisam etno opterećena niti imam bilo kakva obilježja i suvenire po kući. Jedino ne dam na Njegoša, ne daj Bože da se neko drzne.:)
 
Natrag
Top