Kad piše „vintidž”, iz bakinog je ormara

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kad piše „vintidž”, iz bakinog je ormara

Nove trendseterke u Srbiji su domaće modne blogerke, devojke sa stilom koje u svoje onlajn dnevnike obično stavljaju sopstvene fotografije


vanja-milicevic.jpg

Vanja Milićević


Ogledalce, ogledalce, šta da obučem da bih bila najlepša na svetu? Pre nego što zavire u ormar, mnoge dame će odgovor na večito žensko pitanje potražiti ispred kompjutera. Ali neće tražiti ni sajt „Voga“ niti da „skinu“ najnoviju odevnu kombinaciju omiljene holivudske zvezde. Nove trendseterke u Srbiji su domaće modne blogerke, devojke sa stilom koje u svoje onlajn dnevnike obično stavljaju sopstvene fotografije.
Armija njihovih obožavateljki svakodnevno odlazi da vidi kako su se doterale Vanja, Marina, Jelena i ostale „koleginice“. Znaju da nisu obukle ni „šanel“ ni „dior“, već nešto što i same mogu naći u radnjama po pristupačnim cenama.
„Oduvek sam volela da se kinđurim, da pravim i šijem stvari. Prošle godine sam diplomirala arhitekturu, zaposlila se u jednom birou, a blog je bio način da se iz hobija bavim modom i proširim krug ljudi koje poznajem“, kaže Marina Arnaut (25).
Ideju je dobila prateći slične strane blogove, a sada je njen modni dnevnik (frashionbymarina.blogspot.com) inspiracija stotinama devojaka.
„Bila sam jedna od prvih kada sam pokrenula blog pre godinu dana. Pisala sam o modi, fotografisala se u omiljenim odevnim kombinacijama, pisala kad i gde ima neko sniženje. U početku je to bilo kao da pričam sa drugaricom“, priča Marina.
Međutim, broj tih drugarica se vremenom umnožio sa dve-tri posete na dan na 900. Pošto ih prate i obožavateljke iz inostranstva, jedan deo teksta naše najpoznatije blogerke često prevode na engleski.
Čitateljke ostavljaju komentare i šalju mejlove da ih pohvale i zahvale im što im daju ideje. I to nisu samo klinke koje luduju za krpicama, već i profesorke, majke sa malom decom. Uglavnom se svima dopada što su njihove kombinacije šik, a opet pristupačne.
Kad piše „no nejm“, kupljeno je kod Kineza ili u nekoj svaštari, a „vintidž“, znači da je iz maminog ili bakinog ormara, objašnjava Marina.
„Ne koristim ništa specijalno skupo. Pokazujemo i obične stvari koje se mogu naći kod Kineza“, kaže 26-godišnja Vanja Milićević, čiji blog fashionandstylev.blogspot.com dnevno beleži više od hiljadu poseta.
Od stranih koleginica-blogerki Vanja redovno prati Kjaru iz Milana i Kerolajn iz Stokholma. Modne magazine je prestala da kupuje iz istih razloga koje njene obožavateljke navode u komentarima: previše reklama za preskupe stvari koje ne bi znala gde da kupi i kad bi mogla.
Sanjaju li da jednog dana mogu da prišute „dior“ ili „šanel“?
„Ne baš. Sanjam da radim zanimljive stvari u arhitekturi i da budem stručnjak u tome, a i da se lepo oblačim. Mislim da je genijalan spoj arhitekture i mode, moja istraživanja idu u smeru kako moda može da diktira arhitekturu i obrnuto. Čak sam i za diplomski radila modni centar na Adi Huji.“
U svetu su modni blogeri poslednjih godina veoma uticajni i – sve bogatiji. Mladi Filipinac, poznat kao Brajan Boj, sedi u prvom redu na najvažnijim revijama, aranžira izlog „Dolče i Gabana“ radnje u Milanu, a Mark Džejkobs je nedavno po njemu nazvao tašnu od nojeve kože. Godišnje zarađuje 100.000 dolara od reklama, a naplaćuje i neka pojavljivanja na javnim događajima.
Naše trendseterke o tolikoj zaradi zasad samo mogu da sanjaju, jer mnoge kompanije još nisu shvatile moć i uticaj blogera. Međutim, stvari se polako menjaju.
„Počeli su da nas stavljaju na liste novinara koje pozivaju na događaje“, kaže Jelena Karakaš (25), koja godinu dana vodi blog „Ko ne voli cipele, ne voli ni ljude“. Pošto je poslom vezana za modu (bivši zamenik urednika časopisa „Lofisijel“, trenutno pi-ar u jednoj prodavnici francuskih modnih brendova), dešavalo joj se da joj se kreatori obrate sa reklamnim aranžmanom koji je u svetu uobičajen, a poznat je kao give away. Na primer, jedne pantalone poklone njoj, a druge daju da ona pokloni jednoj posetiteljki bloga.
Telekomu je takođe bilo zanimljivo to što ova vrsta blogova ima tako veliku posetu, pa su tri devojke dobile „android tač” telefone.

J. Kavaja
Objavljeno: 17.03.2011.
Izvor: Politika





 
Natrag
Top