Kad deca rešavaju "važne stvari"

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
642_decaci-peru-sudove.jpg


Jedna od najboljih stvari koju deca mogu naučiti od svojih roditelja jeste da budu organizovana. Organizovanost će ih naučiti da prvo rešavaju važne stvari, ući će u rutinu i naučiti kako dobro da iskoriste svoje vreme. Za početak možete se okupiti, sesti i zajednički otkriti šta izaziva najviše stresa u vašem domu.

Najčešće se takve stvari mogu rešiti sa malo komunikacije i planom akcije. Time ćete smanjiti stresne situacije u kući. Vaše dete ne treba svaku sferu svog života detaljno isplanirati. Planiranjem nekih stvari kao što su bavljenje sportom i pomaganje po kući, detetu može pomoći.
Osmislite rutinu i držite je se. Naučite dete da napravi svoj dnevni raspored tako što ćete mu odrediti šta mora da uradi kada se ujutru probudi.

Na primer:
• Pospremiti svoj krevet
• Oprati zube i umiti se.
• Obući se.
• Pojesti doručak
Vrlo je važno kada se jednom uspostave dnevne aktivnosti, da ih se pridržavate i vi i vaše dete. Nakon nekog vremena, dete će shvatiti prednosti rutine.

Da biste podsticali detetovu dnevnu rutinu, razgovarajte s njim o uspehu i pozitivnim stvarima kojima je rutina pridonela. Pohvalite ga i nagradite za dobro obavljen posao. To će ga podstaći da i dalje to čini.
Ostanite angažovani i uključeni u detetovu dnevnu rutinu. Razgovarajte s njim o tome. Obratite pažnju na one stvari koje napreduju i doprinose boljem funkcionisanju porodice, ali pazitte da niko, naravno ni dete, ne bude preopterećeno.

Izvor: Bebe&Mame
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.688
Priča mi o tome,Anđela....svaki ima svoju obavezu....ali ako Kaću,na primer zove ON....sve pada u vodu......inače....Kaća je zadužena sa dedom (mojim ćaletom),za pranje sudova;imamo mašinu za pranje sudova"a opet treba ostako sprati ...znate već,i za kuvanje,inače intereuje je,na mdedu je gurman,Blizanci uveče nameštaju krevete,,Igi pomaže svima po malo,jer je najmlađi......a otkad je krenuo u školu postao je Ekonom.......sad rećiće te a gde sam jatu.....tu sam za pijac.....Tempo......za neki dan nam dolaze bebironi.......tako da će malo doći i do promene planova.......E da za čišćenje kustana,imamo ženu,dolazi utorkom.... a deca za vikend,ne baš svaki,uhvate pa svako svoju sobu.......
 
Natrag
Top