Jovanović: Ugasićemo ilegalne fakultete

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Jovanović: Ugasićemo ilegalne fakultete

Ministar prosvete Tomislav Jovanović o planovima za oporavak obrazovanja: Otkrili smo i srednje škole koje nemaju dozvole za rad. Razumem zahteve, ali neka se prosvetari malo strpe za plate

1_zpsd1197657.jpg


ZATVORIĆEMO sva nelegalna, isturena odeljenja fakulteta, gde god da se nalaze u Srbiji. Akcija je već počela, inspektori se pripremaju, ali ne smemo da otkrivamo lokacije, jer bismo tako upozorili vlasnike da se sklone i nastavu premeste na drugu adresu.


Ovako prof. dr Tomislav Jovanović, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, za „Novosti“ objašnjava kako će biti rešen jedan od najvećih problema u njegovom resoru.


- Izdavanje nelegalnih, „vikend“ diploma pogubno je za celo društvo. Nažalost, otkrili smo da postoje čak i nelegalne srednje škole. Još veći problem je što ogroman broj matičnih fakulteta koji otvaraju ta isturena odeljenja nije iz naše zemlje. Oni bez ikakve odgovornosti izdaju bezvredne diplome.


* Procenjuje se da postoji oko stotinu fakulteta koji časove drže po kafanama i kancelarijama. Čini li vam se da su već izdali toliko diploma da je šteta nepopravljiva?


- Zanimljivo, broj nelegalnih diploma je zabrinjavajuće mali. Oni te dokumente izdaju na svojim matičnim fakultetima, a ne u isturenim odeljenjima, koja nemaju akreditaciju i dozvolu za rad. Svako mora da snosi svoj deo odgovornosti u obrazovanju, pa tako i oni koji upisuju „sumnjive“ fakultete sami preuzimaju odgovornost za to da neće moći da se zaposle.

* Broj mesta na fakultetima i visokim školama odavno je premašio broj maturanata u generacijama. Kako đaci u tolikoj ponudi da prepoznaju kvalitetne studije?


- Država će do kraja tekuće školske godine doneti kategorizaciju svih fakulteta u zemlji, prema kojoj će se vrlo dobro znati ko ima prednost pri zapošljavanju. U rangiranje će biti uključeni i privatni i državni fakulteti svih univerziteta.


* Nelegalna odeljenja su najveći problem u visokom, a mala matura u osnovnom obrazovanju. Ima li istine u komentarima da ste podlegli pritiscima menjajući odluku o bodovanju testova?


- Da se prošle godine nije dogodila krađa na maloj maturi, testovi bi verovatno bilo bodovani sa po deset bodova matematika i srpski, odnosno maternji jezik i 20 poena kombinovani test. Ovako, odlučili smo se za model - po 16 bodova prva dva i osam bodova za kombinovani test. Zbog prošlogodišnjih propusta nastalo je nerazumevanje, uznemireni su i roditelji i deca. Završni ispit biće sproveden na svim jezicima na kojima se deca školuju i ne treba da predstavlja opterećenje ni za đake ni za roditelje, niti će ijedno dete biti oštećeno. Odluka koju smo doneli bila je teška, a kako će završni ispit biti bodovan dogodine, odlučiće Skupština Srbije.


* Najavili ste i slanje testova mejlom, a onda je stigla vest da se od te ideje odustalo...


- Još nije odlučeno kako će se testovi distribuirati.


* PISA test je pokazao da je skoro 40 odsto naših učenika funkcionalno nepismeno. Može li se to popraviti?


- Kroz stručne seminare objasnićemo nastavnicima kako da imaju drugačiji pristup postojećoj materiji. Ključ je u drugačijem načinu izlaganja i učenja gradiva.

* Ali nastavnici već imaju nekoliko stotina seminara svake godine, a rezultati su loši...

- To ćemo menjati, jer seminari ne služe samo da bi se na njima skupljali bodovi.


* Postoji li šansa da zarade prosvetara dostignu bar republički prosek?

- I ja sam deo prosvete i znam koliko je teško i odgovorno raditi taj posao, posebno sa primanjima ispod proseka. Ali ako imamo obećanje ekonomista da će nam u 2015. biti bolje i da treba da se strpimo u 2014, onda verujem da su i prosvetni radnici spremni na to.


* Šta će biti sa projektom plaćanja nastavnika po učeniku?


- Taj projekat treba odložiti na duže, ali i završiti pilot-projekat u 12 opština. Model plaćanja po učeniku dobar je za bogate zemlje, a mi moramo čuvati škole u selima, ne samo kao deo prosvetne, nego i populacione politike.

JAVLJAJU SE NAUČNICI IZ DIJASPORE

* POZVALI ste naše naučnike iz dijaspore da se uključe u naučne projekte u Srbiji. Da li se iko odazvao?

- Više od stotinu naših stručnjaka javilo se Ministarstvu. Neki žele da učestvuju u nauci, drugi u nastavi na univerzitetima. Neće se vraćati da žive, ali mogu da prenesu iskustva, podignu nivo nastave i nauke i obezbeđuju bližu komunikaciju sa razvijenim svetom.

NE BRINEM ZA IZBORE

* MOGU li prevremeni izbori, koji se najavljuju za mart, da vam poremete planove?
- Ne znam kada će biti izbori, ali znam da nam predstoji podizanje kvaliteta nauke i obrazovanja. Oni su nam i sada mnogo bolji nego što su ulaganja, i to isključivo zahvaljujući entuzijazmu pojedinaca.

Izvor: Večernje novosti
 
Natrag
Top