JOOMLA CMS - Content managing system...

Član
Učlanjen(a)
18.11.2009
Poruka
5
Hvala na odgovoru.
Zanima me web dizajn i web programiranje uopsteno, ali u ovom trenutku mi je potreban sajt (internet prodavnica) za licne potrebe, pa me je zanimalo koliko moze da bude komplikovano. Pokusao sam sa WordPress-om, ali se nisam snasao iako sam pratio uputsva (mislim da sam zapeo sa bazom podataka :(). Koliko sam shvatio, ova dva programa (Joomla i WordPress) su slicni, tj. rade na istom principu, zar ne?

Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2011
Poruka
886
Hvala na odgovoru.
Zanima me web dizajn i web programiranje uopsteno, ali u ovom trenutku mi je potreban sajt (internet prodavnica) za licne potrebe, pa me je zanimalo koliko moze da bude komplikovano. Pokusao sam sa WordPress-om, ali se nisam snasao iako sam pratio uputsva (mislim da sam zapeo sa bazom podataka :(). Koliko sam shvatio, ova dva programa (Joomla i WordPress) su slicni, tj. rade na istom principu, zar ne?

Pozdrav
Da,rade na slicnom principu.....trebace ti vremena da naucis....ako ti sajt treba bas sad(u narednih mesec dva) skupi pare i plati coveka da ti to sve odradi..pozzzzz:yea:....
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.11.2011
Poruka
44
Hm Wordpress se izuzetno lako instalira , cak lakse od joomle . Licno radi u wordpress uvek kad je klijentu potreban CMS sistem , a to je skoro 100% mojih radova ...
Sve probleme prilikom baze otklonis kroz 5 minuta , ako nesto nisi siguran samo ponovi postupak i to uglavnom resava problem ...

Preporucio bih ti wordpress pogotovo ako ti je potreban web-shop imas odlicna plugin woocomerc koji je zgodan za koriscenje a i moze da istrpi veliki broj klijenta na sajtu u isto vreme.
Nekako iz licnog iskustva pre cu uzeti wordpress od joomel , jer je stabilniiji pri opterecenju :p
Mada sam video i dobrih joomla sajtova koji odlicno rade , na nekima sam cak ja radio ispravke i dorade , ali pre cu uzeti wordpress takod ati je to mja preporuka.
Poz
 
Član
Učlanjen(a)
19.03.2010
Poruka
49
Ljudi moji sta da vam kazem...napravio sam sam svoj sajt u joomli i presrecan sam zbog cinjenica da sam ga sam uradio bez icije pomoci, ako se izuzme youtube propratni toturijal. Ali negde moramo prvo nesto da vidimo da bi naucili zar ne? Trebalo mi je 2 nedelje i sajt nije nista specijalno, ali ja sam zadovoljan. Treba mi za faks, ono, cisto da dobijem 6 posto ne planiram time da se bavim profesionalno....mada ko zna...e sada...posto mi je ostao ispit iz elektronskog poslovanja, ispit sam polozio a seminarski deo mi je neki sajt, a temu sam uzeo prodaja lekova, apoteka Biljana i Luka sigurno ste culi za taj lanac apoteka kod nas....sam sajt sam odradio ali ne znam kako da ubacim malu bazu podataka...ovako sam zamislio, znaci korisnik dolazi na sajt, daje ulazne podatke svoje username i password, kada prodje autentifikaciju moze da udje u tu neku malu bazicu podataka, da vidi spisak dostupnih lekova, kolicinu istih, cenu...itd...znaci jedna mala bazica da se postavi na sajt...sajt sam radio u Joomli 1.5...eto toliko od mene za sada:) Ili da to radim sve u dreamweaveru, posto smo i njega ucili na fakultetu....ili da se ko i do sada drzim Jutuba i online tutorijala? Hvala svima, Srdacan pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
04.09.2009
Poruka
146
Zašto bi ubacivao novu bazu, nadji neki joomla e-commerce modul tipa virtuemart i sl.
 
Član
Učlanjen(a)
23.02.2012
Poruka
1
Applex, svašta si ti tu napisao ali si suštinu svu pobrkao.

Dreamweaver je program koji je praktički editor (sa najpribližnijim WYSWYG) a Joomla je CMS. U prevodu to znači da sa Dreamviewerom možeš da praviš Joomla sajtove kao i WordPress sajtove ali i sajtovi koji se ne baziraju na CMS-ovima (običan HTML ili PHP + CSS).

Joomla jako ubrzava stvari jer postoji jako puno već napisanih ekstenzija i prilično je jednostavna za prvi korak. Naravno ako hoćeš da budeš majstor treba ti itekako vremena da je savladaš u potpunosti.

Za one koji žele da prave sajtove u Joomli pravi alat za kreiranje šablona (eng. template) je
Kod:
[URL="http://www.creativetemplatedesigner.com/"]Maestro Creative Template Designer[/URL]
.

Mnogo je jednostavniji za rad od Dreamviewera a za razliku od njega kreira direktno u obliku koji je završen Joomla template.
 
Poslednja izmena od urednika:

old

Član
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
7
Joomla ima (i) dobrih strana. Meni je prekipelo kao webmasteru. Naš čovek klijent stalno ima neke predloge koji nisu predviđeni sistemom, a za nešto što u statičkom sajtu uradiš za 10 minuta, u CMS-u ti treba 48 sati samo da naučiš da isprogramiraš.
Neizbežna je analogija sa "modernom" tehnologijom: metla će dobro da obavi svoju svrhu - usisivač dok se ne pokvari, i dok ima struje.
Da ne pominjem poteškoće oko obuke, oko prikaza domaćih slova, oko zaštite, oko update-ovanja.
HTML rules :)
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2011
Poruka
886
Applex, svašta si ti tu napisao ali si suštinu svu pobrkao.

Dreamweaver je program koji je praktički editor (sa najpribližnijim WYSWYG) a Joomla je CMS. U prevodu to znači da sa Dreamviewerom možeš da praviš Joomla sajtove kao i WordPress sajtove ali i sajtovi koji se ne baziraju na CMS-ovima (običan HTML ili PHP + CSS).

Joomla jako ubrzava stvari jer postoji jako puno već napisanih ekstenzija i prilično je jednostavna za prvi korak. Naravno ako hoćeš da budeš majstor treba ti itekako vremena da je savladaš u potpunosti.

Za one koji žele da prave sajtove u Joomli pravi alat za kreiranje šablona (eng. template) je
Kod:
[URL="http://www.creativetemplatedesigner.com/"]Maestro Creative Template Designer[/URL]
.

Mnogo je jednostavniji za rad od Dreamviewera a za razliku od njega kreira direktno u obliku koji je završen Joomla template.
Pokusavao sam na sto jednostavniji nacin da mu to objasnim...pa sam se zapetljao...Naravno ovo sto si ti napisao je jednostavnije objasnjenje od mog(i mnogo preciznije),ali nisam bas siguran da ce svi pocetnici u ovoj oblasti razumeti bas sve sto si ti napisao....
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top