Jeremić: Monstruozno su me pokrali

¯™¯
MODERATOR
Učlanjen(a)
21.11.2009
Poruka
28.450
Demokratska stranka cenzurisala list "Alo" zbog Vukove izjave

thumbnail.php

Sve je lažirano: Vuk Jeremić, nesuđeni potpredsednik

Odmah posle ponoći, u nedelju, u 1.15, beogradski list “Alo” objavio je tekst pod naslovom “Vuk Jeremić: Monstruozno su me pokrali” gde je kandidat za potpredsednika stranke oštrim rečima govorio u krađi glasova tokom konvencije Demokratske stranke. Već u 8,15 ujutru, tekst je nestao sa internet stranice lista “Alo”, očigledno po naređenju kadrova zaduženih za srbijanske medije
Evo tog inkriminisanog teksta koji je naprasno ispario. Autorka teksta za “Alo” je Milica Dakić.
Vuk Jeremić optužio je vrh Demokratske stranke za krađu na izborima za novo rukovodstvo. Šef diplomatije bio je jedan od šest kandidata za mesto potpredsednika, pored Dušana Petrovića, Bojana Pajtića, Dragana Đilasa, Jelene Trivan i Dragana Šutanovca
Posle iznenadnog kvara elektronskog sistema i prelaska na ''ručno“ glasanje, Jeremić je vidno uznemiren istakao da je monstruozno pokraden, saznaje ''Alo''. On je, naime, tvrdio da se kvar desio u trenutku dok je bio u ubedljivom vođstvu u odnosu na ostale kandidate, te da je potonje donošenje unapred odštampanih glasačkih listića prevara.
''Ovo je najmonstruoznija krađa koja se ikada desila! Kada su videli da njihovi kandidati neće proći, pokrali su me na najstrašniji način! Kada je glasalo oko 50 odsto ljudi i kada su videli da mimo svih njihovih očekivanja vodim i imam najviše glasova, lažirali su sve i doneli nove listiće, pa sada glasaju kako im padne na pamet! Gomila članova DS-a mi prilazi, stežu mi ruku i govore: 'Izdrži! Ti si naš čovek! Ne daj se!‘ '', gotovo u dahu, vidno iznerviran i u afektu, rekao je Jeremić.

''Ako nam se ovo desi, šta nas razlikuje od onog SPS-a? Pa, da li treba i nama da viču: ‚Spasi Srbiju i ubij se?‘. Da li treba da se ponovi 5. oktobar?'', upitao se Jeremić, koji je ubrzo nakon toga ''spustio loptu“ i primirio se, čekajući rezultate glasanja.
Kako saznaje ''Alo'' od prisutnih delegata koji podržavaju njegovu kandidaturu, deo njih sinoć je ''branio glasačke kutije“, ne bi li se izbegla neregularnost glasanja. Baš oni su i pričali kako su, navodno, videli da se u glasačke kutije odjednom ubacuje po desetak unapred zaokruženih listića.

+++
Inače, juče je prvi put na izbornoj skupštini DS-a primenjen elektronski sistem glasanja. Iako su se demokrate prethodnih dana na sva zvona hvalile da su uvek predvodnici u uvođenju novina, organizacija se u praksi pokazala katastrofalnom. Sistem je više puta padao i zakazivao, zbog čega je glasanje delegata produženo do 20 sati, umesto do prethodno predviđenih 17 časova.
- Šta im je ovo trebalo?! Što nam lepo nisu dali da zaokružimo brojeve na papiru. Brže bi tako izbrojali glasove - gunđali su vidno iznervirani delegati koji su se satima stiskali u redu ispred postavljenih mobilnih biračkih jedinica.
Sam tok glasanja i izbor potpredsednika stranke, kako tvrde delegati naklonjeni Vuku Jeremiću, nije bio po statutu stranke. Naime, na dnevnom redu skupštine usvojena je odluka o elektronskom glasanju. Međutim, nakon što je glasala samo polovina delegata, sistem je pao i počelo je glasanje zaokruživanjem, a skupština to prethodno nije izglasala.
Kako „Alo!” saznaje, nezvanično se pričalo da će glasanje možda čak biti i ponovljeno, pošto će sigurno biti žalbi na regularnost. Iz vrha stranke sinoć je stiglo naređenje da glasanje bude završeno u 20 sati, a svim delegatima koji nisu stigli da glasaju dotad vraćene su elektronske kartice.
„Svi smo mi pomalo Jeremić”
Vuk Jeremić, koga su i pre zvaničnog poraza u trci za potpredsednika DS-a mediji i stručna javnost, ali i kolege iz stranke, proglasili gubitnikom, do kraja je bio optimista. Tako je do poslednjeg trenutka lobirao za sebe ispred glasačke kabine.
- Ako kada ogrebete karticu vidite samo brojeve, onda to znači da treba da glasate za Jeremića. Ako vidite voćkice, banane, jabuke... Onda glasajte za druge - agitovao je raspoloženi Jeremić. Dok je još stajao u redu, na njegovo pitanje „koliko mojih glasača još ovde ima” i nakon začuđenih pogleda okupljenih, objasnio je „da smo svi mi pomalo Jeremić”.
Inače, tokom govora svakog od kandidata za potpredsednika DS, primetna je bila istovetna tvrdnja da na tim izborima neće biti gubitnika, iako je jedan bio višak. Mada se stekao utisak da je to bilo indirektna poruka Jeremiću, jer je imao najmanje šansi, ni on nije bez borbe „savio rep”.
- Nije ovo vreme braće Grim nego Šekspira, a tu ne preživljavaju svi, pa čak ni oni najbolji - rekao je Jeremić u svom obraćanju.


Tadić ide pod nož na Svetog Nikolu!
- Samo da vas obavestim, 24 sata nakon skupštine biću odsutan jer ću morati da izvršim neke popravke na sebi - rekao je Tadić.
Na to mu je Đelić, kao oficijelni spiker stranke, poželeo: „Hvala, predsedniče, i da nam što pre staneš na obe noge”, a Mićunović, kao sledeći govornik, odmah se nadovezao rečima da „DS mora čvrsto da stoji na zemlji”.
Tadić zaboravio na gejeve
Boris Tadić ponovo je juče izabran za predsednika DS-a. Izborna skupština DS-a, koja je trajala tokom celog jučerašnjeg dana, počela je govorom predsednika Tadića. On je sa govornice poručio da ta stranka nikada neće napustiti evropski put, kao i da će sledeća godina biti radna, da bi do izborne 2012. Srbija postala kandidat za EU.
Tadić je više puta za govornicom pomenuo ubijenog premijera Zorana Đinđića i dodao da neće odustati od formiranja njegovog muzeja. Tadić je u svom govoru napravio i iscrpnu retrospektivu važnih događaja koji su obeležili četvorogodišnju vladavinu demokrata. Podsetio je na održavanje „Evrovizije”, pobedu naših tenisera u Dejvis kupu, izbor patrijarha, pa čak i smrt bivšeg gradonačelnika Beograda Nenada Bogdanovića... Nijednom rečju, međutim, nije spomenuo održavanje „Parade ponosa”, iako su demokrate na sav glas predstavljale ovaj događaj kao najveću njihovu pobedu u borbi za ljudska prava u Srbiji.
Ceo sat pričao na jednoj nozi
Svestan da mu se govor odužio, a poučen iskustvom koalicionog partnera i lidera SPS-a Ivice Dačića koji je postavio rekord od sat i 10 minuta, Tadić se našalio na svoj račun.
- Hteo sam da nazovem svoj govor „Brzi korak u Evropu”(smeh), ali moram da vas obavestim da sam ga održao na jednoj nozi. Znači, možemo i tako da pobedimo - našalio se na kraju dugometražnog govora predsednik.
Među zvanicama Ružica, Dodik...
Osim brojnih delegata, skupštini DS-a od poznatijih zvanica prisustvovali su glumac Gordan Kičić, sportisti Aleksandar Šapić i Savo Milošević, zatim Vida Ognjenović, predstavnici ambasada, Ružica Đinđić, predsednik RS Milorad Dodik...


PS. Nijedan srbijanski medij nije napisao ni reč o atmosferi na glasanju za potpredsednike DS. Valjda je sad jasno zbog čega je ovaj tekst uklonjen sa web-sajta lista „Alo“.


Pripremile: e-Novine 19.12.2010 - 09:53
 
Natrag
Top