Japan, zemljotres - sve vesti hronoloski ovde

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Pogledajte snimak iz svemira: Kako je cunami trajno izmenio geograf

Pogledajte snimak iz svemira: Kako je cunami trajno izmenio geografiju Japana


Blic


Pre godinu dana, tačno na današnji dan, 11. maja u 2:46 sati po lokalnom vremenu, zemljotres jačine 9 stepeni Rihterove skale - četvri po jačini od 1900. godine - izazvao je snažan cunami koji je razorio severoistočnu obalu Japana.


Tok reke Kitakami pre zemljotresa (ovde kliknite za uvećanje +)

Jednu od posledica ove prirodne katastrofe predstavljala je i havarija nuklearne elektrane Fukušima, a na koji način je kataklizma trajno izmenila pejzaž pogođenih oblasti vidi se i na satelitskim snimcima.



Ovako danas izgleda pejzaž oko reke Kitakami (snimljeno 21. februara 2012.): Vegetacija je na snimcima crvene boje, a opustošena polja su svetlo smeđa. Cunami je trajno proširio i rečno korito. Selo Nagacura, na ušću reke u okean, prepustilo je moru ogroman deo svoje površine (ovde kliknite za uvećanje +)


Najviši talas i najrazornija poplava od 2011. pogodili su obalu severnog Honšua, punu uvala i zaliva, poznatu kao ria obala.

Uske i strme uvale na obali ovakvog tipa zarobljavaju i koncentrišu talase cunamija, i na taj način stvaraju razorne struje i bujice, koje velike količine vode uvlače duboko u unutrašnjost kopna, naročito duž rečnih kanala.

To je upravo ono što se dogodilo i tokom dana koji su prethodili snimku koji je 14. marta 2011. načinio Nasin "Napredni svemirski radiometar za termalnu emisiju i refleksiju" (ASTER), a na kome se vide poplave duž toka reke Kitakami tri dana nakon zemljotresa.


223627_japan12-foto-betaap_ff.jpg


Prva fotografija načinjena je u gradu Ocuči dva dana posle katastrofe, a druga 1. marta ove godine


Slika na vrhu, koju je snimio Nasin satelit "Ert obzerving-1" prikazuje istu scenu godinu dana kasnije, dok donja slika, koju je takođe snimio ASTER, prikazuje kako je pejzaž izgledao pre udara zemljotresa.

223629_japan14-foto-betaap_ff.jpg


Grad Natori: Prva fotografija pokazuje sam trenutak nadiranja cunamija 11. marta 2011. godine, dok je druga snimljena 1. marta 2012. Razorni talas je ovu dinamičnu luku pretvorio u beživotnu močvaru


Sve slike su urađene u “lažnom koloru”, kombinovanjem infracrvenih, crvenih i zelenih talasnih dužina, na način koji omogućava da se razlikuju voda i kopno.

223628_japan13-foto-betaap_ff.jpg


Ove fotografije prikazuju grad Kesenuma u prefekturi Mijagi (3. mart 2011. i 3. mart 2012.). Iako je poslednjih meseci načinjen progres, veliki broj uništenih objeketa još nije obnovljen


Vegetacija je na snimcima crvene boje, a opustošena polja su svetlo smeđa.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Japan, godinu dana posle: Ponovni susret vojnika i bebe koju je spa

Japan, godinu dana posle: Ponovni susret vojnika i bebe koju je spasao


Godinu dana nakon nuklearne katastrofe izazvane cunamijem sreli su se beba Iroha i vojnik Čiba koji ju je spasao






beba11.jpg

Beba Iroha Išikava i vojnik Koji Čiba godinu dana nakon tragedije

Godinu dana nakon tragedije koja je zadesila Japan, kada je obalu grada Sendai na severoistoku Japana pogodio cunami, usled čega su eksplodirala tri nuklearna reaktora elektrane “Fukušima Daići”, ponovo su se sreli hrabri vojnik i beba koju je tada spasao.

Narod je bio u šoku, strahu i neverici, ali vredan i marljiv japanski narod i u svojoj tragediji zadržao je dostojanstvo. Nikoga nisu opteretili i sa ponosom i neverovatnom brzinom su svoju državu doveli u red.



Spasena iz ruina tri dana nakon razarajućeg cunamija koji je pogodio Japan pre godinu dana, četvoromesečna beba Iroha Išikava dala je nadu hiljadama ljudi koji i dalje traže svoje najmilije koji se vode kao nestali. A, nevino lice četvoromesečne bebe koja gleda u lice svog spasioca, japanskog vojnika Koji Čiba, postala je simbolična slika katastrofe.

Jednogodišnja beba Iroha i vojnik Čiba su se ponovo videli tokom ceremonije ujedinjenja, koja se održala kako bi se obeležila godišnjica katastrofe koja je uzela 15,800 života. Irohini roditelji su, baš kao i ona, preživeli katastrofu.

(Telegraf)
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Zemljotres kod Japana, moguć cunami












Izvor:
B92.net









Tokio -- Na Pacifiku jutros zabeležen zemljotres jačine 6,8 stepen Rihterove skale. Japanske vlasti upozorili na mogućnost pojave manjeg cunamija, visine 50 centimetara.

Japanska meteorološka agencija saopštila je da je potres registrovan jutros oko 9.00 po srednjoevropskom vremenu na 210 kilometara od obala Hokaida i da se potres dogodio na dubini od deset kilometara.




8854622384f6075fe742ff623214212_368x249.jpg



Agencija je upozorila da bi potres mogao izazvati talas cunamija od oko 50 centimetara i dospeti do obala prefekture Aomori, Ivate i Hokaida. Lokalne vlasti u tim oblastima pozvale su stanovnike da se prebace na bezbednije lokacije.

Kako prenose japanski mediji, za sada je obale Hokaida zapljusnuo talas visine 10 centimetara koji se približava gradu Erimo na krajnjem severu ostrva.

Prošle godine 11. marta Japan je pogodio katastrofalni zemljotres jačine devet stepeni koji je izazvao ogroman talas cunamija uništivši čitave gradove i sela kada je poginulo ili nestalo oko 19.000 ljudi.


Javna televizija HNK navela je da za sada nisu registrovane nikakve promene niti anomalije u radu dve nuklearne centrale najbliže epicentru Onagava i Higašidori.




 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Fukušima - davna prošlost













Izvor:
Novosti.rs








Da li je prošlogodišnja katastrofa u Japanu odvratila svetsku pažnju od nuklearne energije. Zemlje u razvoju ne odustaju od gradnje, SAD i Rusija u novoj atomskoj trci.

ČINILO se, pre tačno godinu dana, usled straha koji se širio svetom iz japanskog grada Fukušima, da je atomska energetika upala u zamku propagande sopstvenih lobista o njenoj apsolutnoj sigurnosti. Jedini siguran zaključak sa današnje (kratke) vremenske distance je, međutim, tipično ajnštajnovski: da je sve relativno.



svet-fukusima_310x186.jpg



Za pobornike takvog načina dobijanja struje, zemljotres i cunami su pogodili Fukušimu možda i u najgorem trenutku. Posle godina stagnacije, izazvane tragedijom u Černobilju sredinom osamdesetih, rastuća tražnja energije u ekonomijama u razvoju, kao i strah zapadnog čoveka od emisije štetnih gasova iz termoelektrana i sledstvenih klimatskih promena, uslovili su početak gradnje mnogih novih reaktora. Počeli su da govore o "nuklearnoj renesansi". I sada bi, verovatno, trebalo da ćute. To se, ipak, ne dešava.

U stvarnosti, samo su se neke zemlje priključile Nemačkoj u njenom odricanju od atomske energije, i to gotovo sve iz "stare Evrope". Novi ekonomski džinovi Kina i Indija, sa druge strane, ne posustaju u nameri da deo sve većih potreba za energijom zadovolje uranijumom. Nuklearni "superteškaši", SAD i Rusija, ponovo predvode globalnu trku, ovoga puta sa ciljem da prodaju što više sopstvenih reaktora.

Nemački "Špigl" izveštava sa nekadašnje pruske i rajhovske teritorije, danas izdvojene ruske Kalinjingradske oblasti, umetnute između Poljske i Litvanije. Tamo nailaze na ogromno gradilište. Za četiri-pet godina, prvi blok nove nuklearke od 1.200 megavata počeće da proizvodi električnu energiju. - Onda ćemo to prodavati Evropi. I Nemačkoj - kaže Jevgenij Vlasenko, direktor buduće elektrane. On i nadzornik gradnje Vjačeslav Mahonjin ne mogu, a da se ne nasmeju nemačkim novinarima u diktafon: - Nekada ste pravili odlične atomske centrale, elegantne i solidne. Kako je moguće da se svega odričete? Nemci ne žele nuklearnu energiju, ne žele prirodni gas... Žele li da se vrate grejanju na drva?

Lobisti rade svoj posao, koristeći činjenice veštije od svakog teoretičara zavere. - Nuklearna energija biće čak i sigurnija posle Fukušime - rekao je nedavno za Bi-Bi-Si Džon Rič, generalni direktor Svetske nuklearne asocijacije, primetivši da nesreća u Japanu nikoga nije koštala života.
Narod je širom sveta ipak - protiv. Izuzetak su Amerikanci, čiji stavovi su, izgleda, ostali "pošteđeni" emocija iz Fukušime, kao i građani Britanije, u kojoj su mnogi ekološki aktivisti prihvatili atomsku energiju kao oruđe za spasavanje sveta od - klimatskih promena.

Nisu ni Nemci naivni, kako bi se moglo zaključiti iz navedenog ruskog energetskog podsmevanja. Berlin je, iako se odriče nuklearki u (sopstvenoj) budućnosti, namerio da pruži državne garancije za gradnju jedne takve u dalekom Brazilu, na jugu savezne države Rio de Žaneiro - "Špigl" prenosi izveštaj po kojem je njena lokacija još ugroženija od prirodnih nepogoda, uključujući i cunami, nego ona u Fukušimi!

"Špigl" citira Klaus-Petera Vilša, istaknutog člana vladajuće nemačke partije CDU. Po njemu, odluka da se atomske centrale do 2022. godine isključe sa mreže nije doneta zbog bezbednosnih briga - nego samo zbog osetljivosti naroda.

Rusi su zato svesni da bi Nemci mogli još jednom da se predomisle. Njihove "nuklearke", po odluci "crveno-zelene" vladajuće koalicije Gerharda Šredera i Joške Fišera, trebalo je već da pogase svetla, ali im je potonja kancelarka Merkel 2010. produžila život za još 12 godina. A za slučaj da Nemci ostanu tvrdoglavi, Rusi pripremaju predlog da uz gasovod "Severni tok", kroz Baltičko more, provuku i eletrični vod iz nove centrale u Kalinjingradu...

Postoji i drugačije viđenje budućnosti nuklearne energetike, a podstakao ga je, na godišnjicu Fukušime, londonski "Ekonomist". Tamo su tekst naslovili sa "Nuklearna energija: san koji je propao". Prema "Ekonomistu", najveći neprijatelj nuklearki je - prevelika cena gradnje.

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Smrtonosna radijacija u Fukušimi










Izvor:
B92.net







Tokio -- Novim ispitivanjem u japanskoj nuklearki u Fukušimi, ustanovljeno je da je nivo radijacije deset puta veći od smrtonosnog nivoa.

Takođe je ustanovljeno da unutar reaktora jedva da ima vode za rashlađivanje.



3968243594f71cf34eff96574476705_orig.jpg



Novi podaci su obnovili bojazan za stabilnosti postrojenja Fukušima, u kojem je nuklearna kastastrofa izbila pre godinu dana, posle razornog zemljotresa i cunamija.Operater Fukušime saopštio je da je današnjim endoskopskim ispitivanjem utvrđeno da je u prostoriji s reaktorom nivo radijacije 10 puta veći od smrtonosnog, što ukazuje da predstoje novi izazovi pre zatvaranja ovog nuklearnog postrojenja.

Istraživanjem je takođe ustanovljeno da je nivo vode za rashlađivanje samo 60 centimetara, što je znatno manje od 10 metara, koliko je vlada procenila u decembru pri objavi da je nuklearka stabilna.

Radnici u Fukušimi su takođe prijavili nova curenja radioaktivne vode, od koje je deo otekao u okean.




 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Japan delimično otvara tri grada iz zone evakuacije

Japan delimično otvara tri grada iz zone evakuacije


Tanjug |



Japanske vlasti delimično su otvorile oblasti u zoni evakuacije u okolini nuklearnog postrojenja Fukušima - prvi put posle prošlogodišnje katastrofe u toj elektrani.

223621_japan06-foto-rojter_f.jpg


Veći deo područja u obimu od oko 20 kilometara oko nuklearnog postrojenja Fukušima-Daići nije ugrožen radijacijom, što, prema saopštenju japanske vlade, znači da će oko 16.000 od 100.000 evakuisanih stanovnika, najverovatnije moći da se vrati kućama, preneo je AP.


Gradovi koji se nalaze u najmanje ugroženim oblastima iz kojih je stanovništvo evakuisano, biće svrstani u tri kategorije, u zavisnosti od nivoa kontaminacije.
Nove mere najpre su sprovedene u Kavaučiju i Tamuri, a od sredine aprila stupiće na snagu i u Minamisomi.


Nuklearna centrala u Fukušimi oštećena je usled razornog zemljotresa i cunamija 11. marta prošle godine, koji je odneo blizu 16.000 života dok se 3.000 ljudi vodi kao nestalo.

Nakon katastrofe, najveće posle cernobiljske 1986. japanske vlasti su evakuisale stanovništvo iz okoline centrale u prečniku od 20 kilometara.


Tragovi cezijuma i radioaktivnog joda registrovani su u zemljištu, morskoj vodi, kao i namirnicama ne samo u oblasti Fukušima, već i okolnim regionima.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Iz Fukušime curi radioaktivna voda

[h=1]Iz Fukušime curi radioaktivna voda
[/h] Izvor: Tanjug


Tokio -- U oštećenoj nuklearnoj centrali "Fukušima Daići" je registrovano curenje oko 12 t otpadne radioaktivne vode, a izvesna količina je možda otišla i u Pacifik.

6493503084f732cae836e4009487936_368x259.jpg
TEPKO je saopštio da je otkriveno curenje iz cevi spojenih za privremeni sistem za dekontaminaciju i da je izlivena voda već prošla odredjene procese čišćenja.
Ta voda je ranije upotrebljavana za hladjejne oštećenih reaktora u kojima je došlo do topljenja jezgra nakon prestanka rada sistema za hladjenje oštećenog u naletu cunamija marta prošle godine.
Radioaktivna voda se u procesu reciklaže dekontaminira i vraća u reaktore radi njegovog hlađenja.

"Naši stručnjaci su potvrdili da je došlo do curenja na jednom spoju cevi", rekao je predstavnik TEPKO-a agenciji AFP. On je dodao da je moguće da je deo vode koji je bio van postrojenja otekao u okean. Zaposleni u "Fukušimi" otkrili su curenje i zaustavili dalje oticanje vode, ali izgleda da nije bilo moguće sprečiti izlivanje u Pacifik.

Curenje radioaktivne otpadne vode je često iz ove nuklearne centrale oštećene nakon razornog zemljotresa i cunamija 11. marta prošle godine. Tim incidentima su demantovane i tvrdnje vlade iz decembra da su oštećeni reaktori u "Fukušimi" i situacija oko nuklearne sada pod kontrolom.
U sličnom incidentu prošlog meseca oko 120 tona radioaktivne vode je iscurilo iz sistema za dekontaminaciju, a 80 litara je otišlo u okean, prema podacima operatora TEPKO.

Nakon katastrofe, najveće posle Černobilske 1986. godine, japanske vlasti su evakuisale stanovništvo iz okoline centrale u prečniku od 20 kilometara. Tragovi cezijuma i radioaktivnog joda registrovani su u zemljištu, morskoj vodi kao i namirnicama ne samo u oblasti Fukušima, već i okolnim regionima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tokio: Aktiviranje reaktora

[h=1]Tokio: Aktiviranje reaktora
[/h] Izvor: Tanjug


Tokio -- Dva ugašena nuklearna rektora japanske kompanije "Kansai elektrik pauer" proglašena su bezbednim i treba ih ponovo pokrenuti.

6128274504f868576126f7666683453_640x418.jpg
Japanski ministar trgovine Jukio Edano je ovo objavio na konferenciji za štampu posle sastanka sa premijerom Jošihikom Nodom i još dvojicom ministara, na kome je razmotreno da li da se prvi put posle prošlogodišnje nuklearne krize u Fukušimi pusti u rad jedan od reaktora.
Jedinice broj 3 i 4 u nuklearnoj elektrani Ohi prošle su tehničku proveru otpornosti na snažne zemljotrese i cunami, poput onog u martu prošle godine, preneo je Rojters.

Samo jedan od 54 nuklearna reaktora Japana i dalje radi zbog otpora javnosti koja je još nespremna da dozvoli njihovo ponovno puštanje u rad posle prošlogodišnje katastrofe.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Operater ''Fukušime'' TEPCO prijavio je gubitak od 10 milijardi dol

Оператер ''Фукушиме'' TEPCO пријавио је губитак од 10 милијарди долара


Голос России





Компанија TEPCO, оператер јапанске нуклеарне електране ''Фукушима'', пријавила је губитак од 10 милијарди долара, у току прошле године.

Према информацијама које је изнело руководство компаније, губици су већи од њихових предвиђања, а то је везано за велике расходе на отклањање последица експлозија у нуклеарној електрани.

Прошле недеље је влада Јапана, пристала да обезбеди око 12 милијарди долара за помоћ TEPCO, како би спасили компанију од банкротства.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Istraga: Vlada pravila zbrku tokom nuklearne krize u Fukušimi











Izvor:
Blic.rs









Grupa japanskih poslanika koja istražuje nuklearnu katastrofu saopštila je juče da su bivši premijer Naoto Kan i njegovi saradnici u vrhuncu prošlogodišnje krize izazvali dodatnu zbrku mešanjem u operacije u postrojenju Fukušima.


247679_fukusima-ap_f.jpg



Član grupe Šuja Nomura rekao je da su Kanovi saradnici više puta zvali zvaničnike u nuklearci Fukušima i postavljali razna pitanja, čime su ometali radove.

Premijerovi saradnici nisu koristili zvaničnu liniju komunikacije - preko Agencije za nuklearnu i industrijsku bezbednost, kako zahteva Zakon o postupanju u slučaju nuklearne katastrofe, dodao je Nomura.

"Oni su postavljali pitanja koja su često bila neprikladna i veoma bazična, nepotrebno izazivaći dodatni rad pored operacija na samom mestu (nesreće)", rekao je on.

Tokom krize s curenjem iz nuklearnog postrojenja posle cunamija, Kan i njegovi ministri su rekli da operator nuklearke Tokio elektrik pauer (Tokyo Electric Power Co - TEPCO) nije obezbedio dovoljno podataka o radovima na sprečavanju eksploziju reaktora, zbog čega su, mimo pravila, tražili informacije.

Grupa poslanika je obelodanila da je TEPCO razmatrao da u Fukušimi ostavi samo 10 radnika, ali je bivši premijer Kan naredio da se ne sprovodi evakuacija. Na kraju je 70 radnika uspelo da uspostavi kontrolu u nuklearci.

Grupa je kritikovala Kana i njegovu vladu i zato što nisu objavljeni podaci o radijaciji i druge bitne informacije, čime je izazvano nepotrebno izlaganje radijaciji, i rasprosrtanjeno nepoverenje u vladu.
 
Natrag
Top