Japan, zemljotres - sve vesti hronoloski ovde

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Pogledajte najnoviji snimak cunamija: Talas nosi helikoptere i avione Video







Blic | 01. 05. 2011. - 13:56h

U javnosti se pojavio novi snimak posledica cunamija koji je pogodio Japan 11. marta ove godine. Snimak je načinila sigurnosna kamera obalske straže u gradu Sendai, udaljenom oko 250 kilometara od Tokija.
Snažni talas potopio je aerodrom, a vodena stihija odnela je sve što se na njemu nalazilo - avione, hlikoptere, automobile...



Zemljotres jačine devet stepeni po Rihterovoj skali i cunami koji je usledio odneli su više od 14.500 života, a nestalo je skoro 11.500 ljudi. U području Fukušime je oštećena nuklearna elektrana.



 
Poslednja izmena od urednika:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Za obnovu Japana 48 milijardi dolara iz budžeta






Tanjug | 02. 05. 2011. - 13:56h

Parlament Japana je danas u Tokiju usvojio vanredni budžet od četiri biliona jena (48 milijardi dolara), za javne radove na obnovi zemlje posle katastrofalnog zemljotresa i gigantskog cunamija od 11. marta.
Smatra se da će javni radovi biti najveći i najsveobuhvatniji za šest decenija.
Procenjuje se, medjutim, da će ta suma pokriti samo deo štete koju je pričinila, do sada najskuplja prirodna katastrofa na svetu, a koja se procenjuje na 300 milijardi dolara.

Smatra se da je više od 27.000 ljudi izbubilo život u ovoj katastrofi.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Predsednik nuklearke se izvinio

Predsednik nuklearke se izvinio







Izvor: Blic | 05. 05. 2011. - 20:00h

TOKIO - Radnici japanske nuklearne elektrane Fukušima ušli su u jednu od zgrada reaktora, prvi put otkad je nuklearka oštećena u razornom zemljotresu i cunamiju.
139805_0602-fukushima-foto-afp_f.jpg
Izvinjenje žrtvama stradalim u havariji kompleksa "Fukušima"

Međutim, iz nuklearke, koja je teško oštećena 11. marta, i dalje curi radioaktivni materijal.

Tokijska elektroenergetska kompanija je navela da radnici treba da postave sistem za hlađenje u reaktor broj 1 radi filtriranja radioaktivnih čestica iz vazduha, javio je Bi-Bi-Si.

Radnici dosad nisu ulazili u reaktor zbog visokog nivoa radijacije - do 49 milisiverta na sat. Stanovništvo je evakuisano iz zone 20 kilometara oko nuklearke.

Fukušimu je juče posetio i predsednik električne kompanije TEPCO, koji je kleknuo i izvinio se radnicima zbog katastrofe.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Stotinu Japanaca na dva sata posetilo kuće oko Fukušime





Beta - AP | 11. 05. 2011. - 08:10h | Foto: Reuter

Oko stotinu evakuisanih građana Japana juče je dobilo dozvolu da nakratko uđu u zabranjenu zonu oko nuklearne centrale Fukušima i uzmu stvari iz svojih kuća. Stanovnici kojima je omogućena dvosatna poseta, nosili su zaštitna odela, maske, dozimetre za praćenje radijacije i voki-tokije.

141223_japan-02-foto-afp_ff.jpg


U odelu koje štiti od zračenja stanovnik zabranjene zone vratio se u svoj stan

Stanovnici oblasti oko centrale havarisane zemljotresom i cunamijem 11. marta, nedeljama su tražili dozvolu da posete svoje kuće.

Kako navodi agencija AP, vladina dozvola svedoči o njenoj uverenosti da su, prvi put od havarije, Fukušima i oblast oko nje dovoljno bezbedni bar za kratke posete. Svi su po povratku pregledani zbog eventualne kontaminiranosti radijacijom.

Tokom ovog meseca planirano je još poseta, ali većina stanovnika te oblasti ne veruje da će se ikada vratiti u svoje kuće.

141224_japan-03-foto-reuters_f.jpg


Mnogi su uspeli da se ušunjaju tokom dana u zonu oko Fukušime, ali je vlada, zabrinuta za bezbednost i moguće krađe, počela strože da blokira puteva i novčano kažnjava.


U zabranjenoj zoni oko Fukušime je devet gradova i sela, a desetine hiljada stanovnika ugrožene oblasti i dalje žive u prihvatilištima ili kod rođaka.

Vlada i kompanija Tokio elektrik pauer, koja upravlja nuklearkom Fukušima, naveli su da će proći između šest i devet meseci pre nego što bude moguć povratak meštana.

Oni su, međutim, naglasili da je to "najbolji mogući scenario". Radnici i dalje rade na popravci i stabilizaciji centrale u čijim delovima je nivo radijacije i dalje visok.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Preminuo radnik u japanskoj nuklearnoj centrali







SRNA-Rojters | 14. 05. 2011. - 11:12h | Foto: Reuter

Radnik japanske zemljotresom oštećene nuklearke Fukušima Daiči umro je danas nakon što je kolabirao na radnom mestu, saopštila je tokijska elektroenergetska kompanija Tepko, dodajući da na telu nisu pronađeni tragovi visoke radijacije.
128537_fukishima12-ozraceni-radnici-transfer-u-bolnicu-foto-reuter_f.jpg


Radnik starosti oko 60 godina radio je u postrojenju gde se odlaže nuklearni otpad u trenutku kadna je kolabirao, ali zvaničnici kažu da uzrok smrti još nije poznat.Shotaro Okavapa, portparol Tepka, kompanije koja upravlja nuklearkom Fukušima, rekao je da je radnik bio izlože zračenju jačine 0,17 milisiverta.

On je dodao da je radnik kolabirao 50 minuta nakon dolaska na posao odakle je prebačen u bolnicu gdje je uskoro konstatovana smrt.

Ovo je treći smrtni slučaj među radnicima nuklearke nakon havarije. Dva radnika nestala su nakon obilaska nuklearke odmah nakon zemljotresa 11. marta, a kasnije su pronađeni mrtvi.

Najviši nivo radijacije kome su bili izloženi radnici nuklearke u vreme radova na sprečavanju havarije, nakon razornog zemljotresa i cunamija koji je usledio.

Goši Hosono, specijalni savetnik premijera Naota Kana izrazio je zabrinutost zbog teških radnih uslova u kompleksu Fukušima.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
U postrojenjima u Tokiju pronadjena radioaktivna supstanca







Izvor: Blic | 14. 05. 2011. - 12:57h

U pogonima za prečišćavanje kanalizacionih voda u Tokiju krajem marta nadjen je visokoradioaktivni pepeo, objavila je lokalna štampa, pozivajući se na neimenovane funkcionere gradske vlasti.


126211_radijacija-japan-afp_hs.jpg


Pepeo pronadjen u postrojenju Koto na u istočnom delu Tokija posle nuklearne katastrofe u Fukušimi, sadržao je neidentifikovanu supstancu radiokativne gustine od 170,000 bekerela po kilogramu, prenosi AFP.

Veći deo tog pepela je već recikliran u gradjevinski materijal, uključujući cement, naveli su neimenovani izvori.


Radioaktivna supstanca od 100,000 do 140,000 bekerela po kilogramu pronadjena je i u pepelu u još dva postojenja u istočnom delu Tokija.
Substanca tek treba da bude identifikovana, a istaživači trenutno proveravaju da li je reč o radioaktivnom cezijumu.


Zemljotres i cunami koji su 11 marta pogodili Japan oštetili su nuklarnu centralu u Fukušimi, 220 km od Tokija, izazvavši ispuštanje visokoradioaktivnih materija.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Počela evakuacija iz šire zone oko Fukušime







Tanjug | 15. 05. 2011. - 15:22h

Japanske vlasti počele su danas da evakuišu stanovništvo iz zone šire od one koja je dosada bila proglašena rizičnom zbog nuklearne katastrofe u Fukušimi, a bila je ograničena na udaljenost 20 kilometara od centrale.

126211_radijacija-japan-afp_hs.jpg


Oko 4.000 stanovnika sela Idate Mura i 1.000 meštana grada Kavamata-čo, koji se nalaze u pojasu od 30 kilometara od nuklearnog postrojenja, počeli su da se u grupama sele u hotele, javni smeštaj i druge kapacitete u okolnim gradovima, javljaju agencije.

Mesta Idate Mura i Kavamata-čo su, zbog prirode vetrova u toj zoni, stalno bila izložena velikim količinama radioaktivnih supstanci. Vlasti su zato odlučile da stanovnici treba da odu zbog rizika po zdravlje, ali verovatno neće kažnjavati one koji ostanu, javila je agencija Frans pres.


"Imajući u vidu budućnost naše dece i mladih, kao i zdravlje naših stanovnika, nemamo izbora nego da evakuišemo stanovništvo", rekao je Norio Kano, gradonačelnik Idate Mura, obećavši da će lično učiniti sve što može da se svi vrate kućama što je pre moguće.


U prvoj grupi stanonvnika koji su napustili selo bile su pretežno mala deca i trudnice za koje je rizik i najveći. Nuklearna elektrana Fukušima je teško oštećena u snažnom zemljotresu i cunamiju koji su pogodili Japan u martu i izazvali najveću nuklearnu krizu za poslednjih 25 godina.


U međuvremenu, danas je odlučeno da svi reaktori u staroj nuklearnoj centrali Hamaoka budu zatvoreni.

Seizmolozi odavno upozoravaju da bi i region Tokai, jugozapadno od Tokija u kome se nalazi ova centrala, mogao da bude pogodjen zemljotresom.
Vlasti su saopštile da će centrala ostati zatvorena dok ne bude izgradjen viši zaštitni zid prema moru i preduzete druge mere koje bi je zaštitile od jačeg zemljotresa i cunamija.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Fukušima neće povećati broj kancera?

Fukušima neće povećati broj kancera?


Japanski zdravstveni radnici tvrde da incident u nuklearki nije i neće povećati rizik od oboljevanja a da su nivoi radioaktivnih materija mnogo manji nego u Černobilju.

v206453p0.jpg



Moguće posledice po zdravlje posle nuklearnog incidenta u japanskoj elektrani Fukušima nisu jednake onima izazvanim katastrofom u Černobilju, saopštili su danas japanski zdravstveni zvaničnici.

Nivoi radioaktivnih materijala cezijuma 134 i 137 su "mnogo manji nego oni kod nesreće u Černobilju", izjavio je Makoto Akaši sa japanskog Nacionalnog instituta za radiološke nauke.


Akaši je, takođe, kazao da niko nije tražio medicinski tretman za radioaktivno trovanje nakon nesreće u Fukušimi, preneo je AFP.


Akaši je napravio poređenje sa Černobiljom, sovjetskom nuklearnom elektranom koja je delimično eksplodirala u Ukrajini 1986, na marginama specijalne sednice posvećene krizi u Fukušimi u okviru 64. zasedanja Generalne skupstine Svetske zdravstvene organizacije (SZO).


"Ne mislimo da će radijacija u Japanu doprineti pojačanom riziku od kancera i leukemije", rekao je Akaši i dodao da postoji potreba "da se veoma pažljivo prouči to pitanje".


Na istoj sednici zamenik ministra za zdravlje Japana Kuhei Ocuka je rekao da je "broj smrti od radijacije u ovom trenutku nula" i da je vlada nakon nesreće evakuisala oko 85.000 ljudi.


Ocuka je rekao da je ključno da svi radnici u elektrani budu "pažljivo praćeni".


Cunami prouzrokovan razornim zemljotresom jačine 9 stepeni po Rihteru 11. marta, srušio je sisteme za vodeno hlađenje u elektrani usled čega su se šipke sa gorivom u nekoliko reaktora delimično istopile, izazvavši eksplozije.


Japanske vlasti procenjuju da količina radioaktivnog materijala oslobođena u atmosferu u Fukušimi, oko 250 kilometara severoistočno od Tokija, predstavlja samo desetinu od emisija u Černobilu.


I ranije je bilo izjava različitih struačnjaka, ne samo iz Japana koji
nisu izjednačavali nuklearne nesreće Fukušimu i Černobilj.

(Tanjug/MONDO)


 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Fukušima: Radnici prvi put proveravali reaktor 2






Tanjug | 18. 05. 2011. - 09:47h | Foto: Reuter

Po prvi put od početka nuklearne katastrofe u atomskoj elektrani Fukušima, više radnika je proverilo reaktor 2 ovog postrojenja, oštećenog u razarajućem zemljotresu i cunamiju.

142686_repfukusima02-foto-rojter_f.jpg


Odeveni u specijalnu zaštiću odeću, četiri radnika su danas ušla u deo reaktora koji je 15.marta potresla eksplozija, saopštio je operater "Tepko".

Radnici su izvršili merenja radioaktivnosti i proveravali reaktor na oštećenja. U zgradi su se zadržali 14 minuta.

"Tepko" je naveo da je ova akcija deo napora da se postrojenje, najkasnije do januara iduće godine, u potpunosti isključi.

Usled zemljotresa i cunamija 11. marta je došlo do havarije u nuklearki Fukušima. Sistem za hlađenje je prestao da radi usled čega je došlo do pregrejavanja reaktora, što je izazvalo najtežu nuklearnu katastrofu od Ccernobilja pre 25 godina.

U reaktoru 2 je još u aprilu, uz pomoć robota, pokušana inspekcija reaktora, koja nije bila uspešna zbog previsoke vlage. Početkom maja su radnici proveravali takođe teško oštećeni reaktor 1.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Pogledajte trenutak kada je cunami prodro u Fukušimu







Blic | 21. 05. 2011. - 13:46h | Foto: Reuter

Tokijska energetska kompanija objavila je dramatičnu seriju fotografija koje prikazuju trenutak kada je cunami, 11. marta, prodro u danas teško oštećenu neukearku u Funkušimi.
143940_0004-foto-rojter_f.jpg

Fotografije, koje su se prvo pojavile na internet sajtu kompanije "Tepko" prikazuju
kako kolosalni talas ruši zaštitni zid elektrane i potom izaziva poplavu u postrojenjima nuklearke.

143942_0006-foto-rojter_f.jpg

U naletu vode stradali su i automobili parkirani ispred nuklearke, koja dva i po meseca nakon cunamija i dalje nije bezbedna.

143941_0005-foto-rojter_f.jpg

Rekatori u Fukušimi su takođe oštećeni. Nivo radioaktivnosti u vodi koja hladi nuklearku, u prvom trenutku, bio je deset miliona puta veći nego u vreme dok je elektrana normalno radila.

143939_0003-foto-beta_f.jpg

Japan je 11. marta pogodio snažan zemljotres koji je izazvao razorni Cunami u kojim je na severoistočnoj obali zemlje poginulo okon 12.000 ljudi. Japan se i dalje bori sa posledicama neuklearne havarije.
 
Natrag
Top