Izgled naših žena: Između lepote i vulgarnosti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Izgled naših žena: Između lepote i vulgarnosti

Već mesecima traje "slatki teror" na ulicama srpskih gradova po kojima gaze lepotice čiji izgled ima priličan traumatološki uticaj na vratove muške populacije. Ako vas baš ne odvuku na ludi kamen i tamo vam definitivno slome vrat, sigurno će izazvati bar blaže iščašenje istog. Jesu li Srpkinje zaista toliko lepe da se za njima okrećemo i mi domaći i stranci koji nas pohode, a one same misle da se oko njih vrti ceo svet.

1.jpg

Prosečan konzument ženske lepote iz kafanskih bašti ili korzoa neće se libiti da da pozitivan odgovor uz sladostrasno odmeravanje "primeraka". Oni retki koji su u stanju da situaciju razmotre sa distance i bez naglog odliva krvi iz mozga ka donjim ekstremitetima i kojima je lepota u opisu posla, na stvar gledaju malo drugačije:

- Lepota je i u estetici nestabilan pojam, jer je ona kulturološki, civilizacijski, klasno-ekonomski uslovljena i definisana. Sa stanovišta zapadnoevropskih standarda naše žene su veoma lepe, ali sa stanovišta Bantu crnaca su anoreksične i rahitične. Sa stanovišta Haićana su nesrazmerne, sa stanovišta Papuanaca imaju previše zuba, sa stanovišta Dogona nisu dovoljno crne, već odvratno bele i imaju prekratke vratove. Sa stanovišta Aboridžina nemaju dovoljno velike stomake, sa stanovišta Lationamerikanaca su netemperamentne i neprirodno napumpane silikonima. Poglavice iz namibijske pustinje nikada se ne bi oženile Srpkinjom. Dakle, nisu najlepše na svetu – kaže antropolog Jovica Stojanović.

E sad, pošto su naše žene najmanje izložene pogledima Haićana i Aboridžina, za procenjivanje njihove lepote ipak je presudna zapadnoevropska vizura, a tu već stižu komplimenti. Čak je svojevremeno veliki Lamartin, putujući ovim našim krajevima, lepotu srpskih žena upoređivao sa lepotom stanovnica lucernskog i bernskog kantona ( valjda je to u njegovo vreme bio neki standard), dok je glumac Džoni Dep zaključio da "lepe žene ovde izgledaju kao dobre slike!"

2.jpg

Međutim, danas je sve teže napraviti razliku između takozvane prirodne lepote i napadnog seksipila obilato potpomognutog čudima estetske hirurgije i, najblaže rečeno, smelim načinom odevanja. S tim u vezi će Vesna Mandić iz modne agencije "Fabrika" zaključiti da mi danas "kvarimo našu lepotu".


- Naše žene ne treba da teže manekenskom izgledu i da se izlažu suludim dijetama i estetskim zahvatima, već samo da se neguju i budu zadovoljne onakve kakve jesu. Manekenke i lepotice su dva različita pojma. Kod manekenki se ne traži klasična lepota već neke druge stvari kao što su visina, obim grudi, kukova, dužina nogu i harizma... Mi imamo dosta devojaka koje su napravile karijere u svetu, ali je to mali broj u odnosu na to koliko lepih žena imamo, zato što su naše žene po prirodi "jače" u kukovima, a to ih zapravo i čini ženstvenijim i naočitim. Estetskim zahvatima one to potiru, postaju iste i gube svoj identitet – kaže Vesna Mandić.


Dr Moma Jakovljević, lekar i nekadašnji maneken, nema dilemu kad tvrdi da su žene na Balkanu među najlepšima na svetu i pretpostavlja da je to kolateralna korist burne istorije tokom koje su se ovde mešale različite nacije.

- Naše žene lepotu duguju, pre svega, genetici, i zaista ne bi trebalo tu mnogo da intervenišu, a čini mi se da počinju preterivati u potrebi da liče na nekog drugog. Uvek je bolji original i od najlepšeg faslifikata! – misli dr Jakovljević.
Stilista Ašok Murti izvor lepote naših žena takođe vidi u genetskoj prednosti, ali i karakteru ovdašnje ženske populacije. Međutim, tvrdi on, taj period kada su naše žene zaista lepe, veoma brzo se završava:
- Kako su neodoljive sa, otprilike, šesnaest godina, isto tako su potpuno zgažene i samim tim sve suprotno od lepih čim zakorače u tridesete. Jednostavno, brzo propadaju upravo u trenutku kada žene u nekom drugom svetu, stekavši ekonomsku moć, nezavisnost i ostvarenje, počinju da blistaju. Naše žene čini lepim samo genetika i ta strast za životom koji treba potrošiti što pre, jer budućnost, u stvari, ne postoji... Onoga trenutka kada priroda prestane da bude onaj presudni faktor koji "radi" za lepotu, a ulaganje u vidu nege, vežbi, pravilne ishrane postane primarno, stvari počinju da se lagano otimaju kontroli. Ukus i stil koji se ne neguju od početka, a sada bi trebalo da preuzmu deo tereta za ukupan vizuelni utisak, ne mogu pomoći – kaže Ašok Murti.

3.jpg

Ašok Murti: Model šnicle
Model šnicle je, doduše danas, ne uzus već koncept kojim se "prodajete" na tržištu - dakle, ništa se ne ostavlja mašti i sve se stavlja u izlog.

Pri tome, ne treba zanemariti ni dozvoljenu upotrebu svake vrste pojačivača, aditiva i sličnog oruđa. Žena sebe, u ovom konceptu, doživljava kao krmenadlu koja treba da što pre nađe svoga kupca (u ovom slučaju muškarca) pre nego što se ukvari.
Kada je "kupac" donese kući, ona smatra da može da se opusti i počne da trune.

Nebojša Grnčarski, iz modne kuće "Selekt" ima specifično razmišljanje na ovu temu:
- Postoje istine i zablude vezane za tezu da su Srpkinje najlepše žene. Istina je da imaju mnogo više stila od drugih, veliku dozu provokacije u oblačenju kojom paradiraju. Srbija je retka zemlja gde ne postoji razlika između dnevne i večernje šminke i dnevne i večernje garderobe, a to utiče i na naš stav o lepoti ovdašnjih žena - kaže Grnčarski.
Zaista, veliki broj, naročito mlađih devojaka, u oblačenju, nastupu pa i u životnoj filozofiji podražava imperative estrade koji su najčešće posvađani sa dobrim ukusom i potenciraju isticanje "atributa" tako da one jednostavno ne mogu ostati neprimećene. Što je valjda, navelo jednog stranca da začuđen zapita "a zašto su vaše žene obučene kao prostitutke?"

4.jpg

Nebojša Grnčarski: Fali nega
- Našim devojkama i ženama nedostaje segment one neophodne nege koji se tiče tena, kose, zuba i fizičkog treninga. Ruskinje, koje su takođe prelepe, sve više upravo tome posvećuju pažnju. Solarijum, izvlačenje pramenova i napadna šminka su vrhunac estetike, a to je odavno deplasirano!

[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]Koliko je lepota ovde vulgarizovana!?

Jovica Stojanović nema dileme po tom pitanju, objašnjavajući da žene same sebe naročito vulgarizuju kad progovore:
- To se naročito dobro vidi na takozvanoj estradi koja je estetsko stradalište naših žena. Mediji promovišu šund i kič-žene, ali to prolazi u Srbiji.
Ašok Murti takođe misli da je situacija daleko od dobre.
- Lepota, sama za sebe, nikada ne može biti vulgarizovana, ona samo može biti kanonizovana. Međutim, ako je ideal lepote ono što sada reprezentuju "estetski idoli" srpske svakodnevice, vulgarizovano je preslaba kategorija za definisanje ovog fenomena. Užas i horor su mnogo primereniji – zaključuje Murti.
Ipak, ne budemo prestrogi. Ako zanemarimo promoterke silikonske nadogradnje, visoke potpetice u nevreme i materijale sklone velikom skupljanju, mora se priznati da je ovdašnji muški svet privilegovan pogledom na lepše polovine Srbije. Jer, malo ko je letos potpuno ravnodušno mogao da šeta po Adi Ciganliji, ima nas koji bi se bacili pod rolere lepotica sa Dunavskog keja, da ne pominjemo test opterećenja očnih jabučica u Knez Mihajlovoj. Sreća, pa će uskoro jesen.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Jovica Stojanović: Božja podvala
Pošto smo politički manje-više sve izgubili i sve ’’slavne poraze’’ proglasili ’’pobedama’’ ostala nam je lepota naših žena kao Božja podvala. Naše žene hodaju strojevim korakom (a on je vojnički), gracioznost im je potpuno strana, i ne umeju muškarce da izazovu da maštaju, jer su tako obučene da su više gole. Adut žene nije u nagosti, već u izazivanju muškaraca da ih obnaže.

Izvor: Blic žena

 
Natrag
Top