Izbor poslanika u Skupštinu AP Vojvodine

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Izbor poslanika u Skupštinu AP Vojvodine





Izbor poslanika u Skupštinu Autonomne pokrajine Vojvodine uređen je: Odlukom o izboru poslanika u Skupštinu Autonomne pokrajine Vojvodine, Odlukom o izbornim jedinicama za izbor poslanika u skupštinu Autonomne pokrajine Vojvodine kao i odgovarajućim podzakonskim aktima koji uređuju tehniku organizovanja i sprovođenja izbora.
Poslanici se biraju na neposrednim izborima u izbornim jedinicama, tajnim glasanjem. U svakoj izbornoj jedinici bira se jedan poslanik. Poslanik predstavlja građane, izborne jedinice u koje je izabran. Izborne jedinice određuju se tako da u svakoj izbornoj jedinici poslanik se bira na približno isti broj birača, s tim da građani svake opštine sa teritorije Autonomne pokrajine Vojvodine biraju najmanje jednog poslanika. Pravo da bira i da bude biran za poslanika ima građanin koji ima biračko pravo i prebivalište na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine. Pravo da bira poslanika ima građanin Republike Srbije koji je istovremeno i jugoslovenski državljanin, koji je navršio 18 godina života, poslovno je sposoban i ima prebivalište na području izborne jedinice u kojoj je ostvario izborno pravo. Za poslanika može biti izabran građanin Republike Srbije koji je istovremeno i jugoslovenski državljanin, koji je navršio 18 godina života, poslovno je sposoban i ima prebivalište na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine.
Niko nema pravo da bilo po kom osnovu pozove birača na odgovornost za glasanje, niti da od njega traži da se izjasni za koga je glasao, niti ga može sprečiti da glasa. Svake četvrte godine biraju se svi poslanici osim u slučajevima utvrđenim statutom. Poslanici se biraju iz reda kandidata utvrđenih u skladu sa odlukom.
Poslaniku prestaje mandat pre isteka vremena na koje je izabran:
1. Podnošenjem ostavke
2. Ako je pravnosnažnom sudskom odlukom osuđen na kaznu zatvora bezuslovno u trajanju od najmanje 6 meseci
3. Ako je pravnosnažnom sudskom odlukom lišen poslovne sposobnosti
4. Ako mu prestane prebivalište na teritoriji pokrajine
5. Smrću
Poslaniku mandat prestaje podnošenjem ostavke. Dan prestanka mandata konstatuje skupština na prvoj narednoj sednici posle prijema obaveštenja o razlozima za prestanak mandata poslanika.
Izborna propaganda putem sredstava javnog obaveštavanja i javnih skupova mora prestati najmanje 48 časova pre dana održavanja izbora. Od dana raspisivanja izbora do zatvaranja biračkih mesta zabranjeno je svako objavljivanje prethodnih rezultata ili procena rezultata izbora. Rezultati izbora u izbornoj jedinici utvrđuje i objavljuje njena izborna komisija, a ukupne rezultate Pokrajinska izborna komisija.
.
1. RASPISIVANJE IZBORA

Izbore za poslanike Skupštine raspisuje predsednik Skupštine. Izbori za poslanike održaće se najkasnije trideset dana pre isteka mandata poslanicima kojima ističe mandat. Danom konstituisanja nove Skupštine prestaje funkcija poslanika čiji mandat ističe. Od dana raspisivanja do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 30 ni više od 90 dana. Odlukom o raspisivanju izbora određuje se dan održavanja izbora, kao i dan od koga počinju teći rokovi za vršenje izbornih radnji. Odluka o raspisivanju izbora objavljuje se u Službenom glasilu Autonomne pokrajine Vojvodine. U roku od 3 dana od dana raspisivanja izbora za Skupštinu, nadležni organ objavom obaveštava birače da mogu predlagati upis, dopune ili ispravku biračkog spiska. U tom roku birački spisak izlaže se na uobičajeni način.

2. ORGANI ZA SPROVOĐENJE IZBORA

Organi za sprovođenje izbora su: izborne komisije i birački odbori. Izborne komisije imenuju se na 4 godine, a birački odbori za svaki izbor poslanika. Članovi organa za sprovođenje izbora poslanika i njihovi zamenici moraju imati izborno pravo. Članovima organa za sprovođenje izbora i njihovim zamenicima prestaje funkcija u ovim organima kad prihvate kandidaturu za poslanike. Ni jedna politička stranka, ni druga politička organizacija ne mogu imati više od polovine imenovanih članova u sastavu svih organa za sprovođenje izbora. Organi za sprovođenje izbora nezavisni su u svom radu i rade na osnovu zakona, na osnovu ove odluke i drugih propisa. Organi za sprovođenje izbora odlučuju većinom glasova svojih članova. Svi organi organizacije dužni su da pružaju pomoć organima za sprovođenje izbora i da im dostavljaju podatke koji su im potrebni za rad.
Izborne komisije su:
a) Pokrajinska izborna komisija
b) Izborne komisije izbornih jedinica
Pokrajinsku izbornu komisiju čine predsednik i 6 članova koji imaju zamenike. Pokrajinska izborna komisija ima sekretara koga imenuje Skupština, koji učestvuju u radu Pokrajinske izborne komisije, bez prava odlučivanja. Predsednik, sekretar i članovi Pokrajinske izborne komisije imaju zamenike, koje Skupština imenuje iz reda diplomiranih pravnika. Članovi Pokrajinske izborne komisije po završenom predlaganju kandidata postaju po jedan predstavnik svake političke stranke koja je predložila kandidata u više od jedne trećine izbornih jedinica. Ovi članovi Pokrajinske izborne komisije moraju imati zamenike koji moraju biti diplomirani pravnici. Akt o imenovanju članova Pokrajinske izborne komisije objavljuje se u Službenom glasilu Autonomne pokrajine Vojvodine.
Pokrajinska izborna komisija:
1. Stara se o sprovođenju izbora u skladu sa odlukom
2. Usklađuje rad i vrši nadzor nad radom izbornih komisija u izbornim jedinicama i daje im upustva u pogledu sprovođenja postupka izbora poslanika.
3. Propisuje obrasce od značaja za rad organa za sprovođenje izbora, način dostavljanja podataka komisiji i donosi akte za vršenje izbornih radnji propisanih odlukom
4. Daje objašnjenja o primeni odredaba odluke
5. Propisuje način oglašavanja liste kandidata u izbornoj jedinici
6. Objavljuje ukupne rezultate izbora
7. Podnosi Skupštini izveštaje o sprovedenim izborima
8. Vrši i druge poslove određene propisima.
Izborni materijal čuva se najmanje 4 godine. Pokrajinska izborna komisija određuje način rukovanja i čuvanje izbornog materijala. Izbornu komisiju izborne jedinice čine predsednik, sekretar i najmanje 3 člana koja imaju zamenike. Za predsednika i zamenika predsednika izborne komisije izborn jedinice imenuje se lice koje je diplomirani pravnik. Izbornu komisiju izborne jedinice imenuje Pokrajinska izborna komisija na predlog nadležnog organa skupštine opštine, odnosno skupština opština za čiju teritoriju se obrazuje izborna komisija izborne jedinice. Poslove izborne komisije izborne jedinice može vršiti opštinska izborna komisija obrazovana za izbor odbornika u skupštinu opštine, ukoliko se to odredi aktom Pokrajinske izborne komisije.
Članovi izborne komisije izborne jedinice, po završenom predlaganju kandidata postaju i po jedan predstavnik svake političke stranke i građana koji su u toj izbornoj jedinici predložili kandidate, ukoliko Pokrajinska izborna komisija ne odredi da poslove izborne komisije izborne jedinice obavlja opštinska izborna komisija. Članovi izborne komisije imaju zamenike. Sedište izborne komisije je u sedištu izborne jedinice.
Izborna komisija izborne jedinice:
1. Stara se o sprovođenju izbora u izbornoj jedinici
2. Određuje biračka mesta
3. Obrazuju biračke odbore i imenuju njihove članove
4. Utvrđuje da li su predlozi kandidata sačinjeni i podneti u skladu sa odlukom o izboru narodnih poslanika
5. Utvrđuje i oglašava listu kandidata za celu izbornu jedinicu
6. Utvrđuje broj glasačkih listića za biračka mesta i zapisnički ih predaje biračkim odborima
7. Utvrđuje rezultate izbora i proglašava koji je kandidat izabran za poslanika u toj izbornoj jedinici
8. Organizuje tehničke pripreme za izbor poslanika
9. Dostavlja podatke o izborima organima nadležnim za prikupljanje podataka
10. Obavlja i druge poslove
Birački odbor neposredno rukovodi glasanjem o izboru, obezbeđuje pravilnost i tajnost glasanja i utvrđuje rezultate glasanja na biračkom mestu. Birački odbor čine predsednike najmanje dva člana koji imaju zamenike. Za članove biračkog odbora imenuju se predstavnici političkih stranaka odnosno drugih političkih organizacija i građana koji su u toj izbornoj jedinici predložili kandidate. Birački odbor imenuje se najkasnije na 10 dana pre dana određenog za održavanje izbora.

3. PREDLAGANJE KANDIDATA

Kandidata ya poslanika mogu predlagati posebno ili yasebno registrovane političke stranke i druge političke organizacije, koje prikupe potpise najmanje 100 birača u izbornoj jedinici. Kandidata za poslanika može predložiti i grupa do 100 građana u izbornoj jedinici. Birač može potpisati predlog samo za jednog kandidata u izbornoj jedinici. Kandidat može prihvatiti kandidaturu samo u jednoj izbornoj jedinici.
Predlog kandidata dostavlja se izbornoj komisiji izborne jedinice na posebnom obrascu koji sadrži:
1. Naziv predlagača sa potpisom ovlašćenog lica,
2. Naziv izborne jedinice za koju se kandidat predlaže,
3. Lično ime i lični broj kandidata, zanimanje, godine života i adresu stanovanja,
4. Lična imena, adrese stanovanja i potpise potrebnog broja birača.
Uz predlog se podnosi potvrda o prebivalištu i potvrda o izbornom pravu kandidata. Kandidat daje pred izbornom komisijom pismeni pristanak da prihvata kandidaturu, ili takvu izjavu overava kod suda i dostavlja izbornoj komisiji. Predlog kandidata sa podacima podnosi se izbornoj komisiji izborne jedinice najkasnije 15 dana pre dana određenog za održavanje izbora.
Izborna komisija utvrđuje odmah, a najkasnije u roku od 24 časa po prijemu predloga kandidata, da li je predlog podnet u određenom roku i sastavljen prema odredbama odluke, i ako nema nedostataka, rešenjem potvrđuje predlog. Ako nađe nedostatke, izborna komisija će odmah, a najkasnije u roku od 24 časa pozvati podnosioca predloga da u roku od 48 časova otkloni te nedostatke. Kad podnosilac predloga ne postupi po odredbama ovog člana, izborna komisija će u roku od 24 časa, rešenjem odbaciti predlog. Izborna komisija će najkasnije pet dana po isteku roka za predlaganje kandidata, sastaviti listu kandidata u izbornoj jedinici, na koju će uvrstiti sve kandidate koji su predloženi. Na listu kandidata izborne jedinice, kandidati se unose po azbučnom redu prezimena. Uz lično ime kandidata obavezno se navodi naziv političke stranke, odnosno druge političke organizacije koja je predložila kandidata, odnosno da je kandidat predložen od strane grupe građana.
Svaki kandidat može odustati od kandidature najkasnije 15 dana pre dana određenog za održavanje izbora. Odustanak od kandidature podnosi se pismeno izbornoj komisiji izborne jedinice. U slučaju odustanka od kandidature, u slučaju smrti kandidata ili gubitka biračkog prava, podnosilac predloga može podneti novi predlog, najmanje 10 dana pre dana određenog za održavanje izbora.
Izborna komisija izborne jedinice javno oglašava listu kandidata najkasnije narednog dana od dana utvrđivanja liste kandidata i dostavlja je Pokrajinskoj izbornoj komisiji. Pokrajinska izborna komisija će u roku od 48 časova od dana utvrđivanja liste kandidata utvrditi koje su političke stranke ispunile uslov za određivanje svojih članova koji će ući u sastav PIK. Predlagač kandidata određuje predstavnike u PIK i izbornu komisiju izborne jedinice. PIK i izborna komisija izborne jedinice će po dobijanju obaveštenja o licima koja ulaze u njihov sastav u roku od 48 od časa prijema obaveštenja, rešenjem utvrditi imena lica koja postaju njihovi članovi.
Ovi članovi imaju pravo da, zajedno sa članovima organa za sprovođenje izbora, učestvuju u obavljanju svih poslova iz delokruga tih organa, do završetka izbornog postupka za izbor poslanika u Skupštinu AP Vojvodine. Ako predlagač kandidata ne odredi predstavnika u PIK i izbornu komisiju izborne jedinice, pet dana pre dana određenog za održavanje izbora, ovi organi nastavljaju da rade i da punovažno odlučuju bez predstavnika predlagača kandidata
.
4. PREDSTAVLJANJE KANDIDATA

Građani imaju pravo da budu obavešteni o kandidatima za poslanika u sredstvima obaveštavanja čiji je osnivač AP Vojvodina. Sredstva obaveštavanja ( iz stava 1. ovog člana ) obezbediće kandidatima za poslanike odnosno njihovim predlagačima da pod jednakim uslovima i obrazlažu izborne programe, vodeći računa o srazmernoj i ravnopravnoj zastupljenosti kandidata svih predlagača.


5. IZBORI POSLANIKA

Svaki birač glasa lično i može glasati samo jedanput. Birač glasa na biračkom mestu na kome je upisan u izvod iz biračkog spiska. Najkasnije tri dana pre dana izbora, izborna komisija objavljuje koja su biračka mesta određena u izbornoj jedinici, njihove redne brojeve i područja sa kojih će birači glasati na tim mestima. Svakom biraču, najkasnije pet dana pre održavanja izbora, dostavlja se obaveštenje o danu i vremenu održavanja izbora sa brojem i adresom biračkog mesta na kome se glasa i brojem pod kojim je upisan u izvod iz biračkog spiska u skladu sa Zakonom o izboru narodnih poslanika.
Za svako biračko mesto odrediće se posebna prostorija. Na samom biračkom mestu i na 50m od biračkog mesta ne smeju se isticati simboli političkih stranaka, odnosno drugih političkih organizacija i drugi propagandni materijali. Zabranjeno je zadržavanje na biračkom mestu, svih lica koja nemaju prava i dužnosti utvrđene ovom odllukom.
Biračka mesta u izbornoj jedinici otvaraju se u 7,00 i zatvaraju u 20,00 časova. Biračima koji su se zatekli na biralištu u času zatvaranja, omogućava se da glasaju. Kad na biračkom mestu nastane nered, birački odbor može prekinuti glasanje dok se ne uspostavi red. Vreme za koje se glasanje moralo prekinuti i razlozi prekidanja glasanja unose se u zapisnik. Kad je glasanje zbog nereda bilo prekinuto duže od jednog časa, glasanje se produžava za onoliko vremena koliko je prekid trajao. Dok traje glasanje moraju biti prisutni svi članovi biračkog odbora ili njihovi zamenici.
Izbori za poslanike vrše se tajnim glasanjem glasačkim listićima koji sadrže:
1. Oznaku izborne jedinice
2. Označenje da se glasa za izbor poslanika
3. Sve potvrđene kandidate sa liste kandidata navedene po redosledu koijm su navedeni na listi, sa naznakom predlagača. Ispred imena svakog predlagača stavlja se redni broj. Izborna komisija izborne jedinice priprema glasačke listiće i dostavlja ih Pokrajinskoj izbornoj jedinici koja ih overava i obezbeđuje njihovo štampanje. Birač može da glasa za bilo kog kandidata sa glasačkog listića. Birač glasa samo za jednog kandidata. Glasanje se vrši zaokruživanjem rednog broja ispred imena kandidata za koga se glasa.
Lice koje nije u mogućnosti da glasa samo ( slepo, invalidno ili nepismeno lice ) ima pravo da povede lice koje će umesto njega na način na koji mu ono odredi, ispuniti glasački listić, odnosno obaviti glasanje. Birač koji nije u mogućnosti da glasa na biračkom mestu ( nemoćno ili sprečeno lice ) obavestiće birački odbor o tome da li želi da glasa. Birački odbor će preko svog člana omogućiti takvom licu da glasa na način kojim se obezbeđuje neposrednost i tajnost glasanja. Pošto je obavešten o nemogućnosti birača da glasa na biračkom mestu, birački odbor će preko člana biračkog odbora, dostaviti biraču u službenoj koverti overen glasački listić, posebni koverat za popunjeni glasački listić i potvrdu o njegovom izbornom pravu.
Pošto birač glasa, zatvara glasački listić u poseban koverat koji član biračkog odbora pred njim pečati žigom na pečatnom vosku. Potom zatvoreni koverat u kome se nalazi glasački listić i potvrdu o biračkom pravu stavlja u službeni koverat, koji član biračkog odbora pred njim pečati . Član biračkog odbora predaje biračkom odboru službeni koverat, koji birački odbor otvara, konstatuje da je u njemu potvrda o biračkom pravu, zaokružuje redni broj pod kojim je birač upisan u izvod iz biračkog spiska, a neotvoreni koveraat sa glasačkim listićem ubacuje u glasačku kutiju. Način glasanja lica unosi se u zapisnik.
Birači koij se nalaze na odsluženju vojnog roka ili na vojnoj vežbi, odnosno birači koji izvršavaju vojnu obavezu u jedinicama ili ustanovama Vojske Jugoslavije; birači koji na dan održavanja izbora rade ili se školuju u zemlji a van mesta u kome su upisani u izvod iz biračkog spiska; birači koji se kao članovi posade rečnih brodova, trgovačke mornarice nalaze na dan glasanja van teritorijalnih voda; birači na radu u diplomatskom ili konzularnom predstavništvu SR Jugoslavije u inostranstvu i članovi njihovih porodica koji žive u inostranstvu; kao i lica koja su u pritvoru; lica koja izdržavaju kaznu zatvora, glasaju na način utvrđen Zakonom o izboru narodnih poslanika. Građani na privremenom radu ili boravku u inostranstvu u vreme održavanja izbora glasaju na biračkom mestu u poslednjem prebivalištu na teritoriji AVP.
Po zatvaranju biračkog mesta birački odbor utvrđuje rezultate glasanja.
Rezultati glasanja na biračkom mestu utvrđuju se tako što se prvo prebroje neupotrebljeni i nevažeći glasački listići, koji se stavljaju u poseban omot, a zatim ukupan broj upotrebljenih glasačkih listića i ukupan broj birača koji su glasali. Nevažećim glasačkim listićima smatra se nepopunjen listić, listić koji je tako popunjen da se ne može sa sigurnošću utvrditi za kog se kandidata glasalo, kao i listić na kome je zaokruženo više od jednog kandidata. Ako se utvrdi da je glasalo više birača nego što ima upotrebljenih glasačkih listića, za utvrđivanje rezultata glasanja uzima se broj upotrebljenih glasačkih listića.
Ako se utvrdi da je glasao manji broj birača od broja upotrebljenih glasačkih listića, glasanje na tom biračkom mestu se ponavlja. Birački odbor utvrđuje na osnovu glasačkih listića, koliko je svaki pojedini kandidat dobio glasova i koliko ima nevažećih glasačkih listića. Kad utvrdi rezultate glasanja, birački odbor dostavlja odmah sva izborna akta izbornoj komisiji izborne jedinice.
Ako izborna komisija izborne jedinice, na osnovu izbornih akata utvrdi nepravilnosti na pojedinim ili na svim biračkim mestima koje su bitno uticale na rezultat izbora, poništiće glasanje na tim biračkim mestima i imenovaće nove biračke odbore. Kada se glasanje poništi zbog nepravilnosti, ponovno glasanje vrši se samo na biračkim mestima na kojima su utvrđene nepravilnosti u toku glasanja i utvrđivanja rezultata glasanja za izbor poslanika vodi se zapisnik. Zapisnik potpisuju svi članovi biračkog odbora odnosno izborne komisije. Svaki član biračkog odbora odnosno izborne komisije, može da izdvoji svoje mišljenje i da stavi primedbe na zapisnik. Kad član izborne komisije odnosno biračkog odbora odbije da potpiše zapisnik, dužan je da za to navede razloge koji se unose u zapisnik.
Izborna komisija izborne jedinice na osnovu izbornih akatasvih biračkih odbora u izbornoj jedinici, utvrđuje rezultate glasanja o izboru poslanika te izborne jedinice, najkasnije 48 časova po završetku glasanja. Za poslanika je izabran kandidat koji je dobio najveći broj glasova birača koji su glasali u izbornoj jedinici. Kada je više kandidata dobillo jednak i istovremeno najveći broj glasova glasanje se ponavlja u roku od 15 dana u toj izbornoj jedinici. Ako i na ponovljenom glasanju kandidati dobiju jednak broj glasova poslanik se određuje žrebom koji obavlja predsednik izborne komisije izborne jedinice.
Izborna komisija izborne jedinice izdaje izabranom poslaniku uverenje da je izabran za poslanika iz te izborne jedinice. Izborna komisija izborne jedinice utvrđuje rezultate izbora u izbornoj jedinici i dostavlja izveštaj o rezultatima izbora Pokrajinskoj izbornoj komisiji koja objavljuje ukupne rezultate izbora za poslanike u službenom glasilu APV-e.

6. PONOVNI I DOPUNSKI IZBORI

1.) PONOVNI IZBORI

- za poslanika sprovode se kada izborna komisija izborne jedinice poništi glasanje zbog nepravilnosti u sprovođenju izbora. Ponovni izbori sprovode se i kada Pokrajinska izborna komisija poništi izbore po pravu nadzora. Ponovne izbore raspisuje izborna komisija izborne jedinice odnosno Pokrajinska komisija koja je poništila izbore. Rešenjem o raspisivanju izbora određuje se dan, mesto i vreme sprovođenja izbora. Kada su izbori poništeni, ponovni izbori se sprovode po utvrđenoj listi kandidata osim kada su izbori poništeni zbog nepravilnosti u utvrđivanju liste kandidata.

2.) DOPUNSKI IZBORI

- vrše se ako poslaniku prestane mandat pre isteka vremena na koje je izabran.


7. PRIMANJA POSLANIKA U SKUPŠTINI APV – e

Poslanici u Skupštini APV–e za obavljanje poslaničke funkcije imaju pravo na:
- naknadu troškova za vršenje poslaničke dužnosti
- naknadu neostvarene zarade zbog učešća u radu Skupštine
- besplatan prevoz, dnevnice i naknadu troškova prenoćišta
- druge naknade i ostala primanja predviđena ovom odlukom.
Poslanik za koga na predlog Odbora za administrativna i mandatno-imunitetska pitanja Skupština odluči da bude na stalnom radu u Skupštini i zbog toga prestaje da ostvraruje zaradu u preduzeću, ustanovi ili drugoj organizaciji ili od samostalne delatnosti, ima pravo na platu u stalnom mesečnom iznosu. Visina plate poslanika na stalnom radu u Skupštini utvrđena je odlukom Skupštine u skladu sa zakonom.
Poslanik ima pravo na poslanički dodatak u stalnom mesečnom iznosu za vršenje poslaničke dužnosti u visini 1,5 prosečne zarade po zaposlenom u Republiciisplaćene za prethodni mesec, prema objavljenim podacima Republičke organizacije za poslove statistike. Poslanici koji obavljaju određenu funkciju u Skupštini imaju pravo na poslanički dodatak u sledećem iznosu:
- potpredsednik koji nije na stalnom radu, u visini dve prosečne zarade u Republici
- predsednik poslaničke grupe u visini 1,8 prosečne zarade u Republici.
Poslanik koji zbog učešća u radu Skupštine ili odbora čiji je član, ili zbog vršenja drugih poslova po odluci Skupštine ili odbora ne ostvari zaradu u preduzeću, ustanovi, ili drugoj organizaciji ili od samostalne delatnosti ima pravo na naknadu neostvarene zarade. Naknadu neostvarene zarade poslaniku isplaćuje preduzeće, ustanova, ili druga organizacija u kojoj je poslanik zaposlen. Preduzeće, ustanova, ili druga organizacija ima pravo na povraćaj iznosa koji je isplaćen po osnovu naknade neostvarene zarade poslanika, na teret sredstava budžeta APV-e. Zahtev za povraćaj sredstava podnosi se Skupštini u roku od 15 dana od dana isplaćene naknade. Naknada neostvarene zarade poslaniku koji ostvaruje zaradu od samostalne delatnosti i zemljoradniku isplaćuje se u iznosu koji utvrdi odbor za administrativna i mandatno-imunitetska pitanja.
Za vreme održavanja sednice Skupštine i njenih odbora poslanik koji učestvuje u njenom radu ima pravo na dnevnicu u visini od 8% od prosečne zarade po zaposlenom u Republici isplaćene u poslednja tri meseca. Dnevnice za službeni put u zemlji pripada poslaniku kada po službenom zadatku na osnovu izdatog putnog naloga treba van mesta stanovanja da obavi određeni posao za potrebe Skupštine ili odbora Skupštine čiji je član. Putni nalog za službeni put u zemlji pripada izdaje sekretar Skupštine ili lice koje ovlasti. Dnevnica za službeni put u zemlji obračunava se od časa polaska na službeni put do časa povratka sa službenog puta. Polovina dnevnica isplaćuje se za vreme od 8 do 12 časova, a cela dnevnica za vreme od 12 do 24 časa provedena na službenom putu.
Dnevnica za službeni put u zemlji isplaćuje se u visini od 8% od prosečne po zaposlenom u Republici u poslednja tri meseca. Poslaniku prilikom službenog puta u zemlji priznaju se troškovi noćenja u visini stvarnih troškova noćenja u hotelu “deluks” kategorije. Dnevnica za službeni put u inostranstvu pripada poslaniku u visini i na način na koji propiše nadležni državni organ. Odluku o potrebi službenog puta u inostranstvo donosi predsednik Skupštine.
Poslanik ima pravo na besplatan prevoz u železničkom, drumskom rečnom i javnom gradskom saobraćaju, na teritoriji APV u svim pravcima i za neograničen broj putovanja. Poslaniku koji za dolazak na sednicu Skupštine ili odbora koristi sopstveni automobil, pripada naknada troškova u visini od 20% od cene litra pogonskog goriva po pređenom kilometru, s tim što uslov za korišćenje sopstvenog automobila u visini naknade troškova utvrđuje posebnom odlukom odbor za administrativna i mandatno-imunitetska pitanja.
Licu koje je snosilo troškove sahrane umrlog poslanika isplaćuje se naknada u visini troškova pogrebnih usluga. Rešenje o pravima poslanika iz ove odluke donosi Odbor za administrativna i mandatno-imunitetska pitanja, ukoliko posebnim propisom nije drugačije utvrđeno.

Član 4.

Pravo da bira poslanika ima građanin Republike Srbije koji je istovremeno i jugoslovenski državljanin, koji je navršio 18 godina života, poslovno je sposoban i ima prebivalište na području izborne jedinice u kojoj ostvaruje izborno pravo. Za poslanika može biti izabran građanin RS koji je istovremeno i jugoslovenski državljanin, koji je navršio 18 godina života, poslovno je sposoban i ima prebivalište na teritoriji AP Vojvodine.

 
Poslednja izmena:
Natrag
Top