Izazovi roditeljstva: Ne drzite dete pod staklenim zvonom

Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Izazovi roditeljstva: Ne držite dete pod staklenim zvonom


U želji da zaštite dete, poštede ga fizičkog napora i duševnog bola, roditelji često preteruju. Na sebe preuzimaju obaveze koje bi dete moglo samo da obavi, mešaju se više nego što treba u njihove odnose s braćom, sestrama i vršnjacima, hrane, oblače i obuvaju dete koje to ume da uradi i samo… Voze ga na trening u susednu ulicu, ne ostavljaju ga samog ni pet minuta. Prezaštićena deca izrastaju u nesamostalne, nesigurne i sebične ljude, kaže Aleksandra Jovanović-Mađar, porodični edukator.

7084deteif.jpg


TEŠKO SE SNALAZE U ŽIVOTU

Roditelji koji se ovako ponašaju nisu ni svesni da njihovom mališanu čine medveđu uslugu jer će prezaštićeno dete izrasti u nesamostalnu osobu koja neće moći da se nosi s problemima i izazovima u životu.
– U ovu zamku se lako upada, a iz nje se teško izlazi. Novorođenče je malo i bespomoćno, pa je prirodno da roditelji bdiju nad njim, ali zato ovakvo ponašanje ne priliči mami trogodišnjaka ili đaka trećaka. Opasno je kada roditelj ne shvati da treba da promeni ponašanje – kaže Aleksandra Jovanović-Mađar, porodični edukator, osnivač i direktorka Centra za podsticanje razvoja deteta.
Prema njenim rečima, prezaštićeni školarci ne rade ništa bez pomoći roditelja koji im pišu domaće zadatke, plaćaju privatne časove, bune se kad dete dobije ocenu manju od petice, podržavaju ga ukoliko odbija da radi fizičko s obrazloženjem da ne zna da napravi kolut napred ili nazad…



TIPIČNE RODITELJSKE GREŠKE

– Činjenica je da naše okruženje nije sasvim be*zbedno i da svuda oko nas ima puno agresije, ali to nije razlog da dete živi pod staklenim zvonom – objašnjava naša sagovornica.
Neki roditelji pak imaju sasvim drugačije razloge da preteruju u zaštiti deteta i smatraju da će dete…
… biti sigurnije ako mu vi sredite sobu, kupite mu željene patike, odobrite da jede slatkiše pre ručka i sl.
… biti tužno ako mu se ne ispuni želja, a oni ne mogu da podnesu suzne oči.
… imati više samopouzdanja ako dobije sve što imaju i njegovi vršnjaci.
… biti nepravedno kažnjeno zbog toga što mama i tata nisu u stanju da mu omoguće normalan i lagodan život bez obaveza.
lg.php




NEZRELI I SEBIČNI

U ovu zamku, objašnjava Aleksandra Jovanović-Mađar, najčešće upadaju roditelji koje grize savest zbog prezauzetosti i manjka vremena posvećenog deci.
Dok je dete malo, teško je zaključiti da li je prezaštićeno ili ne, ali se zato to veoma lako uočava kad malo poraste.
– Takva deca su emocionalno i socijalno nezrelija od svojih vršnjaka. Često su sebična, nesigurna, boje se neuspeha, nisu društvena i teško ih je motivisati – objašnjava naša sagovornica.
Ona ukazuje i na rezultate istraživanja i kliničkih ispitivanja koja su pokazala da premalo ili previše zaštićena deca u periodu adolescencije češće posežu za psihoaktivnim supstancama od mališana kod kojih su roditelji podsticali samostalnost.

NEKA SAMO PROBA

Detetu treba dati priliku da uči iz svojih grešaka i dozvoljavati mu da radi sve što je primereno njegovom uzrastu. Bolje i da nekoliko puta uveže pertle u čvor nego da mu se do kraja osnovne škole kupuje obuća sa čičkom ili da moli učiteljicu da to uradi umesto njega.
– Odnosi s vršnjacima nisu uvek savršeni. Život čine i svađe, i razočaranja, i nepravde, i neuspesi. To je sasvim normalno i dete treba na vreme da shvati da ništa nije idilično. Ako ga stalno štitimo od toga, mi ga lišavamo dragocenih iskustava. Zato mu treba dopustiti da doživi neprijatna osećanja i da samo izađe na kraj s tekućim problemima. To je bolje za njega nego da roditelj interveniše svaki put kada mu se vršnjak naruga u parku ili mu otme igračku – kaže Jovanović-Mađar. – Kada je detetu potrebna pomoć oko slagalice, umesto da mu kažete „evo, ovako treba da složiš“, recite mu „ako se taj deo ne uklapa, nađi drugi i probaj s njim“. Osnovcu koji traži da mu rešite zadatak iz matematike pomozite da shvati šta treba da radi, umesto da radite umesto njega.

Izvor: Zena.blic.rs
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Svaka usluga i podmetanje leđa deci je medveđa usluga. Mnogim roditeljima je mrsko da čekaju da dete nešto uradi samo, pa oni to urade i bolje i brže. Treba imati puno strpljenja, podržati dete ako nešto ne uspeva da uradi. Može mu se pomoći, ni to nije loše ponekad.

Znam veliku decu (15-16) koja pre neće ni jesti ako nije mama tu da im servira. Za čega će takvo dete sutra biti sposobno?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Pa ja sam tek malo odškrinula ova svoja četiri zvona.:)Moram da priznam.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Popustljiva sam sto se moje dece tice.Gledam da ih postedim svega i svacega i znam da zbog toga gresim.Mnogo sam im posvecena i gledam da ih zastitim i postedim svega sto im predstavlja problem.Ne preterujem u tome i snalaze se dobro,kako rastu tako se osamostaljuju.Svako od njih ima samopouzdanje i dovoljno vestine da se snadje i bez mene ali ja jednostavno moram biti u svakoj corbi mirodjija i gotovo.
 
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Od kad su usli u kucu kao bebironcici navikavala sam ih da spavaju uz radio, tv, galamu sto se kasnije isplatilo . Nisam ih cuvala ni od druge dece, povreda, zadataka i obaveza. Sa 2 godine smo poceli da ucimo da pravimo sendvice jeste da ostane lom ali to se pocisti. Kasnije kad su posli u skolu ucili smo da kuvamo virsle, pecemo virsle, przimo jaja, da skuvamo supu iz kesice od svega po malo. Tako da sada kada radim mogu sami sebi da spreme obrok, operu sudove za sobom i ja da budem mirna na poslu i da ne razmisljam da li ce otac da dodje na vreme sa posla da im da da jedu. Veoma su samostalni umeju da se snadju u svakoj situaciji. Cak umeju i da zarade svoj dzeparac. Kod moje majke u dvoristu ima drvo djurdjevka, oni su obrali malo napravili bukete, stare igracke iz kinder jajeta, mek donaldsa spremili (sve su to odavno prerasli) i prodavali ispred kuce i na taj nacin zaradili svoje pare. Znaci nisu krali, prosili ili molili za novac. Mozda vam ovo izgleda smesno ali bolje nemojte ih cuvati ispod staklenog zvona jer to moze debelo da se obije o glavu. Na taj nacin se stvaraju lenji ljudi koji su navikli da im sve drugi zavrsavaju i postaju klasicni paraziti drustva. Oni ce uspevati dok su im roditelji zivi a sta posle? Bracni drug sigurno nece tolerisati takvu osobu pored sebe.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Od kad su usli u kucu kao bebironcici navikavala sam ih da spavaju uz radio, tv, galamu sto se kasnije isplatilo . Nisam ih cuvala ni od druge dece, povreda, zadataka i obaveza. Sa 2 godine smo poceli da ucimo da pravimo sendvice jeste da ostane lom ali to se pocisti. Kasnije kad su posli u skolu ucili smo da kuvamo virsle, pecemo virsle, przimo jaja, da skuvamo supu iz kesice od svega po malo. Tako da sada kada radim mogu sami sebi da spreme obrok, operu sudove za sobom i ja da budem mirna na poslu i da ne razmisljam da li ce otac da dodje na vreme sa posla da im da da jedu. Veoma su samostalni umeju da se snadju u svakoj situaciji. Cak umeju i da zarade svoj dzeparac. Kod moje majke u dvoristu ima drvo djurdjevka, oni su obrali malo napravili bukete, stare igracke iz kinder jajeta, mek donaldsa spremili (sve su to odavno prerasli) i prodavali ispred kuce i na taj nacin zaradili svoje pare. Znaci nisu krali, prosili ili molili za novac. Mozda vam ovo izgleda smesno ali bolje nemojte ih cuvati ispod staklenog zvona jer to moze debelo da se obije o glavu. Na taj nacin se stvaraju lenji ljudi koji su navikli da im sve drugi zavrsavaju i postaju klasicni paraziti drustva. Oni ce uspevati dok su im roditelji zivi a sta posle? Bracni drug sigurno nece tolerisati takvu osobu pored sebe.



Svaka čast, skidam kapu na razmišljanju i primjeni istog u životu.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
I ja. Srećna ženo blago tebi. Ja sam promašaj prirode i tako promašena upropašćujem svoju đecu.:(
 
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
I ja. Srećna ženo blago tebi. Ja sam promašaj prirode i tako promašena upropašćujem svoju đecu.:(

Draga nikad nije kasno. Mene je moja majka pokusavala da drzi pod staklenim zvonom, ali jednostavno nisam takav tip coveka. Ne mogu ja da zivim na taj nacin. Verovatno su deca dovoljno stara da mozes da ih uvodis u cari kuhinje i ostalih stvari. To je zanjihovo dobro veruj mi.Ucila sam na greskama moje majke i drugih ljudi, pa sam se trudila da to ne uradim svojoj deci.

Ruzno je kada vidis (primer iz komsiluka) zajednicu svekar , svekrva, sin, unuk i snaja zive u zajednici. Kod njih zene rade sve muskarci ne mrdaju prstom. Cak ne znaju da podgreju jelo sto je skuvano, da ne pricam o pravljenju sendvica jer ni hleb ne znaju da iseku. Klasicni paraziti. Sve im se donosi na noge, veoma ruzna slika a i komentar. Ja sam se ozenio da me zena sluzi i pere. Nemojmo praviti to od dece to je samo magareca usluga.

Moja majka je mene osudjivala zbog toga drvlje i kamenje na mene. Prosle godine oni bili kod nje njoj pozlilo jer je srcani bolesnik i sada deca da spremaju rucak. Spremili sve, postavili i probudili je da jede. Ona ustala sokirana. Kad su deca izasla napolje da se igraju nazvala me telefonom i izvinula se sto me je osudjivala zbog toga i da sam pametno postupila.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.04.2010
Poruka
286
Dragi moji roditeljstvo je izazov sam po sebi i koliko da svi oko mene govore kako decu treba postedeti ovoga ili onoga ja se uprkos tome trudim da sa mojom decom radim onako kako smatram da treba jer zelim da nauce da se bore, da se snalaze u zivotu, jer nece uvek biti tu tata , mama da ih stite i rade za njih neke stvari. Zavisno od uzrasta sa decom se treba tako ponasati i uciti ih raznim stvarima, pa ce ona polako steci razne dobre navike i bice spremna za iznenadne situacije. Naravno da ni ovde ne treba preterivati, treba sve to raditi na nacin koji je njima zabavan i tako ce svi biti zadovoljni! Moji klinci i ja se za sada dobro snalazimo i ne bune se i dok je tako bice OK.
 
Natrag
Top