Izazov za Protestante i Pravoslavce!

Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Kolonijalni mentalitet je koncepcijska teorija u koja se odnosi na osjećaj inferiornosti kod nekih zajednica koje su bile dio neke kolonijalne sile (obično Europske). Koncept se obično odnosi na prihvaćanje odnoso stavljanje vrijednosti, kulture i doktrine kolonizatora kao boljih i naprednijih nego što oni posjeduju. Glavni predmeti rasprave o kolonijalnom mentalitetu su jako kontroverzne u nekim kulturama.

Bog pomogao svuda i svakome!

Ovo mi je bilo korisno da pročitam.
Nemam preterano poverenje u Wikipediju, ali dogodi se, kao u ovom slučaju,
da neko postavi dobru definicuju na tom sajtu.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Jesu to oni što ih je istrijebio vladika Danilo u CG? Jadna je vjera koja se mora braniti mačem.

Jel to isto onako kako ste vi protestanti proterali i pobili katolike u engleskoj macem?

Jel to isto onako kako je Luter uposlio Melanhtona da sprovodi protestantsku inkviziciju?

Jel to isto onako kako je Kalvin gusio slobodu savesti, progonio i ubijao nevernike?

Jel to isto kako je Luter izjavio da bi "zapalio kucu u kojoj su franjevci. I vikao kako oni treba da gore u paklu"???

Jadna je vera, koja sopstveno djubre baca pod tepih i sakriva ga, da bi za isto optuzila druge!

Jadna je vera koja mora samu sebe da hvali, da upire prstom u druge i skrece paznju sa sebe!

Jadna je vera koja se hrani tudjim nedostacima!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Jel to isto onako kako ste vi protestanti proterali i pobili katolike u engleskoj macem?

To daješ jer ste pokazali gori rod. Nazadnost. Vidimo koliko su nazadne pravosl. države.

Jel to isto onako kako je Luter uposlio Melanhtona da sprovodi protestantsku inkviziciju?

Zašto su onda Jevreji pobjegli kod protest. od katolika?

Jel to isto onako kako je Kalvin gusio slobodu savesti, progonio i ubijao nevernike?

Lupaš gluposti, ko je rekao da moraju svi biti dobri kod protes. pa bili su lažni protes. na Jugu SAD samo smo se mi obračunali i sa njima, prosvijećeni Sjever ih je eliminisao, kada se pojavilo to u Evropi počelo je iseljavanje iz Eng.

Dakle mi se obračunavamo sa zlom u svojim redovima, njemački knezovi su odmah donijeli propise kojima se poništavaju antisemitske odluke Lutera. A vi se ne borite protiv zla u svojim redovima, jer ste uglavnom skoro svi takvi.

Jadna je vera, koja sopstveno djubre baca pod tepih i sakriva ga, da bi za isto optuzila druge!

Mi smo dokazali da smo sopstveno đubre bacili u kantu, to su posebno pokazali Amerikanci, dok vi vaše đubre ističete kao nešto fino i kao dobar rod.

Jadna je vera koja mora samu sebe da hvali, da upire prstom u druge i skrece paznju sa sebe!

Jadna je vera koja se hrani tudjim nedostacima!

Vidi se po vijestima ko je jadan. Kakvi nam užasi dolaze iz Brazila, Ukrajine, Meksika, Gruzije, Grčke itd.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Naravno da su vrijednosti reformacije bolje, vidimo da PC i RKC nisu unaprijedile život na onim prostorima gdje su dominirale.

О каквим ти реформацијама говориш? Капиталистички и колонијалистички (материјалистички) дух запада све гледа кроз материјално "унапређивање", никако као духовни помак ка христоликости. Бољи и комфорнији живот уместо духовног богатства (сакупљање блага на земљи уместо блага на Небу). Док се "запад" бавио освајањима, поробљавањима, колонијалним питањима, на истоку је ислам секао главе, исламизовао, одводио у робље. Али Библија важи само за запад (по вама), зар не?

Уместо што се бавиш темом чија је баба већи џемпер штрикала, пробај да сагледаш целу слику, комплетан свет као једну целину.

Kakav je mentalitet tih naroda koje oni cjepkaju? Nikakav, što zapadnjake neko ne cijepka? Ne mogu jer imaju drugačiji još uvijek bolji mentalitet.

Управо на то мислим када спомињем колонијални менталитет. Не сагледавају се мане колонизатора, већ се наглашавају мане слабијег. Инфериорно се потурица опходи према освајачу (у данашњем времену капиталистичким колонизаторима), а хулно и срамно према својим прецима, браћом и потомцима.

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Vlast nie isto što i mast.

Ne može se politika mešati sa religijom, jer tada niko ne bi izašao čistih ruku.

Dakle, neumesno je govoriti o zapadu kao izvoru svih zala, jer običan čovek Hrišćanin nema veze sa politikom i tim zlom zato što živi u jednoj državi.

Kad pogledamo političko stanje u svetu, U srbiji je to stanje bilo najgore u poslednjih 30 goodina, i opshrvano stalnim političkim praviranjima, štrajkovima, itd..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
О каквим ти реформацијама говориш? Капиталистички и колонијалистички (материјалистички) дух запада све гледа кроз материјално "унапређивање", никако као духовни помак ка христоликости.

O onim koje ti ne možeš da osporiš.

Najmanje korumpirane države su baš ove:

B773B32F-E373-400A-8940-B906F5709A1D_cx0_cy7_cw0_w1023_r1_s.jpg


Бољи и комфорнији живот уместо духовног богатства (сакупљање блага на земљи уместо блага на Небу).

Pa vi nemate ni duhovno bogastvo, veći je stepen razvoda u Belorusiji nego u SAD, Grčka korumpirana, kao i Rumunija i Bugarska. Ukrajina u rasulu od rata i ekonomije, Gruzija ratovala.

Док се "запад" бавио освајањима, поробљавањима, колонијалним питањима, на истоку је ислам секао главе, исламизовао, одводио у робље.

To vam je bila opomena zbog idola i razvrata. Pa Vizantija je bila jedna od najrazvratnijih imperija.

Уместо што се бавиш темом чија је баба већи џемпер штрикала, пробај да сагледаш целу слику, комплетан свет као једну целину.

Daću ti je cijelu sliku koju ne možeš da osporiš.




"Čuli smo da se tvrdi, iznova i opet iznova, da su protestantske zemlje mnogo slobodnije, prosvećenije, vrednije, više preduzimljive, više prosperitetne, više moralne i više srećne, od onih koje su ostale verni katoličkoj religiji; i postalo je moderno da se pretpostavi, da se ova takozvana superiornost prilično pripiše samozvanoj reformaciji. Ova velika religiozna revolucija XVI veka, kako kažu njeni prijatelji, emancipovala je ljudski um iz ponižavajućeg ropstva, i stoga dala novi podstrek čovečanskoj aktivnosti, čiji se rezultati vide u gore navedenim društvenim dobrobitima. Dok su katoličke zemlje ostale nepromenjene pod uticajem nepromenjenog religijskog sistema, protestantske zemlje su, pod uticajem jedne vodeće crte, od koje je progres, napredovale i postale su nemerljivo iznad svojih suseda. Ovo je savremena teorija, koju mi želimo kratko da istražimo u ovom radu. ..." (Martin John Spalding, Miscellanea: Comprising Reviews, Lectures, and Essays, on Historical, Theological and Miscellaneous Subjects, 1869)

право на то мислим када спомињем колонијални менталитет. Не сагледавају се мане колонизатора, већ се наглашавају мане слабијег. Инфериорно се потурица опходи према освајачу (у данашњем времену капиталистичким колонизаторима), а хулно и срамно према својим прецима, браћом и потомцима.

Baš zato što tako klevećeš Bog je poslao neznabošce (nehrišćane) da vam polupaju idole i idolopoklonočke hramove po Kosovu.Vidi se da uzdižeš pretke, barću i potomke, a ne uzdižeš Hrista.

Evo jedan poučan tekst.
ПРАВОСЛАВЉЕ, СЛАВНИ ПРЕЦИ, СРПСКИ ЈЕЗИК, ЋИРИЛИЦА, ТО СМО МИ.
ПИШИ СВОЈИМ ПИСМОМ, УВЕК И СВУДА!
To je prokletstvo zbog idolatrije prema samom hramu i crkvi, umjesto obožavanja Boga.

“I poznaćete da nisam bez uzroka učinio što sam god učinio u njemu govori Gospod.” (Jezekilj 14,23)

Naš čovjek je toliliko gord da mu ne pada na pamet da obožava nekoga ko je iznad njega samog, pa zato naš narod nije Hristocentričan već egocentričan i okrenut ka obožavanju crkve i nacije. Ako bi gledao iznad sebe, u Isusov karakter, osećao bi se poniženo i grešno. A kada obožava samu crkvu, naciju, mrtve pretke, onda osjeća da je on sam neko i nešto, jer se identifikuje sa njihovim vrijednostima. A sa Isusom ne može da se identifikuje jer Isus nije samo njegov, već voli sve ljude i sve narode. Isus je otkriven kao uzor, a ne kao idol, pa mu ne odgovara.

Zato Bog dozvoljava da sve što mi proglasimo svetim (samo ono što je "naše") uskoro izgubimo. Bombardovanje za uskrs i od Njemaca 1941. i od Amerikanaca 1944. Mošti Svetog Save spaljene. Sve svete sprske zemlje uskoro izgubimo. A za hramove evo šta kaže Sveto pismo:

"Ne uzdajte se u lažne reči govoreći: Crkva Gospodnja, Crkva Gospodnja, Crkva Gospodnja ovo je. Nego doista popravite svoje puteve i dela svoja, i sudite pravo izmedju čoveka i bližnjega svojega." (Jeremija 7,4-5)

"Mrzim na vaše praznike, odbacio sam ih, i neću da mirišem svetkovina vasih. Ukloni od mene buku pesama svojih, nego sud neka teče kao voda i pravda kao silan potok." (Amos 5,21.23-24)
"A sad se hvalite ponosom svojim. Svaka je takva hvala zla." (Jakov 4,16)

"Ako povrgnete uredbe moje i dusi vasoj omrznu zakoni moji da ne tvorite sve zapovesti moje, i raskinete zavet moj, i ja ću vama učiniti ovo: Potrću ponos sile vase; oboriću idole vase; i obratiću gradove vaše u pustoš, i razoriću svetinje vaše. I opustiću zemlju da će joj se čuditi neprijatelji vaši koji će živeti u njoj. A vas ću rasijati po narodima, i zemlja će vaša biti pusta i gradovi vaši raskopani." (3.Mojs.26,15-16.19.30-33)

Pa i dalje ponavljajte ovu mantru.

ПРАВОСЛАВЉЕ, СЛАВНИ ПРЕЦИ, СРПСКИ ЈЕЗИК, ЋИРИЛИЦА, ТО СМО МИ.
ПИШИ СВОЈИМ ПИСМОМ, УВЕК И СВУДА!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Šta mislite gdje je protest protiv korupcije?

Pa u Rumuniji, 100.000 ljudi izašlo na ulici.

Baš lijep rod, uništili sopstvenu državu. Kako nema protesta u Kanadi, Finskoj, Danskoj itd.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Svaka manipulacija ima tri elementa:

1) Manipulacija pobudnjivanjem ljudskim slabostima (katolici i pravoslavci to rade strahom nečiste savjesti i sama atmosfera crkve i muzika je kod njih takva (kod pravoslavaca pjevanje koje stvara atmosferu), dok karizmatski pokret unutar nje manipuliše sebičnim sentimentom)

2) Manipulaciija nečistom savješću (katolici to rade tako što oni pružaju trazrešenje od krivice, umesto da usmere grešnika ka Isusu, pa tako kroz pričest i kroz ispovjest pružaju psihološku utjehu umirenja savjesti nepokajanjima, dok pokajanima to ne treba jer imaju mir od Boga)

3) Manipulacija tako što misle umjesto samog čovjeka (katolici i pravoslavci to rade tako što imaju autoritet sveštenika kome slijepo vjeruju i koji misli umesto njih samih, a kod karizmata postoji i pobudjivanje oslanjanje na osjećanja, umjesto na razum)

A kod protestanata je sve suprotno:

1) Protestanti smatraju da je grijeh buditi strah nečiste savjesti. Dok će katolik i pravoslavac da pohvale osobu koju muči strah nečiste savjesti da je bogobojazna, protestant će da je ukori da je to dokaz da nije u miru sa Bogom. Samo otpali protestanti (evandjeoski hrišćani) manipulišu sebičnim sentimentom isto kao i karizmate.

2) Protestanti ne prave magiju od pričesti i nemaju ispovjest svešteniku pa tako usmjeravaju grešnika da nadje pravi mir u Bogu ako se zaista pokajao ili da ga nema ako se nije pokajao, a ne pružaju mu lažni mir u nepokajanju, kao katolici i pravoslavci.

3) Protestanti naglašavaju da čovjek istinu mora da shvati da bi mogla da mu pomogne, i zato ga odvraćaju od povjerenja u propovjednike i od oslanjanja na sopstvena osjećanja.
 
Natrag
Top