Ivo Andrić kao svedok epohe

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ivo Andrić kao svedok epohe

Izvor: Tanjug


Javno preduzeće "Službeni glasnik" objavilo je u ediciji "Svedoci epohe" prvi tom knjige "Ivo Andrić, Kraljevina Jugoslavija i Treći rajh 1939-1941", istoričara književnosti dr Dušana Glišovića.

4479478714fb603942d755862737919_orig.jpg

Urednik u "Službenom glasniku" i recezent izdanja Gojko Tešić ocenio je na promociji da Glišovićeva knjiga predstavlja ogroman poduhvat, "važan i dragocen priručnik koji bi mogao da se iskoristi za izučavanje zanata diplomatije - kako se ponašati u tragičnim i apokaliptičnim vremenima i sačuvati svoj moralni i intelektualni integritet".

"U Glišovićevoj knjizi svaki dokument je pokazatelj Andrićeve mudrosti i opreznosti na najtragičnijem zadatku", rekao je Tešić.

On je kazao da će naslov dela sigurno zaintrigirati mnoge da saznaju šta je Andrić radio u Berlinu u vreme kada je Hitler kretao u osvajanje i uništavanje sveta, i primetio da obilje dokumenata, do kojih je došao autor, ne dovode u pitanje moralni integritet pisca i diplomate.
Direktor izdavaštva u "Glasniku" Petar Arbutina je rekao da je Glišović predstavio središnji period u životu Ive Andrića, paralelno prateći ga kao pisca i diplomatu, uz biografske podatke.

"Do Andrićevog diplomatskog angažmana u Berlinu, znamo jednog, a onda se pojavljuje drugi čovek koji piše bolja dela. U vreme 'Mlade Bosne' vidimo pomalo zagrcnutog pesnika koji pokušava da dosegne neke ideje u književnosti, ali nedostaje mu životna mudrost", ocenio je Arbutina.

On je primetio da u Glišovićevoj knjizi upoznajemo drugačijeg i uzbudljivijeg Andrića, od onog kako ga obično zamišljamo - čoveka koji zamišljeno šeta Knez Mihailovom ulicom do Kalemegdana zagledan u vrhove svojih cipela.

"Upoznajemo Andrića koji nosi punoću života i veliki intenzitet odgovornosti", dodao je on.
Arbutina je kazao da je Glišović uspeo da oživi jednu epohu, "jer junak jednog vremena nikad nije individua, ma koliko ona bila značajana, već atmosfera i epoha".

Andrićev politički put od buntovnog djaka nezadovoljnog političkim prilikama u Bosni pod Austrougarskom, uoči Prvog svetskog rata, do diplomate krajnje suzdržanog u ispoljavanju političkih stavova, Glišović sagledava u okvirima jugoslovenske i evropske politike.

Zahvaljujući spletu političkih okolnosti i izuzetnim ličnim sposobnostima, aprila 1939. Andrić je postavljen za poslanika u Berlinu. Njegov boravak u glavnom gradu Trećeg rajha izložen je hronološki, prevashodno na osnovu obimne arhivske gradje, te čitalac može da skoro iz dana u dan prati delatnosti kraljevskog jugoslovenskog poslanika u kontaktima s nemačkim zvaničnicima i pretpostavljenima u Beogradu.

U knjizi se, prema rečima Arbutine, nalaze i na ovim prostorima do sada neobjavljivane fotografije koje je autor pronašao u nemačkim arhivima.

 
Natrag
Top