Istorija - učiteljica života

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Za istoriju kažu da je učiteljica života: Isto tako kažu, da se onima koji dobro ne savladaju njene lekcije, ona ponavlja. Mislim da je i jedna i druga teza tačna.
Ime joj potiče od grčke riječi HISTORIJA, a tada je značilo znanje, stečeno raspitivanjem i slušanjem. Kasnije se taj pojam proširio na društvenu i humanističku nauku, koja se bavi proučavanjem ljudske prošlosti.
Istorija je vrlo značajna nauka. Iz nje saznajemo kako se u prošlosti razvijalo ljudsko društvo, kroz kakve je sve etape svoga razvoja prolazilo, a trend toga društvenog razvoja u prošlosti, omogućava u nekoj mjeri naučnicima koji se bave istorijom, da predviđaju moguće trendove toga razvoja u budućnosti.
Smatra se da je Herodot, grčki istoričar, koji je živio u 5 vijeku pne. "otac istorije".
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Za istoriju kažu da je učiteljica života: Isto tako kažu, da se onima koji dobro ne savladaju njene lekcije, ona ponavlja. Mislim da je i jedna i druga teza tačna.
Ime joj potiče od grčke riječi HISTORIJA, a tada je značilo znanje, stečeno raspitivanjem i slušanjem. Kasnije se taj pojam proširio na društvenu i humanističku nauku, koja se bavi proučavanjem ljudske prošlosti.
Istorija je vrlo značajna nauka. Iz nje saznajemo kako se u prošlosti razvijalo ljudsko društvo, kroz kakve je sve etape svoga razvoja prolazilo, a trend toga društvenog razvoja u prošlosti, omogućava u nekoj mjeri naučnicima koji se bave istorijom, da predviđaju moguće trendove toga razvoja u budućnosti.
Smatra se da je Herodot, grčki istoričar, koji je živio u 5 vijeku pne. "otac istorije".

Kazu jos i da se istorija ponavlja u svakom slucaju. I onima koji savladaju a i onima koji ne savladaju njene lekcije. Mada, ipak vise ima onih koji ne da nisu savladali vec nikada nisu ni culi za te lekcije.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kazu jos i da se istorija ponavlja u svakom slucaju. I onima koji savladaju a i onima koji ne savladaju njene lekcije. Mada, ipak vise ima onih koji ne da nisu savladali vec nikada nisu ni culi za te lekcije.

Vrijeme na neki način permanentno postavlja svoje zamke i pojedincu i narodima u cjelini. Ako ne znamo i ne naučimo kako smo te zamke savladavali, kada naiđemo na nove, nećemo ni njih znati savladati, ili ćemo ih savladati sa velikom cijenom. I obrnuto, ako smo naučili nešto iz prethodnih iskušenja, lakše ćemo savladati ona koja dolaze. U tom smislu se misli da se istorija ponavlja onima koji njene ranije lekcije nisu dobro savladali.
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Uf imam osećaj da mi ovde po Balkanu stalno ponavljamo razred zbog puste istorije...
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
na zalost, tako je. Ima tu i tvrdoglavosti i ono nase: "Ti ces da mi kazes sta cu JA da radim" :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Da, istorija, ili iskustvo koje je pojedinac/narod "izvukao" iz nekog prethodnog perioda, ili neiskustvo pa ponavlja iste greške, "upada" u iste zamke... Samo što je i istorija skup "profesor", svaki sledeći "pad" skuplje košta...
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
80
Postojanje istorije kao nauke je u današnje vreme neminovno. Ali istorija u tom smislu je manje više ništa - nepostojeća.
Jedino je iz prošlosti važno iskustvo koje lično steknemo i smestimo ga negde duboko u potsvest odakle ne može lako da nestane a jedina važna istorija je istorija koju stvaramo SADA. ;)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Uf imam osećaj da mi ovde po Balkanu stalno ponavljamo razred zbog puste istorije...

U pravu si. Mi smo ovdje na Balkanu stalni ponavljači! Nikako da pređemo u viši razred. Nagomilalo se mnogo nerasčišćenih računa, a skoro ni jedan nismo do kraja rastabirili! " Ćeraćemo se još"!
 
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
62
Postojanje istorije kao nauke je u današnje vreme neminovno. Ali istorija u tom smislu je manje više ništa - nepostojeća.
Jedino je iz prošlosti važno iskustvo koje lično steknemo i smestimo ga negde duboko u potsvest odakle ne može lako da nestane a jedina važna istorija je istorija koju stvaramo SADA. ;)
Istorija nije manje vise nista,jos manje je nepostojeca - ona je moc,u pravom smislu te reci (kao uostalom i svako drugo znanje) - preko istorije se formira i namece "istina",postize se ono sto se ni najkrvavijim i najdugotrajnijim ratovima ne moze postici.
Istorija je oruzje kome nema ravna, a kao i svako drugo oruzje moze se koristiti za napad ali i za odbranu.Ona se ne stvara SADA, sada se odigrava predstava koja je dobro pripremljena od strane onih koji manipulisu istinom.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Postojanje istorije kao nauke je u današnje vreme neminovno. Ali istorija u tom smislu je manje više ništa - nepostojeća.
Jedino je iz prošlosti važno iskustvo koje lično steknemo i smestimo ga negde duboko u potsvest odakle ne može lako da nestane a jedina važna istorija je istorija koju stvaramo SADA. ;)
Uh, ti kao Sara Konor iz Terminatora2: "Nema sudbine osim one koju sami stvaramo"... Istorija nije nauka, to je prošlo vreme iz koga je svako trebao da "izvuče" neke pouke, zaključke, rešenja... A bar mi na Balkanu nosimo svoje breme iz prošlosti, i šta god SADA uradili, tog tereta se nećemo lako otarasiti...;)
 
Natrag
Top