Istezanje-posle treninga

Član
Učlanjen(a)
13.11.2010
Poruka
317
ja i dalje cekam da me citiras gde sam napisao da je istezanje posle treninga u teretani nepotrebno?
 
Član
Učlanjen(a)
12.03.2010
Poruka
192
Onda sam pogresno ja razumeo
teras me da se ponavljam,i dalje...vezbe su na mestu i izvodljive i korisne
ali da li su korisne,tebe ili meni...to je individualno
I da zavrsimo vise raspravu bespotrebnu,kvarimo temu...
Zbog raznolikosti vezba i drugacijeg "pogadjanja" misica postavljam enciklopediju istezanja
Poenta je ljudi,kao i u svemu..nadjite ono sto Vama odgovara.
pozz
 
Član
Učlanjen(a)
12.03.2010
Poruka
192
Zasto je istezanje vazno
izvor:pansport.com

Vasi misici imaju odredjenu duzinu koja se skracuje tokom kontracije odnosno vezabnja.

Duzina misica odredjuje jacinu i snagu kotrakcije i veoma je vazno odrzavati bazicnu duzinu misica sto se najefikasnije postize strecingom. Duzina misica zavisi od njegovog stanja kao i od okolnih struktura. Na sve njih uticemo aktivnim i pasivnim strecingom.


Obzirom da se tokom vezabanj misic svakako skacuje, izuzetno je vazno vratiti ga na pocetnu duzinu ne bi li doslo vremenom do skracenja misica sto ce svakako uticati na vasa dostignuca u sportu.


Strecing je od izuzetne vaznosti i tokom oporavka od povrede kada zbog neaktivnosti odredjenog ekstremiteta dolazi do stvrdnjavanja tetiva i okolnog vezivnog. Zato cesto dolazi do smanjenja obima pokreta sto opet produzava period povratka sportu.


Takodje strecing tokom perioda mirovanja posle povrede ima i svoju ulogu u brzem oporavki jer se poboljsava lokalna cirkulacija oko povrede odnosno tokom kiseonika je bolji.


Ipak treba biti oprezan u strecingu posle povrede jer suvise nagli i siloviti pokreti mogu pogorsati stanje i produziti oporavak. U svakom slucaju treba konsultovati specijalistu fizijatra pre nego sto zapocnete program strecinga.



Kada zavrsite naporan trening u teretani ili na terenu setite se koliko je vazno vratiti misice u pocetni polozaj i koliko im time pomazete da se brze oporave za sledece napore. Nemojte biti lenji - videcete da ce te se time izdvojiti iz mase pogrbljenih momaka i momaka koji su stalno u polucucnju - bicete efikasniji i napredniji od njih!
 
Natrag
Top