Član
Učlanjen(a)
21.09.2009
Poruka
243
Koji je cilj svake religije?

Ciljevi religija mogu varirati ovisno o samoj religiji i njezinim uvjerenjima. Međutim, postoje neki opći aspekti koji su prisutni u mnogim religijskim tradicijama. Evo nekoliko uobičajenih ciljeva religija:

  1. Duhovni razvoj: Mnoge religije imaju cilj pomoći ljudima u njihovom duhovnom razvoju i približavanju božanskom. To uključuje razumijevanje smisla života, traženje unutarnjeg mira, razvoj moralnih vrijednosti i duhovnih vrlina.
  2. Uspostavljanje odnosa s božanskim: Religije često nude puteve za uspostavljanje i održavanje odnosa s božanskim entitetom ili transcendentnim stvarateljem. Ovaj odnos može biti izražen kroz molitvu, meditaciju, duhovne prakse, bogoslužje ili svete rituale.
  3. Moralni okvir: Religije pružaju moralni okvir koji pomaže ljudima razumjeti što je ispravno i pogrešno te ih potiče na djelovanje u skladu s moralnim principima. To može uključivati pružanje smjernica za etičko ponašanje, promicanje ljubavi, suosjećanja, pravde i jednakosti.
  4. Društvena zajednica: Religije često stvaraju zajedništvo i pružaju mjesto za pripadnike da se okupe, komuniciraju, podržavaju i dijele zajedničke vrijednosti. Vjerske zajednice pružaju podršku i solidarnost te pružaju priliku za slavljenje, obilježavanje važnih trenutaka u životu i dijeljenje duhovnog iskustva.
  5. Odgovori na pitanja o smislu života: Religije pomažu ljudima suočiti se s pitanjima o postojanju, smislu života, patnji, smrti i onome što dolazi nakon smrti. Pružaju okvir za razumijevanje i daju odgovore na ta duboka pitanja koja muče ljudski um.
Važno je napomenuti da su ovi ciljevi općeniti, a različite religije imaju različite načine postizanja tih ciljeva. Također je važno razumjeti da individualni vjernici mogu imati različite interpretacije i prioritete u vlastitom vjerskom iskustvu.
 
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
107
Muhamed (Kuran): Hulitelji su oni koji govore: “Allah je Krist, sin Merjemin.” Ali Krist reče: O sinovi Israilovi! Allahu, i mome i vašem Gospodaru, obožavajte se.” Ko Allahu druge bogove pridruži, Allah će mu Džennet zabraniti i vatra će mu boravište biti. Zločincima neće biti nikoga da pomogne. Hulitelji su oni koji govore: Allah je jedan od trojice u Trojstvu, jer nema boga osim jednoga Boga. Ako oni ne odustanu od svoje riječi (o bogohuljenju), doista će teška kazna zadesiti bogohulnike među njima.

Kao što vidite, Jovan je muhamedanac, musliman, i sada mu je otprilike kao pederima, htio bi se autati, a nije baš jednostavno.

Jovan nikada i nije vjerovao Isusu niti Isusovim apostolima niti Isusovoj crkvi, zato sam ga i pokušavao 'trznuti' na subotarsku ahilovu petu, a to je Ellen White. Pa sam ga pitao nekoliko puta - Zašto čovječe? Pa ako ne vjeruješ ni Kristu ni Kristovim apostolima ni Kristovoj crkvi, koji svjedoče da je Krist pravi Bog jednak Ocu i Duhu Svetom, zašto čovječe odbacuješ ono što je deklarirala Ellen White i o Kristu i o muhamedanstvu??? A evo što je o muhamedanstvu, baš vezano za ovo, napisala Ellen White:

Ellen White (THM, 1892.)“Spasitelj je rekao: ‘Tko vjeruje u Sina, ima vječni život; a tko neće da vjeruje u Sina, neće vidjeti života; gnjev Božji ostaje na njemu. A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista.’

Muhamedanstvo ima svoje pristalice u mnogim zemljama, ali njegovi zagovornici niječu Kristovo božanstvo. Hoće li ova vjera biti propagirana, a zagovornici istine propustiti očitovati žarku revnost da obore ovu zabludu i poučavaju ljude o preegzistenciji jedinog Spasitelja svijeta?

O kako su nam potrebni ljudi koji će istraživati i vjerovati Božjoj riječi, koji će Isusa predstaviti svijetu u njegovoj božanskoj i ljudskoj naravi, objavljujući sa snagom i u demonstraciji Duha, da 'nema drugog imena pod nebom danog među ljudima, po kojem se možemo spasiti.”
-------------------------------

Jedan subotar s ovoga foruma, Jovan Prezviter, odlučio je preći na muhamedansku vjeru. Što mislite, što je prevagnulo da se između proročice Ellen White i proroka Muhameda odlučio za Muhameda?
O cemu ti?
 
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
107
Bojane promasio si temu,ovde se prica o islam

Rim. 1
19 Jer šta se može doznati za Boga poznato je njima: jer im je Bog javio;
20 Jer šta se na Njemu ne može videti, od postanja sveta moglo se poznati i videti na stvorenjima, i Njegova večna sila i božanstvo, da nemaju izgovora.
21 Jer kad poznaše Boga, ne proslaviše Ga kao Boga niti Mu zahvališe, nego zaludeše u svojim mislima, i potamne nerazumno srce njihovo.
22 Kad se građahu mudri, poludeše,
23 I pretvoriše slavu večnog Boga u obličje smrtnog čoveka i ptica i četvoronožnih životinja i gadova.
24 Zato ih predade Bog u željama njihovih srca u nečistotu, da se pogane telesa njihova među njima samima;
25 Koji pretvoriše istinu Božiju u laž, i većma poštovaše i poslužiše tvar nego Tvorca, koji je blagosloven va vek. Amin.
26 Zato ih predade Bog u sramne slasti; jer žene njihove pretvoriše putno upotrebljavanje u besputno.
27 Tako i ljudi ostavivši putno upotrebljavanje ženskog roda, raspališe se željom svojom jedan na drugog, i ljudi s ljudima činjahu sram, i platu koja trebaše za prevaru njihovu primahu na sebi.
28 I kao što ne marahu da poznadu Boga, zato ih Bog predade u pokvaren um da čine šta ne valja,
29 Da budu napunjeni svake nepravde, kurvarstva, zloće, lakomstva, pakosti; puni zavisti, ubistva, svađe lukavstva, zloćudnosti;
30 Šaptači, opadači, bogomrsci, siledžije, hvališe, ponositi, izmišljači zala, nepokorni roditeljima,
31 Nerazumni, nevere, neljubavni, neprimirljivi, nemilostivi.
32 A neki pravdu Božiju poznavši da koji to čine zaslužuju smrt, ne samo to čine, nego pristaju na to i onima koji čine.
Slicno je i u Islamu ,razne podele.suniti i siiti itd itd...
Ne razumem.
Kakva veze ima koja je religija, kada je pitanje isto?
A druga stvar, nije mi jasno podebljano?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ne razumem.
Kakva veze ima koja je religija, kada je pitanje isto?
A druga stvar, nije mi jasno podebljano?
Najkrace receno Islam je prepricana Biblija ukratko sa raznoraznim zacinima koji nemaju blage veze sa zivotom.
Naprimer Islam priznaje 5 knjiga Mojsija (Toru),Davidove Psalme (Zebur) i Jevandjelja (Indjil)i dal bese jos neku knjigu...nebitno.
Oni veruju da Mesija dolazi preko Avrahamovog sina Ismaila a ne Isaka i smatraju da je Avraham prineo na zrtvu ismaila a ne Isaka sto lepo pise u Bibliji...
O tome kako smo 500 godina bili u turskom ropstvu i kako su nam uzimali decu i od njih pravili janicare pa potom iste slali u rodna sela da ubijaju oceve i bracu ,silujuci majke i sestre,mi im i mozemo oprostiti ,ali Jehova Bog nikada nece.
pa i oni veruju u zagrobni zivot,raj i pakao,jedino sto se ne klanjaju idolima kao sto su ikone,kipovi,krstovi ,sem sto obilaze oko kamena....
U svakom slucaju posteniji su kolko-tolko od ovih sto sebe nazivaju takozvanim hriscanima...,a zivot kakvim zive bolji je jer imaju demografski natalitet,zene ih slusaju,moralniji su od takozvanih Hriscana po mnogo cemu ,i mnogi od njih su spremni da prihvate istine pa i verske ma kolko god teske bile za njih zbog verske tradicije.
 
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
107
Najkrace receno Islam je prepricana Biblija ukratko sa raznoraznim zacinima koji nemaju blage veze sa zivotom.
Naprimer Islam priznaje 5 knjiga Mojsija (Toru),Davidove Psalme (Zebur) i Jevandjelja (Indjil)i dal bese jos neku knjigu...nebitno.
Oni veruju da Mesija dolazi preko Avrahamovog sina Ismaila a ne Isaka i smatraju da je Avraham prineo na zrtvu ismaila a ne Isaka sto lepo pise u Bibliji...
O tome kako smo 500 godina bili u turskom ropstvu i kako su nam uzimali decu i od njih pravili janicare pa potom iste slali u rodna sela da ubijaju oceve i bracu ,silujuci majke i sestre,mi im i mozemo oprostiti ,ali Jehova Bog nikada nece.
pa i oni veruju u zagrobni zivot,raj i pakao,jedino sto se ne klanjaju idolima kao sto su ikone,kipovi,krstovi ,sem sto obilaze oko kamena....
U svakom slucaju posteniji su kolko-tolko od ovih sto sebe nazivaju takozvanim hriscanima...,a zivot kakvim zive bolji je jer imaju demografski natalitet,zene ih slusaju,moralniji su od takozvanih Hriscana po mnogo cemu ,i mnogi od njih su spremni da prihvate istine pa i verske ma kolko god teske bile za njih zbog verske tradicije.
Ne bih ja da ulazim u takve vrste rasprave za koju ne postoje naučni dokazi. Postoje mitološki i knjizevni "dokazi", ali to nisu valjane potvrde, nisu pravi dokazi, već priče i poripovjetke.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ne bih ja da ulazim u takve vrste rasprave za koju ne postoje naučni dokazi. Postoje mitološki i knjizevni "dokazi", ali to nisu valjane potvrde, nisu pravi dokazi, već priče i poripovjetke.
Nema tu nikakve rasprave.
Uzmi sam i proveri sta pise,nisi nepismen.
1 Mojsijeva, glava 17
18 I Avram reče Bogu: Neka živ bude Ismailo pred Tobom!
19 I reče Bog: Zaista Sara žena tvoja rodiće ti sina, i nadećeš mu ime Isak; i postaviću zavet svoj s njim da bude zavet večan semenu njegovom nakon njega.
20 A i za Ismaila uslišio sam te; evo blagoslovio sam ga, i daću mu porodicu veliku, i umnožiću ga veoma; i rodiće dvanaest knezova, i načiniću od njega velik narod.
21 A zavet svoj učiniću s Isakom kad ti ga rodi Sara, do godine u ovo doba.
1 Mojsijeva, glava 22
2 I reče mu Bog: Uzmi sada sina svog, jedinca svog milog, Isaka, pa idi u zemlju Moriju, i spali ga na žrtvu tamo na brdu gde ću ti kazati.
1 Mojsijeva, glava 22
9 A kad dođoše na mesto koje mu Bog kaza, Avram načini onde žrtvenik, i metnu drva na nj, i svezavši Isaka sina svog metnu ga na žrtvenik vrh drva;
1 Mojsijeva, glava 22
12 A anđeo reče: Ne diži ruku svoju na dete, i ne čini mu ništa; jer sada poznah da se bojiš Boga, kad nisi požalio sina svog, jedinca svog, mene radi.
Islam govori da je Ibrahim (Avram) hteo da zrtvuje Ismaila i govore da to pise u Bibliji,a ja pokazah svima da je to isto laz kao i katolicke inkvizicije koja je govorila da u Bibliji pise da je zemlja ravna ploca.,a lepo pise da je "krug".I jos taj dan slave,proslavljaju???,sto je vrhunska ludost ,al ajd....
 
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
107
Nema tu nikakve rasprave.
Uzmi sam i proveri sta pise,nisi nepismen.
1 Mojsijeva, glava 17
18 I Avram reče Bogu: Neka živ bude Ismailo pred Tobom!
19 I reče Bog: Zaista Sara žena tvoja rodiće ti sina, i nadećeš mu ime Isak; i postaviću zavet svoj s njim da bude zavet večan semenu njegovom nakon njega.
20 A i za Ismaila uslišio sam te; evo blagoslovio sam ga, i daću mu porodicu veliku, i umnožiću ga veoma; i rodiće dvanaest knezova, i načiniću od njega velik narod.
21 A zavet svoj učiniću s Isakom kad ti ga rodi Sara, do godine u ovo doba.
1 Mojsijeva, glava 22
2 I reče mu Bog: Uzmi sada sina svog, jedinca svog milog, Isaka, pa idi u zemlju Moriju, i spali ga na žrtvu tamo na brdu gde ću ti kazati.
1 Mojsijeva, glava 22
9 A kad dođoše na mesto koje mu Bog kaza, Avram načini onde žrtvenik, i metnu drva na nj, i svezavši Isaka sina svog metnu ga na žrtvenik vrh drva;
1 Mojsijeva, glava 22
12 A anđeo reče: Ne diži ruku svoju na dete, i ne čini mu ništa; jer sada poznah da se bojiš Boga, kad nisi požalio sina svog, jedinca svog, mene radi.
Islam govori da je Ibrahim (Avram) hteo da zrtvuje Ismaila i govore da to pise u Bibliji,a ja pokazah svima da je to isto laz kao i katolicke inkvizicije koja je govorila da u Bibliji pise da je zemlja ravna ploca.,a lepo pise da je "krug".I jos taj dan slave,proslavljaju???,sto je vrhunska ludost ,al ajd....
Mislio sam na ovaj istorijski dio. A religija je svakako dogma.
 
Natrag
Top