Ishrana pasa

Učlanjen(a)
02.08.2014
Poruka
7
imam labradora starog 4 i po godine.
do pre mesec dana hranila sam ga dva puta dnevno i uvek u isto vreme.
svaki obrok mu se sastoji od granula(jer smo ga navikli od malena) stim, sto uz granule mu uvek nesto dodamo.
bilo kupovno meso namenjeno njima(konzerve,kesice i sl) ili ono sto mu mi skuvamo. obozava jogurt.
zadnjih mesec dana ga hranim samo ujutru, jer zbog naglih promena tepmerature kod nas i vrucine mu je oslabio apetit.
 
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
134
Ja svog psa hranim gotovom hranom, u IDEI ima kvalitetne hrane po pristupacnim cenama a i na akciji pretezno pa uglavnom se tamo snabdevam.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Hrana koju ne smete da dajete psima

Čokolada namenjena ljudskoj ishrani, za pse je – otrov. Čips, salama, pašteta, kobasice, suva slanina… mogu dovesti do oboljenja jetre

Itu4VKb.jpg


Pred molećivim pogledom ljubimca koji najponiznije moli za zalogaj, teško ostaju dosledni i najstroži vlasnici. Umiljavanjem, lajanjem ili najčešće gledanjem pravo u oči gazde koji jede ili priprema ručak psi kod većine lako isposluju pregršt hrane, koja mimo svakog pravila i jelovnika završi u činiji pod stolom. Iako većina vlasnika pasa dobro zna šta njihov ljubimac voli i sme da jede, nije retkost da mu se bez razmišljanja ponudi i nešto što veterinari ne preporučuju ili izričito zabranjuju.

Ma koliko da deluju možda naivno, neke od namirnica mogu da izazovu ozbiljne zdravstvene probleme, pa čak i da dovedu do fatalnog ishoda.

Većina nas zna da psi ne bi trebalo da jedu čokoladu ili grožđe, ali je pitanje da li o tome misle i vlasnici čiji psi žive u dvorištima sa zasadima voća ili u porodicama sa malom decom, gde su slatkiši obično nadomak i ruke i šape. Zato je važno da sve namirnice koje se ne preporučuju ljubimcima čuvamo van njihovog domašaja. Opasnost vreba i u hrani napravljenoj od različitih sastojaka, u kojima se nalaze i oni koji su štetni za zdravlje psa.

Magazin Pas, po preporukama većine domaćih i stranih veterinara, podseća na namirnice koje nikako ne bi smele da se nađu u obrocima naših ljubimaca.


Crni i beli luk


Luk je izuzetno opasan za ljubimce. Potpuno je netačno da pas koji jede beli luk neće imati buve ili da se neće ugojiti, što je odomaćena zabluda među vlasnicima. Psi ne bi trebalo da jedu ni crni, a naročito beli luk, i to u svim oblicima – sirov, u prahu, kuvan ili dehidriran. Veliki unos ovog povrća ugrožava crvena krvna zrnca, što može dovesti do anemije, ali i povraćanja, slabog apetita, usporenosti i otežanog disanja. Razlog za to je propil-sulfid, koji se nalazi u luku i koji je izuzetno štetan za zdravlje pasa.

Žitarice

Nije pravilo, ali poslednjih godina sve se više govori o štetnosti, ili makar beskorisnosti pojedinog zrnevlja za pseći organizam. Problem mogu da naprave kukuruz, pšenica, pirinač, ali i druge vrste žitarica. Problem dodatno pogoršavaju pesticidi, kojima se biljke tretiraju na njivama i čiji se tragovi teško uklanjaju. Umesto žitarica, kako se savetuje u poslednje vreme, u činijama naših ljubimaca trebalo bi da je više povrća, sa kojim bi uzeli dovoljne količine ugljenih hidrata i skroba.

Šećer

Šećer u sirovom stanju potpuno je nepotreban vašem psu, koji potrebu za ovom materijom nadoknađuje uzimanjem druge hrane poput voća ili povrća. Vlasnici pasa su često bolećivi prema štencima, pa u njihove činije znaju da zalutaju i kolači, što nikako nije dobro. Previše šećera dovodi do stomatoloških problema, gojaznosi, pa čak i dijabetesa.

Grožđe

Grožđe i suvo grožđe čest je sastojak poslastica koje ljudi daju psima, iako ovo voće može da bude veoma opasno za zdravlje psa. Iako nije potpuno jasno zašto, grožđe može da uzrokuje oboljenja bubrega. Pas može da se razboli čak i od svega nekoliko grozdova. Povraćanje je prvi znak oboljenja zbog unosa grožđa. U toku samo jednog dana, pas može da postane letargičan i depresivan. Najbolja prevencija je da se u kući ovo voće čuva na mestima gde pas neće moći da ga dohvati i pojede.

Čokolada

Iako gotovo svi vlasnici znaju da čokolada nije dobra za pse, nije retkost videti kako sa ljubimcima dele omiljenu poslasticu. Zato, još jednom: čokolada namenjena ljudskoj ishrani, za pse je – otrov. Pseći organizam vrlo teško vari kakao, a naročito psihoaktivni teobromin i kofein, kojih u njemu ima dosta. Izazivaju iritaciju, nervozu, drhtanje, nesanicu, čak u nekim slučajevima delirijume. Čokoladu, slatkiše i kakao-prah treba zato držati van domašaja njuške, a ljubimca častiti posebnom čokoladom za pse koja se prodaje na tržištu.

Mleko i mlečni proizvodi

Male količine neće ubiti psa niti mu napraviti veće zdravstvene probleme, ali ipak treba biti obazriv. Kod pasa koji često uzimaju mleko, jogurt ili sireve mogu da se jave gasovi, problemi sa varenjem, nadimanje, pa čak i dijareja. Naši ljubimci, kao i mi, mogu uz to da budu i preosetljivi na laktozu, što može izazvati i niz drugih problema.

Masni delovi mesa i kosti

Masno meso i kosti, uprkos uvreženom mišljenju da je to omiljena i najbolja hrana sa psa, neće koristiti njegovom zdravlju. Masnoća skinuta sa komada mesa namenjenih ljudima, bez razlike da li su skuvani ili nisu, kod pasa može da izazove pankreatitis. Kosti ne bi trebalo da budu temelj ishrane, već samo neka vrsta retke poslastice. Kosti su opasne, jer se cepaju tokom žvakanja i mogu ozbiljno da povrede grlo i organe za varenje.

Breskve, šljive, kajsije, višnje

Psi, naročito oni koji se slobodno kreću po dvorištima zasađenim voćkama, rado uzimaju slatke plodove koji padaju sa grana. Iako je voće generalno zdravo, kajsije, višnje, breskve i šljive za pse mogu da budu opasne. Problem nije u sočnim delovima već u košticama, koje u većim količinama znaju da budu otrovne. Suvi delovi voćaka sadrže supstancu sličnu cijanidu, koja kod životinja izaziva grčeve, povraćanje, dijareju ili čak smetnje u disanju, hiperventilaciju i stanje šoka. Zato u vreme zrenja, vašeg ljubimca sklonite od voćki na bezbednu udaljenost.

Kvasno testo

Testo koje je pre pečenja tretirano kvascem ili praškom za pecivo ne bi trebalo da je redovno na meniju vašeg ljubimca. Reč je o hrani koja lako narasta, teško se vari i ume da izazove jake bolove u stomaku. Kvasac pritom u dodiru sa sadržajem želuca može da fermentiše i stvori alkohol, koji je izuzetno štetan za pseći organizam. Poželjno je i da psi u svom jelovniku imaju što manje makarona, belog hleba, krompira…

So, začini

Izbegavajte da psu dajete salamu, paštetu, kobasice, suvu slaninu. Količina soli i ostalih začina učiniće da je halapljivo proguta, ali neće odgovarati njegovom zdravlju. Isto se odnosi i na većinu grickalica – čips, grisine, kikiriki – koje ljudi rado dele sa ljubimcima. Previše soli izaziva preteranu žeđ, pojačano mokrenje i može dovesti do blažih oblika trovanja natrijumom, koji može opasno da ošteti jetru. Simptomi previše soli su povraćanje, proliv, depresija, tremor, povišene telesne temperature…

Izvor: Petmagazine.rs
 
Član
Učlanjen(a)
15.12.2012
Poruka
11
Ja svom psu kuham 4 x tjedno. 3 x dajem suhu hranu i to samo iz razloga jer neće jesti povrće niti priloge, probere meso a sve drugo ostavi. Zbog toga 3 x dobija suhu hranu u kojoj ima vitamina i minerala ( ako ima ) i sad kad je stariji dajem mu MVP vitamine.
U principu veseli me kuhati svom psu, samo da nije tako probirljiv.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2012
Poruka
97
Zdravo svima jeste tema neaktivna duze vreme, ali da ne otvaram novu, dobio sam na poklon stene pit bull terijera staro oko mesec dana, ima svoje ostre zubice, ali nece da jede gotovu hranu za stenad cak i kada je pokvasim mlekom da malo omeksa, jedino sto do sada jede jeste pileca virsla ona u prodavnici sto kupujem, nekako je malo i nezno zao mi da ga ostavim da ne jede da bi jeo tu hranu, a ujutru kad je gladan takodje nece da je jede samo pomirise i nece. Neki savet?
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
100
Ja imam Belog boksera i moj Bimbo jede sve sto mu das i jako je napredan.
 
Natrag
Top