Irska preuzima predsedavanje EU

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Irska preuzima predsedavanje EU








Brisel -- Irska od danas po drugi put u svojoj istoriji preuzima predsedavanje EU, a sudeći po izjavama njenih zvaničnika, to je dobra vest i za EU integracijuSrbije.


images



Irska je prošli put predsedavala EU pre osam godina, na vrhuncu entuzijazma za proširenjem, kada je istovremeno primljeno čak 10 novih članica, uključujući Sloveniju.

Entuzijazam za proširenjem je u međuvremenu prilično opao, ali se irska državna sekretarka u ministarstvu za evropske poslove Lusinda Krejton pozvala na nasleđe prethodnog predsedavanja kako bi ilustrovala podršku svoje zemlje evropskim integracijama, što važi i za Srbiju.

Krejton je na nedavnoj konferenciji za štampu u Briselu na kome je predstavila program predsedavanja rekla da je to "zlatna prilika za proširenje", kome Irska pridaje veliki značaj

"Ovaj put možda neće biti primljeno novih 10 članica, ali ćemo se potruditi da maksimalno podstaknemo proces", istakla je tom prilikom irska državna sekretarka.

Ona je nešto ranije ove godine boravila u Beogradu, gde je pružila nedvosmislena uveravanja da Irska podržava evropski put Srbije.

Sad je već sasvim izvesno da će Hrvatska pri kraju šestomesečnog irskog predsedavanja postati 28. članica EU, dok Srbija ima dobre šanse da joj se u tom periodu dodeli datum početka pregovora o pridruživanju.

Da bi se to ostvarilo, međutim, neophodno je da Srbija ispuni niz uslova koje joj je na decembarskom samitu propisao Savet EU, počevši od nastavka reformi do daljeg napretka u dijalogu sa Prištinom i rada na ukidanju "institucionalnog paralelizma" na severu Kosova.

Evropska komisija će krajem marta ili početkom aprila podneti Savetu izveštaj o postignutom napretku, nakon čega će Irska na dnevni red Saveta moći da stavi tačku o dodeljivanju datuma proširenja Srbiji.

Osim proširenja, Irci su kao svoje najvažnije prioritete naveli stabilizaciju prilika u evrozoni koja se, i pored toga što su se katastrofična predviđanja o slomu evra, pa i cele EU, pokazala kao neosnovana, još uvek nalazi u dubokoj krizi.

Sem toga, očekuje se da dosta energije tokom irskog predsedavanja protekne u znaku formulisanja evropske politike prema Bliskom Istoku, koji je danas nestabilniji i nepredvidljiviji nego što je dugo bio.

Najpre, tu je građanski rat u Siriji koji preti da se prelije na Tursku, članicu NATO i kandidata za članstvo u EU, kao i pitanje iranskog nuklearnog programa, gde evropska diplomatija igra ključnu ulogu u traženju načina da se izbegne izraelska vojna intervencija.

U diplomatskim krugovima u Briselu ovih dana provejava olakšanje zbog okončanja predsedavanja Kipra koje, po opštem mišljenju, nije bilo baš najuspešnije zbog nesnalaženja Kiprana u evropskim institucionalnim lavirintima.

Od Irske se međutim očekuje više, između ostalog zato što je ovaj posao već jednom obavljala, i to sa zavidnim rezultatima.

Štafetu će 1. jula 2013. preuzeti Litvanija, tokom čijeg bi predsedavanja, treba se nadati, Srbija mogla otvoriti prva dva poglavlja u pregovorima o pridruživanju EU.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top