Internet provajderi i njihova tehnicka podrska

Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
6
Pozdrav svima,

U nekoliko navrata kada se ZAISTA ukazala potreba da telefonom kontaktiram tehnicku podrsku svog internet provajdera (nemogucnost konektovanja ili extremno spor rad) dobijao sam neobicne odgovore sa najcescim primerom: "Verovatno imate neki virus, pa zbog toga ne moze..." sto me je nateralo da potrazim odgovore na nekom drugom mestu.

S obzirom da sam samouk (a lose naucio) pozivam sve koji se razumeju u tematiku mreza da opisu kojim alatima se oni sluze i kako analiziraju dobijene podatke u cilju boljeg suprotstavljanja sablonskim odgovorima ljudi iz podrske, kao i pomoci njima samima, posto ako sami mozemo da ustanovimo da je nesto do nas verovatno ih i necemo zvati.

Ja sam se sluzio komandama 'ping' i 'tracert' iz komandne linije, OS Win XP SP3.

untitled.JPG

Pri ovakvim rezultatima bih zakljucio da je sve u redu sto se konekcije tice i da postoje dve mogucnosti, nesto nije u redu sa mojim racunarom ili postoji velika kolicina saobracaja pa dolazi do 'uskog grla' na strani provajdera.

U slucaju da ne mogu da dobijem pozitivan 'ping' obicno i 'tracert' zakaze na nekom 'hopu' kod provajdera, to znaci da je problem iskljucivo na njihovoj strani.


Molio bih sve da budu toliko vredni i da napisu i obrazlozenja svojih tvrdji.
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
posluzi se drugi put lukavstvom. kad kazu imate virus , kazi nemoguce evo sad sam reinstalirao windows . i veza od vas do rutera ili modema je mozda dobra al nedolazi ta brzina na moj komp. e onda bi trebali doci na da zamijene modem ili ruter.
evo ti link gdje ces vidjeti tvoju stvarnu brzinu.


Speedtest.net - The Global Broadband Speed Test



evo kod mene


908632143.png




i to mi je uredu.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
6
Hvala na linku, radi to lepo. Moze uvek da se slaze, na kraju oni to i rade nego sam mislio da posto su nam zajednicki 'neprijatelji' ovde razmenimo znanja i fore, ali prave, kako da im dohakamo makar malo.

Inace sto se speed testova tice oni priznaju, kada se zalis, samo ako im posaljes screen shot njihovog speed testa.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
513
Svi internet provajderi imaju programe kojima kontrolisu tvoju pppoe konekciju. Preko toga programa oni vide tvoj modem i statistiku vezanu za tvoj protok, koliko dugo je online, kada je pucala veza, koliko download/uploada vuces po satima.
Kada ih ti pozoves oni prvo provere da li je sve u redu sa stanicom/serverom/linijom gde si ti zakacen, da postoji neki kvar ili se nesto radi na toj liniji, ukoliko je sve u redu a ti prijavljujes kvar oni gledaju da li ti je modem prikacen na internet i da li je veza uspostavljena. Ukoliko je modem uspostavio vezu sa njihovim serverom znaci da je nesto do tebe.Pojedini internet provajderi cak imaju moguscnost da pinguju intenret sa tvog modema kako bi proverili da je sa njim sve uredu.
Zavisno od toga sta im prijavis oni na osnovu te statistike mogu da procene o cemu se radi. Ukoliko npr. kazes da ti je slab protok a u tvojoj statistici stoji da su u poslednjih mesec dana skinuo 50/100/150gb znaci da je konekcija dobra. Ili da nemas internet a tvoj modem je kod njih online...
Konkretno kod adsl-a izmedju ostalog mogu da vide parametre za SNR Margin,Attenuation,CRC,FEC, HEC, koji predstavljaju sum, odnosno greske i gubitke koje tvoja veza ima.
Ima jos mnogo toga sve zavisi od vrste internet provajdera, adsl, kablovski, wireless.
Ako te nesto jos zanima slobodno pitaj.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
6
Evo mojih rezultata na osnovu crysis-ovog speed testa:

912347266.jpg

Naravno da se ne zalim u ovakvom slucaju. Inace nije mi potrebno da konstantno imam sega mega protok, imam sasvim dovoljno strpljenja da sacekam download nekog filma, programa... Medjutim ako mi je potrebno da proverim mail na brzinu a potrebno mi je 10ak minuta da vidim google.com, pri cemu ne mogu da pingujem svog ISPa, a tracert se zavrsava odmah posle njihovog servera to po meni mirise na njihov problem. Po mom razumevanju stvari ukoliko je uopste moguce da tracert-om dodjem do njihovog servera onda ne stoji prica da ne mogu da ih pingujem zbog virusa, posto se ove dve komande i koriste da bi se utvrdilo kako radi (ping) i gde je problem (tracert).

Sto se tice statistike "ona je kao bikini" ja skinem neki put tone sa neta za mesec dana ali to ne mora da znaci da ako 6 sati ne mogu da se konektujem da je sve u redu.

Sto se mene tice koristim kablovski net, ISP izdao modem tako da nisam upoznat sa ADSL i Wireless problemima, ali u cilju pokrivanja teme mogao bi rime da bacis neku rec za ljude koji to koriste. Takodje bi lepo bilo da jos neko potvrdi ili negira moj nacin rezonovanja posto ne bih zeleo da se busam u grudi a da sam zaboravio "elementary, my dear Wotson".
 
Član
Učlanjen(a)
25.03.2010
Poruka
49
Provajderi uglavnom kradu od korisnika, jer od svojih provajdera-nadprovajdera, kupuju dosta manje nego sto prodaju, tako da im ostaje jedina solucija - kradja od korisnika. Ja bih se slozio da je to 10%, ali oni ponekad blokiraju i po 20 korisnika, da bi nekom "exkluzivnom korisniku" privremeno "odvrnuli" vise Mb. Vade se uglavnom odgovorima koji su konfuzni za korisnike, te dok korisnik pokusava da rijesi problem, on ce njemu "pustiti neki protok, ali ce nekog drugog da blokira ... itd... itd
Back Track Linux (Live) - mnogo alata za detekciju i ... jos mnogo toga - jedini nacin da sebi uzmes koliko ti treba ;)
 
Natrag
Top