Informatičko obrazovanje (hadrware, software, programiranje)

Član
Učlanjen(a)
16.01.2010
Poruka
50
Pozdrav svima,

izvijesno vrijeme tražim neku knjigu novijeg izdanja koja bi mi pomogla u vezi informatičkog obrazovanja, hardware-a, software-a, programiranja... Želim krenuti od početka, od osnova, i interesuje me samo knjiga ili udžbenik na našem jeziku u pdf-u. Posjedujem jedno izdanje iz 2000. godine, što je poprilično zastarjelo, te bih zamolio uvažene članove koji su u mogućnosti da mi pomognu. Knjiga koju posjedujem nosi naziv:

Udžbenik za pripremu ispita A+ sertifikat (Živković, Miljević, Kostić I., Kostić O.)

Treba mi nešto poput ovog, ali nešto novije, razvijenije, nadograđenije.

Unaprijed zahvalan.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.071
Za neke osnovne informacije, dovoljan je i udzbenik za srednju skolu, za sire potrebno je istrazivati svaku temu ponaosob. Sto se tice Hardware-a gotovo da nista tu nije promenjeno u osnovi, ima sitnijih promena, ali nesto dublje ulaziti u ovu temu nije preterano potrebno osim ako ne zelite da se bavite inzinjeringom hardware-a. Sto se tice software-a, software se uci namenski, ne postoji covek koji ce poznavati svaki software, moze se uciti o svakom operativnom sistemu, zasebno, i mozete poznavati vise operativnih sistema, mislim da je nepotrebno uciti sve, vec cete vise uspeha imati ukoliko se opredelite za jedan ili dva, aktuelna, posel cete vremenom douciti stvari koje su izmenjene u novijim OS. Programiranje je opsirna tema, osnovne informacije mzoete pronaci i na Wikipedia, ali da bi ste naucili da programirate, potrebno je mnogo vremena, takodje morate se opredeliti za programski jezik, i samu sferu programiranja kojom zelite da se bavite. Programer koji poznaje recimo c++, ce se vremenom adaptirati na drugi programski jezik, ali to ne vazi za sve jezike.
Svaka sfera informatickog obrazovanja je presiroka, pa cak i sfere unutar jedne oblasti se uce godinama. Recimo Adobe-ovi programi traze godine ucenja, i uglavnom ljudi se specijalizuju za jednu stvar, recimo photoshop, isto vazi i za adminsitraciju mreza, vecina adminsitratora se specijalizuje za recimo windows server ili neki linux server, naravno osnove iz jednog mogu da se iskoriste za ucenje drugog kasnije, i vremenom vecina i uci vise, jer su to sve oblasti koje napreduju, doduse nema nekih drasticnih promena, ali je potrebno pratiti i konstanto uciti nove stvari. Isto vazi i za web dizajn recimo.

Ukoliko je cilj samo opsta informisanost, onda kao sto rekoh udzbenik za srednju skolu i od pre 15 godina je sasvim dovoljan, gotovo da se nista nije promenilo. Ukoliko je cilj da naucite sve o svemu smatrajte da je to nemoguca misija, mozete nauciti ponesto o svemu, ali od toga necete imati nikakvu korist, osim licnog zadovoljstva. "Hakeri", iz filmova koji znaju sve o svemu ne postoje, postoje ljudi koji poznaju vise oblasti, i znaju ponesto o ostalom, ali to je samo stvar iskustva... Tako da je moj savet, odlucite se za jednu oblast i naucite nju, vremenom cete videti ima li potrebe da ucite neku drugu, pa cete po potrebi uciti...
 
Natrag
Top