Indonežanke naselile Madagaskar pre 1.200 godina

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Indonežanke naselile Madagaskar pre 1.200 godina

Tanjug |


Kompjuterske simulacije pokazuju da je naseljavanje ostrva započeto oko 830. godine, u vreme ekspanzije indonežanske trgovačke mreže pod sumatranskim carstom Srividžaja



OKLAND - Nekoliko desetina indonežanskih žena bile su prvi doseljenici koji su kročili na Madagaskar pre 1.200 godina, tvrde novozelandski naučnici koji su istraživali jednu od najčudnijih epizoda ljudske odiseje.

Antropolozi su fascinirani ovim ostrvom koje je hiljadama godina odolevalo ljudskoj kolonizaciji. Na kraju su na njega došli doseljenici iz Afrike, ali i iz daleke Indonezije koja je od njega udaljena čak 8.000 kilometara.

Kako bi pronašao objašnjenje za ovu migracionu zagonetku, tim naučnika, predvođen biologom Marejem Koksom sa Univerziteta Masej na Novom Zelandu, proučavao je DNK 266 stanovnika Madagaskara tri različite etničke grupe.

U 22 odsto uzoraka pronađena je varijanta tzv. polinežanskog motiva, genetska osobina, karakteristična za Polinežane. U jednoj od etničkih grupa sa Madagaskara, svaki drugi uzorak sadržavao je ovaj DNK marker.

Ukoliko su rezultati istraživanja tačni, to bi značilo da stanovništvo Madagaskara potiče od tridesetak Indonežanki i daleko manjeg, ali pođednako važnog, broja Afrikanaca, navode istraživači.

Studija, objavljena u časopisu britanskog Kraljevskog društva, zasniva se isključivo na mitohondrijalnom DNK koji se prenosi isključivo ženskom linijom, tako da naučnici ne isključuju mogućnost da su na ostvru, zajedno sa prvim ženama stigli i muškarci.

Kompjuterske simulacije pokazuju da je naseljavanje ostrva započeto oko 830. godine, u vreme ekspanzije indonežanske trgovačke mreže pod sumatranskim carstom Srividžaja.

Osim što imaju indonežanske krvi, stanovnici Madagaskara govore dijalekte čiji koreni potiču sa tog udaljenog arhipelaga. Većina reči pripada jeziku manijana, kojim govore stanovnici duž reke Barito na jugoistoku Bornea, uz dodatak reči iz javanskog, malajskog i sanskrita.

Među ostalim otkrivenim dokazima o ranom naseljavanju Indonežana nalaze se brodovi, gvozdene alatke, muzički instrumenti poput ksilofona, kao i kultura uzgajanja pirinča, banana, jama i taroa, doneti s druge strane okeana.

"Madagaskar je naseljen pre otprilike 1.200 godina. U početku je to bila mala grupa indonežanskih žena, a taj doprinos - u jeziku, kulturi i genetici, dominira stanovništvom Madagaskara sve do današnjih dana", ističe se u studiji novozelanskih istraživača.

Kako su, međutim, ovih 30 žena prešle Indijski okean i došle na Madagaskar ostaje tajna.

Prema jednoj teoriji, one su došle trgovačkim brodovima, mada nisu nikada pronađeni dokazi da su se žene u Indoneziji ikada ukrcavale na ovu vrstu plovila.

Pojedini naučnici misle da je Madagaskar naseljen kao trgovačka ispostava ili nekakav izbeglički centar za one koji su tokom širenja carstva Srividžaja izgubili zemlju i vlast.

Prema jednoj trećoj, i možda najsmelijoj hipotezi, žene su se našle na brodu koji je slučajno zalutao do Madagaskara, što potvrđuju pomorske simulacije na osnovu okeanskih struja i meteoroloških podataka o monsunima.

Naime, tokom Drugog svetskog rata, ostaci olupina brodova bombardovanih nadomak Sumatre i Jave kasnije su pronađeni duž obala Madagaskara, a čak je zabeležen i slučaj jednog preživelog koji je doplivao do ovog afričkog ostrva brodom za spasavanje.
 
Natrag
Top