Ima li leka od "šopingitisa"

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ima li leka od "šopingitisa"

FoNet | 27. oktobar 2010. 11:45


Istraživači kažu da anksioznost, depresija, dosada ili ljutnja često rezultiraju kompulsivnim kupovanjeм






NjUJORK - Kupiti nešto što, inače, ne možemo sebi da priuštimo a bez čega smo uvereni da nam je život besmislen, iskušenje je koje je svima poznato.
Međutim, jedna telefonska anketa na uzorku od 2.500 Amerikanaca pokazuje da kompulsivna kupovina može da bude i ozbiljan psihički poremećaj.
Za Amerikance, podseća nedeljnik Tajm, najintenzivnija sezona šopinga tek predstoji. Veći deo godišnje prodaje na malo od 4 triliona dolara dogodi se uoči i tokom božićnih raznika.
Jedna anketirana dama objašnjava zašto je to tako: "Ne radi se nužno o materijalnoj potrebi... Najčešće je reč o zadovoljavanju neobjašnjive emotivne potrebe".
Ona je, inače, zapala u ogromne dugove pa je morala da proda stan i da potroši ušteđevinu za penziju da bi finansirale svoje nekontrolisane kupovine. "Svo svoje vreme i sav novac spiskala sam na nekontrolisane kupovine zbog čega se kajem i osećam strahovitu krivicu" - vajka se ona.
Jedna studija Univerziteta Stenford ukazuje da pet odsto Amerikanaca pati od ovog poremećaja. Tipičan kompulsivni kupac prikazan u filmovima i na televiziji je najčešće žena.
"Trošim 40.000 dolara na cipele i nemam svoj stan. Zaista ću završiti kao stara žena u novim cipelama".
"Trošim na šoping 58.000 dolara. Zašto? Ne znam. To je kompulsivno. Ne mogu toga da se oslobodim"...
Ovo su najčešći odgovori žena koje, kad vrag odnese šalu, potraže pomoć psihijatra.
Međutim i muškarci pate od ovog poremećaja.
"Kada naiđem na dobru cenu ne mogu da odolim". "Mogu da provedem sate u kupovini. Obično najveći deo vikenda provedem obilazeći tržne centre i butike"...
Ove izjave muškaraca pokazuju da pripadnici oba pola neretko pate od kompulsivnog šopinga, ocenjuju psihijatri sa Stenforda.
Njih je posebno iznenadilo da su i muškarci podložni kompulsivnom kupovanju isto kao i žene. Radi se o šest odsto žena, ali i 5,5 odsto muškaraca što je veoma iznenađujuće.
Ali, ima još nekih iznenađenja.
Većina kupaca sa velikim dugovima su mlađe osobe sa nižim prihodima.
Istraživači kažu da anksioznost, depresija, dosada ili ljutnja često rezultiraju u kompulsivnom kupovanju. Ljudi obično plaćaju samo minimum duga sa svojih kreditnih kartica.
Ekonomisti tvrde da je potrošačka zaduženost u Americi dostigla rekordne razmere. Procenjuje se da su američke porodice prošle godine upotrebile kreditne i debitne kartice u ukupnom iznosu od 160 milijardi dolara.
U isto vreme, broj onih koji ne mogu da otplaćuju ni minimalne iznose svojih dugova sa kartica dostigao je rekord od pet odsto.
Zbog svega toga eksperti se slažu u jednom: dok potrošačka zaduženost raste, ne plaćaju samo kompulsivni kupci cenu već i nacionalna ekonomija u celini.
Istraživači sa Univerziteta Stenford tvrde da obim zaduženosti i razlozi za zaduživanje zaslužuju da budu podrobnije istraženi.
 
Natrag
Top