Igrama na sreću ojadili državu

Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
hro-kladionice_310x186.jpg

Jedna od kladionica čiji je vlasnik priveden


Kriminalistička policija Srbije uhapsila 17 članova organizovane kriminalne grupe. Lisice za pet službenika Ministarstva finansija, sedam vlasnika kladionica i više vlasnika preduzeća

OPERATIVCI Uprave kriminalističke policije MUP Srbije (SBPOK), u saradnji sa Tužilaštvom za organizovani kriminal, u akciji "Amfiteatar" uhapsili su u u utorak 17 članova kriminalne grupe. Među njima je pet inspektora Uprave za igru na sreću Ministarstva finansija, sedam vlasnika kladionica i pet privatnika.

U Ministarstvu finansija lisice su stavljene Darku Puači, Njegošu Dželetoviću, Dušici Malović-Kljajić, Nataši Agatonović i Nikoli Komatini. Uhapšeni su i vlasnici poznatih sportskih kladionica: Boža Tepavčević - "Koloseum", Goran Vasilić - "Feniks", Željko Dorontić -"Balkan bet", Vladimir Radojčić -"Soker", Saša Marčeta - "Maks bet", Goran Janković - "Dupla šansa bet" i Vasa Babić - "Dupla šansa"...

Iza rešetaka su i Miloš Lučić, vlasnik kafea "Vrt" i restorana "Resava", Mirjana Marinković, radnica preduzeća "Eurolemb", Zoran Stojanović, menadžer preduzeća "Aspekt" i Dalibor Ristić i Žarko Dujanović, prodavci aparata igara na sreću.

Hapšenja su izvršena na teritoriji Beograda, Novog Sada, Vrbasa i drugih gradova u Srbiji. U toku je pretres svih tih kladionica i objekata koje su koristili osumnjičeni. Na neke od njih već su stavljeni katanci i plombe. U opsežnoj policijskoj akciji učestvovalo je 600 policajaca, a pregledano je više od 150 objekata.

U saopštenju Tužilaštva navodi se da je ova grupa osumnjičena za primanje i davanje mita, zloupotrebu službenog položaja, neovlašćeno organizovanje igara na sreću i udruživanje radi vršenja krivičnih dela. Svima im je određeno policijsko zadržavanje od 48 sati, a po isteku će biti privedeni istražnom sudiji Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu.

Prema do sada prikupljenim saznanjima, postoji sumnja da su inspektori Ministarstva finansija, Uprave za igru na sreću, primali novčane i druge poklone od vlasnika kladionica, a zauzvrat ih unapred obaveštavali o kontrolama kako bi na vreme zatvorili objekte i sklanjali aparate za koje nisu imali odobrenje za rad.

Samo na ime neplaćanja naknade za izdavanje potrebnog odobrenja za rad i naknade za priređivanje igara na sreću, budžet Srbije je oštećen za više od milion evra. U toku je veštačenje koliko su osumnjičeni zaradili u ovakvim nelegalnim radnjama.

Policija je privremeno zaplenila desetine poker-- aparata, kao i drugih aparata, novac, računare...

- Svi aparati koji nisu registrovani biće zaplenjeni i oduzeti - kaže za "Novosti" Miljko Radisavljević, tužilac za organizovani kriminal. - Tačan broj se ne zna. Pretkrivični postupak vezan za ovaj slučaj započeo je jula prošle godine.

DOZVOLA

KLADIONICA "Koloseum", kako saznajemo, uopšte nije imala dozvolu za rad. U kladionici "Soker", gde su pronađeni nelegalni aparati, policija je u ponedeljak tokom pretresa pronašla i 200.000 evra, koji su privremeno oduzeti.

MITO

VLASNICI kladionica sumnjiče se da su davali mito državnim službenicima Ministarstva finansija, i to u iznosu od 200 do čak pet hiljada evra, kako bi u okviru svojih kladionica mogli nelegalno da organizuju igre na sreću. Zahvaljujući tome, vlasnici kladionica nisu plaćali naknade za te igre u budžet Srbije.


PLEN I POTERNICA

PRIPADNICI Službe za borbu protiv organizovanog kriminala tokom pretresa zaplenili su više od 400.000 evra. Osumnjičenima su privremeno, po zahtevu Službe za sprečavanje pranja novca - blokirani dinarski i devizni računi.

Interesantno je da je tokom finansijske istrage utvrđeno da je jedan od uhapšenih i osumnjičenih kupio nekretninu od investitora Miljka Filipovića. Prilikom Filipovićevog privođenja, utvrđeno je da je za njim raspisana centralna poternica po naredbi Prvog suda u Beogradu. On je odmah predat Službi za potrage beogradske policije.



Izvor:novosti.rs
 
Natrag
Top