iGO NextGen Navigacija

WOB

Član
Učlanjen(a)
11.08.2009
Poruka
859
@marxista
Ti nisi, ali neko možda jeste. Moj post je bio samo podsećanje da se radi o TMC RDS, jer se internet i radio ovde brkaju kao izvori podataka o saobraćaju. Kao i Online Traffic i History Traffic, ali da ne širimo temu.

Što se tiče licenci, razumeli smo se.
Ja imam tmc fajl za Grčku u tmc folderu, ali nemam važeću licencu za njega u folderu license.
 
Učlanjen(a)
09.10.2011
Poruka
274
Hajde da vidimo za koliko zemalja imamo tmc fajlove, a koje licence su funkcionalne? Osim onih sto je [B]@marxista[/B] objavio u paketu 10, da li ima novih?
 
Učlanjen(a)
23.10.2015
Poruka
408
Imam mali audio problem u avisync navigaciji.
Nevena nekako pucketa kada me glasovno navodi ?
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
evo up to date licenci za nextgen EU i TMC fajlova
Prijatelji, da li ste sigurni da razmatrate pravi TMC (Traffic Message Channel) tj. RDS (Radio Data System). Koliko znam, TMC servis ne zahteva licence, niti ima veze sa bilo kakvim fajlovima i folderima. Takođe, TMC je besplatan servis.
Since the autumn of 1997, in Germany as the first country in Europe, automatically generated area-wide traffic alert messages on the basis of highly up-to-date traffic data, are transmitted by radio stations - RDS/TMC (Radio Data System/Traffic Message Channel) makes this possible.RDS/TMC car radios as well RDS/TMC-supported navigation systems have established themselves. For the user of these services there are no costs besides the standard radiofee

reroute.jpg


U slučaju zagušenja ili radova na putu, neke nezgode , svako (ili EDIT) može poslati informaciju o situaciji na putu (I) najbližem Traffic Centru (II) koji kodira primljene informacije (III) i preko FM radio predajnika emituje tz RDS nečujni Data signal (IV). U automobilu mora postojati TMC prijemnik (sa antenom) koji dekodira primljenu informaciju (V). Ukoliko vozač ne koristi uređaj sa integrisanim TMC prijemnikom, mora imati eksterni TMC prijemnik, koji putem Bluetooth ili USB veze prenosi u multi-navy uređaj koji izbaciuje primljenu pruku na displej ili glasom obaveštava. I to je to. Ne znam kakve veze sve ovo ima konkretno sa NextGen navigacijom. Ovo je univerzalni servis. Ne zahteva nikakvo plaćanje, nikakve licence. Samo je neophodno da TMC centar postoji na području na kome vozite. I da imate odgovarajuću opremu...
Ukoliko neko misli na Traffic Live Information, kao u Google Mapa, Here Maps, to je sasvim drugi sistem. Tada se informacija prenosi direktno na ekran navigacije u vidu posebno obojenog dela puta i navigacija upozorava i može predložiti novu rutu. Međutim, Traffic Live zahteva internet vezu i nije baš ažuran u realnom vremenu. U nekim zemljama je sasvim podnošljivo ažuriranje, na primer zapadna Evropa. U Srbiji nije. Traffic informacija za Beograd na sajtu Google Maps stoji mesecima nepromenjena ...
Dakle, da li postoji nešto što ja ne razumem, tj. nisam video u iGO_NextGen navigaciji. Ako i postoji, to verovatno nije TMC (RDS). Zato vas ne razumem o čemu polemišete. I da li se ponovo radi o nepotrebnom "budženju" navigacije i gubljenju vremena. Vidim da postoje licence za TMC. Nije mi jasno na koji TMC se misli...
Kao što se u spojleru vidi, TMC u Nemačkoj radi od 1997. Ja sam putovao i pre tog vremena i siguran sam da je taksista dobijao poruke. To su bile poruke iz njegovog taxi centra. Te poruke, konkretno sam pratio u Hanoveru, su zaista bile od pomoći. Prema tome, TMC postoji i u Srbiji, u prenosnom smislu. To su poruke koje svako Taxi udruženje šalje svojim članovima u realnom vremenu...

EDIT
Informaciju o nekom događaju na putu šalje i saobraćajna patrola a postoje i senzori pored puta koji automatski šalju informacije Traffic centru. Senzori najčešće prate gustinu saobraćaja i prosečnu brzinu odvijanja saobraćaja...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.06.2011
Poruka
285
Džabe se neki od nas trude da budu informativni kad na kraju dođe navigas i ceo taj trud obesmisli nesuvislim tvrdnjama koje kobajagi imaju validnu referencu. Čovek malo progugla (ali baš malo) i onda tvrdi kako je TMC servis apriori besplatan iako to NIJE ISTINA ... a to bi i sam saznao da je samo malo više guglao :D

Guglanje mu međutim ne može pomoći kada je nextgen u pitanju, on će i dalje imati to elementarno neznanje koje će ga terati da ispisuje nonsens za nonsensom pa mu zato nemojte verovati pre nego što vam dokaže da u nextgenu može koristiti informacije dobijene preko TMC radio prijemnika a da pritom nema:
1. folder "tmc" sa pripadajućim sadržajem za tu zemlju;
2. licencu koja pokriva TMC uslugu za tu zemlju

... Takođe, nemojte biti veverice i primiti se na apsurdan argument po kome bi, zbog toga što je u Nemačkoj korišćenje TMC servisa besplatno, tako moralo biti i unutar same aplikacije ... jer pobogu niste slepi pa da ne vidite da vas aplikacija čak i za prostije "i inače još besplatnije" usluge tera u prodavnicu da doplatite za njihovo korišćenje ... eto vremensku prognozu vam naplaćuje npr. ... a i parking, a i cene goriva ... Hehehe a traži vam doplatu i za kamionske sadržaje iako su i te informacije inače besplatne i možete ih videti na saobraćajnim znacima ... čak vam i za prikaz 3D zgrada traže doplatu a i njih možete (van navigacionog softvera) džabe da gledate :D

Mislim, ajde da shvatimo da je neko potrošio silno vreme i znanje kako bi TMC informaciju inkorporirao u navigacioni program čime joj je povećao upotrebnu vrednost i ajde da shvatimo da on za to traži neki novac ... to shvatanje kako neko želi naš novac ne znači da apriori treba i da mu ga damo, ali ipak nije fer reći da je nešto BESPLATNO samo zato što mi to nismo platili :D:D
 
Učlanjen(a)
21.10.2013
Poruka
53
ja mislim da ste obojica u pravu i da je besmisleno da razglabamo vise o tmc,koji kod nas i ne radi,jer ce da se ode dublje u nepotrebne rasprave.
tmc servis sa pratecim folderom i licencama koje su potrebne da bi radio ima nekog smisla,verovatno u slucaju povezivanja navigacije sa navigacionim sistemom u vozilu koje ima rds. ne bi trpali taj folder u content i ne bi postojale ti tmc fajlovi za iGO da nije tako.
ili je neko odavno kombinovao foldere za iGO navigaciju u vozilu i iGO aplikaciju za mobilni i napravio celu ovu zbrku,jer su svi nastavili da kopiraju njegov content.
sto je malo verovatno,jer u originalnim folderima za iGO ako ih skinete ne postoje ni folderi za raster,phoneme itd,pa te stvari opet rade u iGO aplikaciji za mobilni bez problema.
s druge strane postoji i live traffic free u iGO navigaciji,koji daje slicna obavestenja o saobracaju i za koji nije potreban tmc.
evo i linka da potvrdim ovu tvrdnju.

http://www.iphonetunes.com/index.php/full_article/comments/live_traffic_free_in_igo_primo_apps/

da budem iskren ni ja nisam ovo znao,dok se na drugom forumu nije povela ista tema,te nam je grk objasnjavao da mu radi tmc ili info o saobracaju iako nema tmc foldera sa pratecim fajlovima,koji i ovako nisu aktivni za grcku jer nemaju porebnu licencu.
eto,ucimo se dok smo zivi.

znaci u pravu ste i jedan i drugi i nema potrebe raspravom.

podesite samo sys fajl kako treba i uzivajte :bfghb:
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
ja mislim da ste obojica u pravu i da je besmisleno da razglabamo vise o tmc,koji kod nas i ne radi,jer ce da se ode dublje u nepotrebne rasprave. tmc servis sa pratecim folderom i licencama koje su potrebne da bi radio ima nekog smisla,verovatno u slucaju povezivanja navigacije sa navigacionim sistemom u vozilu koje ima rds. ne bi trpali taj folder u content i ne bi postojale ti tmc fajlovi za iGO da nije tako.
Džabe se neki od nas trude da budu informativni kad na kraju dođe navigas i ceo taj trud obesmisli nesuvislim tvrdnjama koje kobajagi imaju validnu referencu. Čovek malo progugla (ali baš malo) i onda tvrdi kako je TMC servis apriori besplatan iako to NIJE ISTINA ... a to bi i sam saznao da je samo malo više guglao :D Guglanje mu međutim ne može pomoći kada je nextgen u pitanju, on će i dalje imati to elementarno neznanje koje će ga terati da ispisuje nonsens za nonsensom pa mu zato nemojte verovati pre nego što vam dokaže da u nextgenu može koristiti informacije dobijene preko TMC radio prijemnika a da pritom nema:
1. folder "tmc" sa pripadajućim sadržajem za tu zemlju;
2. licencu koja pokriva TMC uslugu za tu zemlju
Odgovoriću obojici drugara.
@popspira je napisao veoma pametan komentar. Najbolje je da prekinemo dalju raspravu. I još se potrudio da naučimo nešto novo. Najiskrenije, ja sam zahvalan na linku i predlogu za korišćenje Live_Traffic_Free u iGO Primo.
@marxista
, poslušao bih savet koji je dao drugar @popspira. Ali, ne želim da dopustim dalja vređanja. Inače, ja tebe neću vređati. Jedino ne mogu dozvoliti da uvek "tvoja bude poslednja". Nisi akademik. To je jedini razlog što sam napisao i ovaj komentar.
Najpre, nadam se da nije kažnjivo otkriti identitet. To sam već više puta i uradio. Ali, pokušaću da te argumentom zamolim da više ne koristiš reči : nonsens, neznanje...ukoliko se odnose na mene. Zašto. Samo zbog toga što moje znanje nije dobijeno "guglanjem", iako je time dosta apdejtovano...U prilogu je dokaz da sam se bavio "prenosom podataka", i još da sam bui rukovodilac. A te podatke nisu prenosili kururi, već etar...Mislim da sam ipak kvalifikovan da objasnim princip rada TMC tj. RDS. I za tvoju informaciju, došao sam iz Niša, odakle su i mnogi, po pitanju navigacije stručniji ljudi od mene, ovde, na forumu...
Što se tiče navigacija, više puta sam napomenuo da ja nisam stručnjak za navigacije. Iako sam dosta naučio za ovih, već godinu ipo dana na forumu...Zato bih bio zahvalan da mi neko slikama i komentarom opiše način korišćenja TMC u navigaciji iGO_NextGen. Jer ja želim da naučim. Ali od ljudi koji to umeju da objasne. Ne od onih koji samo tvrde da znaju. Ponavljam, JA NE ZNAM ! Iako, mislim da je dovoljno ako na multi-navy uređaju dobijem TMC informaciju. Tada mogu reagovati sam, ne mora me baš NextGen navoditi. Mislim na korišćenje funkcije Block the Roud, tj. izbegavanje planiranog dela puta...
 

Prilozi

  • Data Communication.jpg
    Data Communication.jpg
    343,9 KB · Pregleda: 103
UREDNIK
Učlanjen(a)
07.03.2011
Poruka
2.991
U prethodnim postovima bilo je dosta pitanja i odgovora na temu TMC servisa.
Ovim postom zakljucujemo te "rasprave" jer je svima jasan nacin kako i gdje koristiti ove servise zahvaljujuci svim clanovima koji su dali svoj doprinos da se sve dileme razjasne.
Eventualni dalji postovi koji ne sadrze konkretna zapazanja u samom koriscenju funkcije TMC bit ce brisani.
 
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.262
Drustvo dali moze neko da objasni cemu sluzi ova nova opcija Rezim mirovanja u meniju NavFusion.
Posto i sa ukljucenim i isklucenim Rezim-om mirovanja nema neke vidljive razlike u radu...

1.png 2.png
 
Natrag
Top