I studenti skupljaju pomoć za novo srce

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Humanošću do transplantacije


I studenti skupljaju pomoć za novo srce





Izvor: Blic Ljubica Petrović | 09. 04. 2011. - 00:02h | Foto: A. Kamasi

NOVI SAD - Marijana Ševo do svoje 13. godine ni po čemu se nije razlikovala od druge dece. Igrala se, išla u školu, vozila bicikl. Onda je virus napao njeno srce i detinjstvo joj se preselilo u bolničke sobe. Sada ima nepunih 25 godina i jedina šansa joj je transplantacija. U želji da Marijani pomognu da dobije novo srce uključili su se mnogi ljudi dobre volje, pa i studenti Novosadskog univerziteta.
132589_nstransplantacija01novisad02-transplatacija-srca-marijana-sevo-sa-sestrom-sanjom-i-mamom-slavicom-foto-kamasi-a_f.jpg

Marija Ševo (u sredini) sa sestrom Sonjom i majkom Slavicom

- U početku su lekari mislili da sam se prehladila jer je dotle sve bilo u redu i nikome nije padalo na pamet da mi je srce bolesno. Osećala sam stalno malaksalost, mučninu, povraćala sam, gubila apetit, nisam imala uopšte snage, čak me je hodanje zamaralo. Posle toga nisam mogla da živim kao druga deca, bilo mi je zabranjeno da vozim i bicikl - priča Marijana Ševo koja je poslednjih šest meseci provela u bolnici na lečenju i kući se vratila pre tri dana.

Žiro-računi za pomoć
Svi koji žele da pomognu Marijani mogu da uplate novac na žiro-račun u “Erste banci”: 340-32105708-23, sa naznakom „Pomoć za Marijanu Ševo“. Porodica je otvorila i devizni račun, na koji novac može da se uplati samo iz inostranstva. Broj ovog računa u “Erste banci” je 340-7642870878, iban RS 35340764287087899932, swift: gibars22.


Zbog uvećanja leve komore i pretkomore, srce joj radi sa oko 20 odsto kapaciteta. Kaže da je uz lekove i povremene posete lekarima uspela da završi i Srednju i Visoku poslovnu školu i osećala se dobro sve do 21 godine, kada joj se stanje naglo pogoršalo.

- U Institutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici su mi dve nedelje od prijema ugradili defibrilator koji i danas imam u grudima. Aparat je do prošlog novembra radio dva ili tri puta, ali od novembra su napadi učestali. Imam osećaj kao da ću pasti u nesvest, sve mi se zamagli, a onda se aparat uključi i kroz mene prođe struja. Posle mi bude bolje - kroz osmeh priča Marijana.


Jedino rešenje za ovu devojku je transplantacija, ali ona i njena porodica nemaju novca za skupu intervenciju u inostranstvu. Familija Ševo je izbegla iz Drvara 1995. godine i do pre nekoliko godina su živeli u Krajišniku kod Zrenjanina. U Novom Sadu su podstanari, a zaposleni su otac Želimir i sestra Sanja. Majka Slavica je stalno kući kako bi pomogla bolesnoj ćerki. Marijana kaže da je dokumentacija poslata u klinike u Beču i Berlinu.


- Ukoliko me prihvate u Beču, operacija će koštati do 150.000 evra, a ukoliko budem išla u Berlin, biće potrebno još i više - kaže Marijana.


Otkako su lekari u februaru rekli porodici da je transplantacija jedino rešenje, svi su se angažovali u prikupljanju novca. Marijanina sestra Sanja kaže da je prvo na Fejsbuku napravila grupu „Pomozimo Marijani da dobije novo srce“.


- Odmah su se uključili ljudi iz Krajišnika gde smo živeli, javili su se ljudi iz Drvara, a akciji su se pridružili i studenti iz Banjaluke. Na nekoliko fakulteta u Novom Sadu postavljene su kutije u kojima se prikuplja pomoć za moju sestru, a prošlog vikenda su organizovane i dve humanitarne žurke, u „Kontrastu“ i „Tremi“. Za Marijanu će krajem meseca biti priređeno i donatorsko veče u Klivlendu, koje organizuje jedan čovek iz Drvara - priča Sanja Ševo i dodaje da su za dva meseca prikupili oko 15.000 evra.


Ovde su lekari učinili za nju sve što su mogli. Sada se nada da će uspeti da prikupi novac i da se neće razboleti, kako bi što spremnija dočekala transplantaciju.
 
Natrag
Top