I slano i slatko

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
PRESS
I slano i slatko


Kombinacija čokolade sa slanim jelima biće veoma moderna u 2010. Gorak ukus čokolade čini jelo egzotičnijim i daje dodatnu slojevitost čitavoj aromi


lajf2.jpg


Zdraviji sastojci i kombinovanje čokolade s drugim, slanim ukusima vodeći su trendovi za 2010. godinu, najavljuju iz američkog udruženja proizvođača slatkiša. Nedavna anketiranja kupaca i prodavača pokazuju da kupci kojima je stalo do zdravije ishrane pokušavaju da i čokoladu učine što zdravijim izborom.
Proizvođači pokušavaju da udovolje takvim željama, kaže Suzan Smit iz Nacionalnog udruženja proizvođača slatkiša:
- Čokolada i kakao više nisu samo poslastice, nego se sve više nalaze u raznim drugim vrstama jela, koja mogu da budu i glavna jela ili predjela - smatra ona.
Na nedavnom stručnom skupu u Vašingtonu predstavljena su neka od takvih jela.
- Danas imamo ručak inspirisan kakaom i čokoladom... počevši s biftekom mariniranim u kakaou, soji i ruzmarinu - objavila je jedna od učesnica skupa.

lajf2-1.jpg

Više od poslastice... Čokolada je glavni dodatak jelima i predjelima

Profesionalna kuvarica Karla Hal kaže da često spaja čokoladu s drugim sastojcima jela:
- Možemo da pripremimo obrok s jelima od čokolade u svim serviranjima, od predjela pa do dezerta. Mislim da je spajanje čokolade s voćem, bobicama i povrćem mnogo zdraviji način ishrane - kaže Halova i dodaje da prirodna gorčina čokolade, zajedno s njenom jedinstvenom konzistencijom, čini jelo mnogo ukusnijim i daje dodatnu slojevitost čitavom ukusu i aromi.
Za mnoge Amerikance mešanje čokolade sa slanim namirnicama je potpuni hit. U svojoj prodavnici čokolade Rob Kingsburi nudi impresivnu raznolikost slatkih i slanih čokoladnih proizvoda:
- Ljudi stvarno vole slano-slatke kombinacije, to su nam sada bestseleri. Recimo, čokoladne kuglice prožete cimetom i ljutom papričicom čipotle.

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Moram da priznam da na ovu temu nisam nešto mnogo eksperimentisala, ali sam, recimo, probala da ukus tople čokolade pojačam čilijem u prahu. Ideju sam videla u filmu "Čokolada", rađenom po istoimenoj knjizi Džoane Haris. Ovo je sjajna kombinacija, baš mi se dopala.
Volim ponekad da spajam "nemoguće", pa sam recimo pre desetak godina prvi put stavila cimet u bećar-paprikaš. Od tad ga redovno stavljam, i kad ga zaboravim, osetim da mi nešto fali. :)
Probajte, ima raznih kombinacija koje deluju nemoguće, a u stvari su odlične. Pustite mašti na volju i ne držite se striktno recepata. Može se desiti da nešto i ne uspe, a možda i otkrijete nešto sasvim novo, pa poželite da to podelite sa nama. :)
 
Natrag
Top