I Medvedev dobio „zver“

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ruski konstruktor sprema auto za predsednika

I Medvedev dobio „zver“




Izvor: Blic J. Stojković | 26. 11. 2010. - 00:02h | Foto: AFP

Projektantski biro „Slava Sakjan“ predstavio je na svom sajtu novi koncept predsedničke limuzine „zil“, koja će postati glavni službeni automobil u voznom parku ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva.
94161_0601-medvedev-obama-foto-afp_f.jpg

Čija je mašina moćnija: Medvedev i Obama


ZiL je nekada bio simbol sovjetske moći, njime su članovi Politbiroa prevoženi do zidina Kremlja. To je bio omiljeno prevozno sredstvo Hruščova, Brežnjeva i Gorbačova. Međutim, nakon sloma komunizma, Boris Jeljcin je tražio da mu se kupi „mercedes“.

Sada je predsednik Dmitrij Medvedev rešio da zameni svoj „mercedes“ S klase za „zil“. Odluka o novom, usavršenom „zilu“ Slave Sakjana biće doneta krajem godine. Svjatoslav Sakjan, inženjer projektant, poznat je kao dizajner unutrašnjosti automobila, jahti i aviona i danas ima svoj biro u Moskvi. „Ovaj posao počeo sam još pre 10 godina“, izjavio je on. „Izgled predsedničke limuzine je veoma bitan za državu koja proizvodi automobile. Za sada predstavnici fabrike ZiL nisu reagovali na naš predlog, možda zato što smo ga tek predstavili.“

15b65b6cdbdf9a462139f8d0f2181c6a.jpg





Sakjanov projekat urađen je po ugledu na Gorbačovljevu limuzinu, ali novi model ima širu osnovu pa je i komforniji i prostraniji. Postoje dva pristupa konstrukciji ovakvih limuzina: jedni smatraju da one moraju da imaju jak ram, dok se drugi zalažu za čvrstu noseću konstrukciju. Sakjan se pre svega rukovodio time da novi model bude maksimalno savremen, udoban i bezbedan (zato nema zadnje staklo, koje je idealna meta potencijalnih atentatora). Novi koncept ne predviđa karakteristične oštre ivice i uglove, što je neuobičajeno za stil 21. veka, ali se zapaža izvesna sličnost s oblikom i veličinom američkih limuzina iz 70-ih godina prošlog veka.

Premijer Vladimir Putin do sada se interesovao pre svega za nemačka vozila, možda zbog nostalgije za starim dobrim vremenima kad je bio agent KGB-a u Nemačkoj. Ali pošto mu je stalo do preporoda simbola statusa supersile, uključujući himnu, verovatno će pozdraviti i preporod „zila“.


Ukoliko Sakjanov projekat bude zaista prihvaćen, novi automobil ruskog državnog vrha moći će da konkuriše automobilu američkog predsednika Baraka Obame nazvanom „zver“. To je blindirana dizel limuzina teška osam tona, snabdevena najsavremenijim uređajima, uključujući specijalnu penu u rezervoaru za gorivo koja gasi vatru u slučaju da je vozilo direktno pogođeno. U kolima se čak nalaze određene rezerve predsednikove krvi, za ne daj bože.


Konstantin Baranov, predstavnik ZiL-a, izjavio je da usavršavanje nove generacije limuzina nikada nije prestajalo. „Ranije se posao tekao sporo zbog nedostatka novca, ali nam je Medvedevljeva inicijativa dala veliki zamah. Radovi su u toku, ali fabrika za sada ne želi da otkriva detalje.“ Šuška se da je za projekat zainteresovana „Pininfarina“, italijanska dizajnerska kuća, ali u ZiL-u nisu želeli to da komentarišu.


Dmitrij Lomakov, direktor muzeja automobila u Moskvi, pozdravlja povratak “zila”, dve decenije posle kraha SSSR-a. „Da se ja pitam, naši lideri bi se već u njima vozili. Automobil lidera je simbol države. Mi imamo slavnu istoriju automobilske industrije. Mi nismo Bocvana ili Uganda.“ Lomakov dodaje: „‘Zil’ je bio jedan od najboljih automobila na svetu, bolji u svakom pogledu i od “rols-rojsa”, ističe on. “Mi smo u stanju da proizvedemo pravi predsednički sutomobil kao što smo to nekada činili.“


“Zil” limuzine koštaju isto koliko i najsavremeniji „mercedes“ ili „rols-rojs“, što znači najmanje 350.000 dolara.


Model „zis“ po Staljinu

Moskovska fabrika ZiL (skraćenica od Zavod imenji Lihačova, to jest Fabrika nazvana po Lihačovu) poznata je pre svega po proizvodnji kamiona, autobusa, oklopnih transportera, ali i blindiranih vozila za sovjetske rukovodioce. Osnovana je 1916. i najstariji je ruski proizvođač automobila. Prvobitno su sa njenih traka izlazili automobili koji su se zvali „zis“ po Staljinu. Posle Staljinove smrti Hruščov joj je promenio ime u Fabrika Lihačova po njenom direktoru, pa su se tako zvali i automobili.
 
Natrag
Top