I dečaka od 12 godina lečili od heroinske krize

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Porast narkomanije


sabac-bolnica-x.jpg


Šabac - Blizu 300 zavisnika od narkotika registrovano je na Odeljenju psihijatrije u šabačkoj Opštoj bolnici, a godišnje lekari zabeleže 70 novih zavisnika. Prema procenama lekara, broj zavisnika od narkotika u gradu deset je puta veći. Zbog niskih cena droge, sve je niža starosna granica zavisnika, o čemu govori slučaj dvanaestogodišnjaka koji je na psihijatriji u Šapcu lečen od heroinske krize.

Šapčanka V. K. majka je narkomana koji je u nekoliko navrata bio na odvikavanju od heroina. Da joj je sin zavisnik, saznala je pre šest godina i to za vreme ispijanja jutarnje kafe.
- Odjednom je počeo da se grči, a onda je pao sa stolice na kojoj je sedeo. Skočila sam, nisam znala šta se mu se dešava, a užas je usledio kada mu je pena izbila na usta! U Hitnoj pomoći mi je priznao da koristi trodone godinu dana. Zbog tih tableta je dobio epi napad. Od tada traje moja borba s njim. Tablete su mu brzo dosadile, pa je prešao na heroin. Mnogo puta smo razgovarali o odvikavanju i isto toliko puta je počinjao, pa prekidao. Jednom je hteo da se skine „na suvo”, iza zaključanih vrata svoje sobe. Treći dan je polupao prozore i pobegao iz stana - priča V. K. za „Blic” i dodaje da je suočena sa osudama okoline zbog stanja u kojem joj se sin nalazi.
Njen sugrađanin M. P. (33) kaže da je trenutno „čist”. Nada se da će ovoga puta odoleti iskušenju. Zato većinu vremena provodi u selu, na porodičnom imanju. Posao ne može da nađe jer poslodavac brzo sazna da je imao problema sa drogom i zakonom, budući da je više puta privođen zbog posedovanja i preprodaje narkotika.
- Teška je fizička kriza, ali nije ništa u poređenju sa onim što dolazi posle nje. Što se više trudite da ne razmišljate o tome, uvek nešto izazove želju da nabavite još jedan „kvoter”. Setim se, recimo, kako sam se osećao „urađen” i to mi je dovoljno za povratak. Da li me plaši smrt od overavanja? Da neko od nas o tome razmišlja, ne bismo se ni vraćali iglama - kaže M. P.
Ponuda narkotika na šabačkim ulicama je velika, a cene više nego pristupačne. Četvrtina grama heroina, popularno nazvana „kvoter”, košta 600 dinara. Stručnjaci upozoravaju da dileri tako privlače sve mlađe zavisnike.
- Prošle godine registrovali smo 70 novih narkomana. Među njima najviše je maloletnika. Ovo nije pravi broj zavisnika u našem gradu, tako da zvaničan broj registrovanih množimo sa deset kako bismo dobili realniji broj. Dodatni problem u utvrđivanju broja narkomana predstavljaju i povremeni uživaoci droge - kaže dr Boris Jovanović, psihijatar u Opštoj bolnici u Šapcu, i dodaje da je u toku osnivanje timova koji će se baviti edukacijom i borbom protiv bolesti zavisnosti, u čemu imaju podršku i lokalne samouprave.
Da je stanje alarmantno pokazuju sve učestaliji smrtni slučajevi od predoziranja. Prema rečima dr Jovanovića, svakog meseca do njega dođe vest da je neko od njegovih pacijenata preminuo. Pored toga što je jeftina, droga je i prljava, pa se tako heroin razređuje sa talkom, mišomorom, šećerom, pa čak i sa mrvljenim staklom.
Lekovi za odvikavanje, takozvani blokatori koji se koriste u medicinskim ustanovama, skupi su i nisu registrovani za upotrebu u našoj zemlji.

Policija podnela 100 krivičnih prijava
Prema podacima šabačke policije, od početka godine podneto je 100 krivičnih prijava protiv osoba koje su prodavale drogu, što je u poređenju sa istim periodom lane manje za oko 20 odsto. U akcijama policije zaplenjeno je 13 kilograma marihuane, blizu kilogram heroina, 119 grama kokaina i skoro 400 komada amfetamina. Upućeni kažu da ovo nije prava slika stanja na šabačkim ulicama jer su se dileri izveštili i razradili nove načine preprodaje droge.


Autor: Tatjana Cvejić
 
Natrag
Top