Hranilice i kućice za ptice pevačice i sove

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Hranilice i kućice za ptice pevačice i sove



ptice0.jpg



Pogledajte prilog, možda dobite ideju kako da napravite svoju kućicu.

Pozivamo vas da i vi pošaljete fotografiju svoje ili omiljene kućice za ptice.



ptice1.jpg


ptice2.jpg


ptice3.gif


ptice4.gif


ptice5.jpg


ptice6.jpg


ptice7.jpg


Kućice za sove

Znate i sami koliko su one korisne, jer se, uglavnom, hrane glodarima, tako da jedna porodica sova, godišnje, pojede i do 10 000 miševa. Problem kod većine vrste sova je u tome što teško nalaze prostor za gnežđenje (nijedna sova ne pravi gnezdo, već koristi tavane, šupljine u zidovima, stene kao pogodna mesta za gnežđenje, a neke otimaju gnezda od drugih ptica, kao što to radi mala ušara).

Konkretno, problem kod šumske sove je što su naše šume mlade i nema dovoljno duplji u starim stablima u kojima bi ona odgajala svoje mladunce. Zato se postavljaju namenske kućice upravo za tu vrstu (svaka sova zahteva poseban oblik i dimenzije kućice).

U Srbiji je na nekoliko lokaliteta postavljeno više desetina kućica: Vršačke planine, Fruška Gora a u Ovčarsko kablarskoj klisuri je postavljeno 40 kućica, od kojih je već polovina naseljena.

Na planu kućice za šumsku sovu koja se postavlja na visinu od 4-8m, mozete videti da je ulazni otvor okrenut na sever, u suprotnom, ako bi bio okrenut na jug, mladunci bi bili izloženi suncu i vrućini. Ispod kućice ne bi trebalo da ima grana, jer postoji opasnost da se kuna popenje i uništi leglo (zato je bukva najpogodnija, takođe i bor), a ispred ulaznog otvora bi trebalo da ima dovoljno slobodnog prostora za izletanje i uletanje u kućicu. Dno treba probušiti sa nekoliko rupa, prečnika 5-10mm, u slučaju da voda prodre u kućicu, takođe, dno obložiti suvim lišćem ili strugotinom.



Šumska sova


sumskasova.jpg



sumskasova1.jpg


sumskasova2.jpg


sumskasova3.jpg
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
1
Posto sam penzioner od prosle godine, imam mnogo vise vremena koje provodim u svojoj vikendici. Na placu imam dosta voca ali i drugog drveca (breza, hrast, orah, beli i crni bor, lipa, javor aris) tako da ima i dosta ptica. Posmatranje i slusanje njihovog pevanja rani izjutra a i kasno uvece me zaista i odusevljava i relaksira. Hteo bih da ucinim okolinu sto bolju za sve vrste ptica tako da sam vam zahvalan na ovim prikazima hranilica i kucica.

Pokusavam da definisem koje sve vrste ptica se pojavljuju oko kuce ali sem senice, crvendaca, crnog i zutog kosa druge ne uspevam da prepoznam a ni u jednoj knjizari nisam uspeo da pronadjem neku slikovnicu ili enciklopediju ptica naseg podneblja. Vikendica mi je u okolini carske bare pa broj ptica pevacica i mocvarki vrlo velik a ja bih voleo da ih sto bolje upoznam. Bio bih zahvalan za neki savet gde bih mogao pronaci slike domacih ptica.
 
Član
Učlanjen(a)
04.09.2009
Poruka
146
Pokusavam da definisem koje sve vrste ptica se pojavljuju oko kuce ali sem senice, crvendaca, crnog i zutog kosa druge ne uspevam da prepoznam a ni u jednoj knjizari nisam uspeo da pronadjem neku slikovnicu ili enciklopediju ptica naseg podneblja. Vikendica mi je u okolini carske bare pa broj ptica pevacica i mocvarki vrlo velik a ja bih voleo da ih sto bolje upoznam. Bio bih zahvalan za neki savet gde bih mogao pronaci slike domacih ptica.

Možda će ovo koristiti:
http://ptica.org/newsletter/Ptice i IBA podrucja Srbije (LOA).pdf
 
Natrag
Top