Honduras

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Honduras i Zalivska ostrva

Danas je Honduras zemlja koja se menja, prebrzo za one koji voleli da što duže ostane 'neotkrivena', a presporo za one koje frustriraju sveprisutni ostaci iz perioda 'Banana republike'.

1.jpg

Kao i njegovi susedi, Honduras danas prolazi ogromne promene: ekonomija turizma doživljava ekspanziju, politička scena je sazrela, a globalizacija je sveprisutna. S druge strane, zemlju potresaju obračuni između lokalnih bandi, ali i uništavanje životne sredine, u poslednje vreme najviše zbog ilegalne seče šuma uporedo sa građevinskim bumom.

Ipak, većina lokalnih stanovnika Hondurasa koje možete sresti su opušteni, i relativno neobuzeti politikom i svetskim događanjima.

Ali, Honduras je i zemlja sa prirodnim lepotama, kao što su nacionalni park Jeannette Kawa gde možete uživati u peščanim plažama i ronjenju u plićaku, ili jezero Lago de Yojoa sa staništem ptica svetskog ranga i izuzetnim nacionalnim parkovima.

Bekpekeri i oni sa tanjim budžetom, često odlaze na ostrvo Utila, jer je tamo hrana jeftina, smeštaj raznovrstan i kvalitetan, a dubinsko ronjenje izuzetno.

2.jpg

Danas je Honduras zemlja koja se menja, prebrzo za one koji voleli da što duže ostane 'neotkrivena', a presporo za one koje frustriraju sveprisutni ostaci iz perioda 'Banana republike'.

Ali za turiste otvorenog duha i malo znanja španskog, Honduras može ponuditi odmor iz snova.

Islas de la Bahia – Zalivska ostrva

Zalivska ostrva, smeštena u blizini severne obale Hondurasa, obiluju prirodnim bogatstvima – rezervati biosfere, nacionalni parkovi, staništa divljih životinja – ali većina turista ovamo dolazi zbog jednog: dubinskog ronjenja.

Tri Zalivska – Roatan, Utila, i Guanaja smeštena su duž južnog kraja Srednjoameričkog koralnog grebena, drugog po veličini na svetu.

Ispod površine čiste tirkizne vode je neverovatan podmorni svet: treperavi korali, ogromni sunđeri, raznobojne ribe, i gigantski primerci vodenih životinja, poput manti, morskih kornjača, i ajkula.

I pored toga, cene su zapanjujuće niske, tako da su Islas de la Bahia idealno mesto da naučite i zavolite ronjenje.

3.jpg

Čak i pre nego što je Žak Kusto popularisao ronjenje, Zalivska ostrva su privlačila lovce na blago u nešto bukvalnijem smislu.

Piratima i pljačkašima su ova ostrva bila baza za napade na španske galije natovarene dragocenim metalima, drvnom građom i drugim premijama koje su se iz novog sveta otpremale u Andaluziju.

Najveće ostrvo Roatan je istovremeno bilo i centar arhipelaga, i u jednom periodu je tu živelo 5.000 ljudi.

Mnogo godina kasnije, britanske trupe su na ova ostrva iskrcale više od 2.000 pobunjenika, pripadnika lokalnog naroda Garifuna.

A za današnje turiste, tri Zalivska ostrva nude tri različita doživljaja.

Roatan ima pomalo od svega: jeftine i luksuzne hotele, dobre prodavnice ronilačke opreme, all-inclusive letovališta, bujnu vegetaciju i ekološke parkove, kao i dovoljno aktivnosti i za ronioce i za one koji ne rone.

Utilia je klasična bekpekerska destinacija sa makadamskim putevima, jeftinim spavanjem, i jeftinom hranom.

Guanaja je najmanje posećena, sa najviše zabačenih kutaka i tišine, i samo nekoliko hotela i restorana.

Roatan

Roatan je najveće i najpopularnije među Zalivskim ostrvima. Dugo je oko 50 km, a široko samo 2-4 km.

Okruženo je bogatim živim koralnim grebenom, zbog čega je pravi raj za dubinsko ronjenje, kao i za ronjenje u plićaku.

Istovremeno, Roatan je dovoljno veliki da i neronioci imaju čime da se zabave. Na raspolaganju su im botaničke bašte, farme leptira i iguana, prostori za porodičnu rekreaciju, uski i krivudavi makadami koji vode do izolovanih sela i usamljenih uvala.

4.jpg

Ali, i ukoliko samo želite da se opustite, lako ćete naći svoj mir. Delovi Roatana, naročito zapadni deo, idilični su baš onako kao što je prikazano na turističkim brošurama, sa čistom tirkiznom vodom, raznobojnim tropskim ribama, sitnim belim peskom, i kokosovim palmama.

Utila

Utila je malo, usporeno mesto, gde su lokalci i turisti u mnogo većoj interakciji nego na Roatanu, najviše zbog toga što je sve smešteno u jednom selu.

Škole ronjenja ovde koštaju manje više isto kao i na Roatanu ili su za nijansu jeftinije – ali hrana i spavanje su primetno jeftiniji – iako i dalje skpulji nego na kopnu.

Na ostrvu Utilia nema tako dobrih plaža kao na Roatanu, i ronjenje u plićaku manje je atraktivno, ali uticaj lokalne sredine i kulture ovde je daleko prisutniji.

Osim toga, žurke na otvorenom su ovde češće, zbog čega je Utilia privlačna za mlade bekpekere.

Utilia je malo ostrvo, oko 13 km dugo i 5 km široko, sa mnoštvom malih pećina načičkanih na južnoj strani. To je istovremeno ostrvo koje je najbliže kopnu – samo 29 km. Utilia je skoro u potpunosti ravna, sa samo jednim niskim brdom. Celokupno stanovništvo živi u samo jednom naselju na obali.

Guanaja

Guanaj (srp. Guanaha) je najistočnije od tri Zalivska ostrva. Dugo je oko 18 km, a široko 6 km.

Prekriveno je karipskom borovom šumom, po čemu je i dobilo prvobitno ime – kada se Kristofor Kolumbo 1502. iskrcao na ostrvo, nazvao ga je Isla de Pinos (Ostrvo borova). Oko 90% čitavog ostrva je proglašeno za nacionalni šumski rezervat.

Ostrvo i petnaestak njegovih sprudova su okruženi koralnim grebenom, i upravo je taj greben – kao i brodovi koje je potopio – ono što čini Guanaju atraktivnom i za ronjenje u plićaku i za dubinsko ronjenje.

Iako je na ostrvu niklo nekoliko organizovanih mesta za ronjenje, turistički bum koji je zahvatio druga dva ostrva ovde još nije stigao.

Na glavnom ostrvu postoji nekoliko minijaturnih naselja.

Upozorenja

Ostrva su u principu bezbednija nego kopnena letovališta, iako se dešavaju sporadični napadi na turiste. Imajte u vidu da je vodeni taksi često bezbednija opcija nego pešačenje.

Komarci i peščane mušice na sva tri ostrva znaju da budu veoma nezgodni, pogotovo tokom kišne sezone. Ponesite sredstva za odbijanje komaraca, kao i preventivne lekove protiv malarije – pet različitih sojeva ove bolesti identifikovano je na ostrvima. Ovdašnji komarci prenose i denga groznicu.

Peščane mušice ne prenose nikakve bolesti, ali su minijaturne – veličine zrna peska – i lako vas mogu izujedati po celom telu.

Izvor: Lonely Planet




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Zemlja raskošne prirodne lepote

Zemlja raskošne prirodne lepote

Honduras danas prolazi kroz ogromne promene, kako ekonomske, tako i političke. Ekonomija je doživela ekspanziju zbog povećanog turizma, a politička scena je sazrela. Zemlja koja se menja prebrzo, za one koji bi voleli da što duže ostane neotkrivena...

Prirodne lepote koje se izdvajaju su nacionalni park Jeannette Kawa i jezero Lago de Yojoa, gde zaista možete uživati.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Zalivska ostrva, smeštena u blizini severne obale Hondurasa, obiluju prirodnim bogatstvima, kao što su rezervati biosfere, nacionalni parkovi, staništa divljih životinja, a prekrasne plaže nude mogućnost nezaboravnog dubinskog ronjenja.

Roatan je najveće i najpopularnije među zalivskim ostrvima. Dugo je oko 50, a široko samo 2-4 km. Okruženo je bogatim živim koralnim grebenom, zbog čega je pravi raj za ronjenje. Ostrvo raspolaže botaničkom baštom, farmom leptira i iguana, uskim i krivudavim makadamima, koji vode do izolovanih sela i usamljenih uvala...
Izvor: Luxlife



 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Honduras – zemlja tropskih šuma i bogate biosfere

Honduras – zemlja tropskih šuma i bogate biosfere


Blic




Republika Honduras nalazi se u Centralnoj Americi; ovo je zemlja koja se odlikuje bogatstvom tropskih šuma, očuvanim sistemom koralnih sprudova, ali spada u najsiromašnije i najnerazvijenije države Latinske Amerike. Honduras se nalazi na najširem delu srednjoameričkog zemljouza, na severnoj strani je Karipsko more, a na jugu kraća obala Pacifika.

97403_vodopad-----adalberto.h.vega_af.jpg

Područje Hondurasa smatra se pravim biodiverzitetom foto: Adalberto.H.Vega/flickr.com


Kristifor Kolumbo iskrcao se na obalu Hondurasa 1502. godine. Honduras na španskom jeziku znači „dubine“, nazvano tako prema dubokoj vodi uz obalu i rečenici koju je Kolumbo povikao: „Gracias a Dios que hemos salido de esas Honduras“ – „Hvala bogu da smo izašli iz tih dubina“. Ova prelepa zemlja bila je pod vlašću Španije, zatim SAD-a, a 1840. godine, raspadom unije, postaje samostalna država. Ova zemlja privlačnih atrakcija i popularnih destinacija, bila je pod vlašću i vojnih hunti, sve do slobodnih izbora 1982. godine.

97404_plaza-----adalberto.h.vega_af.jpg

Honduras je zemlja tirkiznih voda foto: Adalberto.H.Vega/flickr.com


Honduras je zemlja tirkiznih voda, netaknutih plaža, bujnih prašuma, planina, reka, izazovnih drevnih ruševina. Planinski venac, koji se pruža u pravcu istok – zapad, presecaju tokovi reka. Na jugozapadu, u zalivu Fonseka, nalaze se brojna vulkanska ostrva, a u dolinama karipske obale plantaže banana.

97405_obala------adalberto.h.vega_af.jpg

U Hondurasu vlada prijatna tropska klima foto: Adalberto.H.Vega/flickr.com


Prijatna tropska klima Hondurasa, pruža povoljne uslove za obilazak ove zemlje tokom cele godine. Na karipskoj obali godišnja temperatura kreće se oko 25 C, a obala Pacifika suva je u vreme zime, sa prosečnom temperaturom od 29 C. Godišnje ovde padne 2.540 mm kiše godišnje.

97406_honduras-ptice----carlos-adampol_af.jpg

Brojne biljne i životinjske vrste nastanile su područje Hondurasa foto: Carlos Adampol/flickr.com


Područje Hondurasa smatra se pravim biodiverzitetom, zbog brojnih biljnih i životinjskih vrsta koje su tu nalaze. Oko 10 % površine zemlje su zaštićeni rezervati prirode, u priobalnim područjima rastu šume mangrova i palmi, a od životinjskih vrsta svoje mesto ovde su pronašle: pume, krokodili, majmuni, vukovi, kojoti, zmije, insekti, ptice, jaguari... Honduras je mesto stanovanja više od 6.000 vrsta vaskularnih biljaka, oko 250 gmizavaca i vodozemaca, više od 700 vrsta ptica i 110 vrsta sisara.

97407_plaza1-----adalberto.h.vega_af.jpg

Predivne plaže nalaze se duž obale Hondurasa foto: Adalberto.H.Vega/flickr.com


Najznačajniji nacionalni park u zemlji je biorezervat Rio Platano, koji se prostire na površini od 5.000 km2, a koji se od 1982. godine nalazi na UNESKO-voj listi Svetske baštine. Rezervat ima tri topografska područja: planinsko sa neverovatnim formacijama stena i vodopadom visine 500 m, obalno sa brojnim lagunama, i nizinsko kroz koje vijuga reka i ispunjava nekoliko rečnih jezera. Ovo područje prava je tropska šuma Hondurasa, mesto na kome se nalazi preko 200 arheoloških lokaliteta.

97408_ostaci-----adalberto.h.vega_af.jpg

Ostaci drevnih istorijskih spomenika foto: Adalberto.H.Vega/flickr.com


Glavni i najveći grad Hondurasa je Tegusigalpa; nalazi se na jugu zemlje u planinskoj oblasti, i treći je po veličini grad Centralne Amerike. Tegusigalpa je osnovana u 16. veku, tada se iz gradskog rudnika vadilo zlato i srebro, a i sam naziv grada znači „Srebrno brdo“. Najveći grad severa zemlje je San Pedro Sula. Najpopularnije, ali i najveće ostrvo je Roatan, koje je okruženo živim koralnim grebenom, i pravi je raj za ronjenje.

97409_zalazak-sunca----adalberto.h.vega_af.jpg

Opustite se uz zalazak sunca foto: Adalberto.H.Vega/flickr.com


Najveći prihod Honduras ostvaruje proizvodnjom i izvozom kafe. Od proizvodnih delatnosti važan je i uzgoj rakova. Poslednjih godina sazreva i ekonomija, zahvaljujući povećanju turizma. Pogledajte video, ostaćete bez daha:


 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top