Herman Hese

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Pesma ljubljenoj u hladno proleće

Pesma ljubljenoj u hladno proleće

Osam, devet, deset,
otkucava u hladnom predvorju.
Ne brojim, slušam kako prolaze sati.

Proleću kao sneg kroz vetar,
kao ptice od snega bele.
Oni me ne raduju,
oni me ne bole,
ali tada nisi pored mene.

 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Od Hesea se vrti u glavi... dualizmi, dualizmi, srž... pa ispod srži još dualizama... Hesse je čitač duša... ;) Neprevaziđen. Čitanje Hessea je kao vožnja na rollercoasteru.

"...Nijedan od puteva ne vodi unazad, ni ka vuku ni ka detetu. Na početku svega ne nalaze se nevinost i bezazlenost; sve što je stvoreno, i ono na izgled najjednostavnije, već je grešno, već je mnogostruko,već je baceno u prljavu reku postanka i nikada, nikada više ne može da pliva uzvodno. Put u nevinost, u nestvoreno, put ka bogu ne vodi natrag, vec napred, ne ka vuku ili detetu, već sve dublje u greh, sve dalje na putu da se postane čovek. Ni samoubistvo, jadni Stepski Vuce, nece ti u stvari pomoci, moraceš da podeš dužim, tegobnijim i mucnijim putem da postaneš čovek, moraceš da svoju dvostrukost umnogostruciš, a svoju složenost uciniš još mnogo složenijom. Umesto da sužavaš svoj svet, da uprošcavaš svoju dušu, sve veci ceš deo sveta, pa najzad i čitavsvet, primiti u svoju bolno proširenu dušu, da bi možda jednom, na kraju, našao spokojstvo. Ovim putem je pošao Buda i svi veliki ljudi, neki od njih svesno a neki nesvesno, koliko je ko uspeo u smelom poduhvatu. Svako rodenje znaci rastanak sa svemirom, znaci ogranicavanje, odvajanje od boga, znaci bolno ponovno postajanje. Vratiti se u svemir, poništiti patnicko postojanje, postati bog, znaci: proširiti svoju dušu da bi mogla ponovo da obuhvati svemir."

Hesse - Stepski Vuk
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2010
Poruka
11
"Jedino sto sam hteo je da prozivim ono sto je samo naviralo iz mene.
Zasto je to bilo toliko tesko?" - Demijan
 
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
658
U zivotu knjigu nisam procitao nazalost (osim Silva metod kontrole uma jos kao klinac) i kupio sam neku Heseovu kolekciju celu na preporuku jednog poznatog intelektualca koji kaze da bih ja mogao da ga shvatim :dntknw: Jos nisam nasao vremena da citam,ali jedva cekam da vidim o cemu se radi :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
44
Herman Hese - bibliografija (izvod)

- Demijan (roman)
- Stepski vuk (roman, preporuka)
- Peter Kamencid (roman)
- Sidarta (roman, preporuka)
- Pod točkovima (roman)
- U žrvnju (roman)
- Narcis i Zlatousti (roman, preporuka)
- Igra staklenim perlama (roman, preporuka)
- Banjski gost (roman)
- Gertruda (roman)
- Knulp (roman)
- Roshalde (roman)
- Klajn i Vagner (roman)
- Putovanje na istok (roman)
- Herman Laušer (kratki roman)
- Volter Kempf (kratki roman)
- Hodočašće (kratki roman)
- Nirnberško putovanje (putopis)
- Umetnost dokolice (esejistika)
- Moja vera
- Samovolja
- Kratko sažeti životopis (biografska proza)
- Zahvalnost Geteu (esejistika)
- Pogled u haos (esejistika)
- Franjo Asiški (zbirka)
- Pesma usamljenog (poezija)
- Romantične pesme (poezija) , ........ itd. itd. ......

Napomena: navedena dela nisu slagana po hronologiji izdavanja niti po bilo kom šablonu (obično nabrajanje).
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2010
Poruka
0
Sve preporuke za roman "Narcis i Zlatousti"
Nakon citanja, stvorio sam ono jedino i pravo sto ce iza mene ostati... stvorio sam note, stvorio sam muziku.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Bez Tebe

Moj jastuk me gleda svako veče
Prazan kao nadgrobni kamen znadoh da če toliko da peče
Kada ostanem sam
Kada nema tvoje kose da poljubac joj dam!
Sam ležim, potpuno tih je dom
I kandilo ugasilo
Ispružam ruke ka telu tvom
Da zagrlim te strasno
Pa naginjem ka tebi vrela usta,
Al ljubim samog sebe i soba je pusta
Kada se naglo prenem –
Svud samo muk je noći ledene,
Zbezda na nebu podrhtava –
O gde je tvoja kosa crvena
Gde su ti slatka usta?
U svakom veselju sad bol znam,
U svakom vinu jad moram piti;
Ne slutih koliko će gorko biti
Kada ostanem sam,
Sam i bez tebe kad moram biti!
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
44
RAVENA
Sve gospe u Raveni kriju,
uz dobok pogled, ljupke kretnje,
u sebi sećanja na prošlost
tog grada, praznike i šetnje.

A plaču tiho, poput dece,
ko iz dubina bol da klija,
i kad se smeju, to izgleda
uz tužni tekst svetla melodija.

I molitve će, poput dece,
nežno, s uživanjem da kažu,
i ljubavnu reč kazivati,
ne znajući da samo lažu.

I poljupce će hteti da daju
i neobično i predano,
o tom životu znajući samo
da svima nam je umreti.
 
Član
Učlanjen(a)
28.06.2010
Poruka
1.095
Šala

Moje pesme
stidljivo kucaju na tvoja vrata
da se pred tobom poklone:
hoćeš li mi otvoriti?

Moje pesme imaju
zvuk svile poput šuštanja
tvoje haljine u predvorju.

Moje pesme
mirišu kao ljupki zumbul
u tvom vrtu.

Moje su pesme u boju
krvi odevene, u boju
haljine tvoje
šuštave i sjajne.

Moje najlepše pesme
blistaju, one su kao ti!
Pred vratima stoje da ti se poklone:
hoćeš li mi otvoriti?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Библиографија

1904. Петер Каменцинд (Peter Camenzind)
1906. Под точком (Unterm Rad)
1910. Гертруда (Gertrud)
1914. Розалда (Rosshalde)
1915. Кнулп (Knulp)
1919. Демијан (Demien)
1919. Клајн и Вагнер (Klein und Wagner)
1919. Чудне вести са Друге Звезде (кратке приче) (Märchen)
1920. Клингсорово последње лето (Klingsors letzer Sommer)
1920. Тумарања (Wanderung:Aufzeichnungen)
1922. Сидарта (Siddhartha)
1927. Степски вук (Der Steppenwolf)
1928. Криза: Странице из дневника (Krisis: Ein Stück Tagebuch)
1930. Нарцис и Златоусти (Narziss ung Goldmund)
1932. Путовање на исток (Die Morgenlandfahrt)
1937. Аутобиографски есеји (Gedenkblätter)
1942. Поеме (Die Gedichte)
1943. Игра стаклених перли (Das Glassperlenspiel)
1946. Ако се рат настави... (есеји) (Krieg und Frieden)
1976. Моја вера:Есеји о животу и уметности (My belief: Essays on Life and Art)
1995. Завршене бајке Хермана Хесеа (The complete Fairy Tales of Herman Hesse)

" Stepski vuk "
Prilikom citanja knjige sam imala osjecaj da je Hari Haler kopija Hermana Hesea ( cak su i inicijali isti ), koji je prosao svasta, a nije prosao zapravo nista.Jer kao i Hari, svi mi nosimo svoje sahovske figure u dzepu i sami odredjujemo kako cemo ih poredjati, a kao za inat postavimo najgoru mogucu kombinaciju. Kod Hesea se opet javlja ista kombinacija licnosti kao i u “ Narcisu i Zlatoustom “. On u sebi nosi dvije osobe, jednu koja bi da se prepusti stihiji i drugu koja je puna gradjanskih obzira i normi, tako da je uvijek u sukobu sa samim sobom ( odlicno mi je to poznato ).Nema snage da prihvati komformistu i odbaci onog razuzdanog,ali nema ni hrabrosti da unisti malogradjanstinu.Taj sukob je najgora kazna i to traje vjecno.moze da prevagne jedna ili druga strana u odredjenim zivotnim periodima ( Narcis ili Zlatousti ), ali sa tim sukobom se zivi do kraja. Ovdje su te suprotnosti date u Hariju u mladosti ( koji se drzao svih normi ), i Hermine koja ih je odbacila.Sam Hari je u fazi kada se lomi izmedju dvije strane. I u ovom djelu se javlja tanka crta homoseksualnosti kod Hesea koji opisuje Herminu koja na bal dolazi obucena kao mladic. On je obozava i zeli, ali ne smije s njom da plese jer je u kostimu muskarca ( opet norme ). To je prisutno i u “Narcisu “.Inace cijeni Hese izgleda vise musku ljepotu i idealizuje je ( Herman iz djetinjstva-prijatelj, Zlatousti, Demijan ). Sve u svemu, Hese je prodoran, detaljan, lud i predivan.

Odlomak iz “Stepskog vuka “- kad Hermina govori Hariju

…” Nosio si u sebi jednu sliku o zivotu, jednu vjeru i zahtjev, bio si spreman na djela patnje i zrtve, a postepeno si primjecivao da svijet od tebe ne trazi ni djela ni zrtve i tome slicno, da zivot nije herojski ep, sa junackim ulogama i ostalim, vec samo gradjanska bolja soba u kojoj su ljudi savrseno zadovoljni jelom i picem, kafom i pletenjem carapa, igranjem taroka i muzikom preko radija.A ko hoce nesto drugo i u sebi nosi nesto drugo, ono junacko i lijepo, ko obozava velike pjesnike ili svece, taj je budala i Don Kihot.Lijepo.tako sam i ja prosla prijatelju moj! Bila sam darovita djevojka i predodredjena da zivim po nekom uzvisenom uzoru, da postavljam velike zahtjeve prema sebi i da ispunjavam dostojne zadatke. Mogla sam da primim na sebe veliki udes, da budem zena jednoga kralja, ljubavnica jednog revolucionara, sestra jednog genija ili majka jednog mucenika.A zivot mi je, eto, dopustio samo da budem kurtizana sa dosta ukusa- pa i to mi je bilo prilicno otezavano!Tako se to zbivalo sa mnom.Neko vrijeme sam bila neutjesna i dugo sam trazila krivicu u samoj sebi.Mislila sam da zivot, najzad, uvijek mora da bude u pravu, a ako se on narugao mojim lijepim snovima, tako sam mislila, znaci da su moji snovi bili glupi i da oni nisu bili u pravu.Ali sve to nije pomoglo.A posto sam imala dobre oci i usi, a posto sam bila pomalo radoznala, pocela sam veoma pazljivo da posmatram zivot, svoje poznanike i susjede, vise od pedesetoro ljudi i sudbina, i tada sam vidjela, Hari, da su moji snovi bili u pravu, po hiljadu puta u pravu, isto kao i tvoji. A zivot i stvarnost nisu bili u pravu. Da jedna zena moga kova nema drugi izbor nego da bijedno ostari u sluzbi pored pisace masine nekog covjeka koji zaradjuje novac, ili da se za takvog jednog covjeka uda radi njegovog novca, ili da najzad postane neka vrsta djevojcure, isto je tako nepravedno kao i to sto covjek kakav si ti, usamljen, povucen u sebe i ocajan, mora da se masi noza za brijanje. Kod mene je bijeda mozda bila vise materijalna i moralna, kod tebe duhovna – ali je put bio isti.Zar mislis da ne mogu da shvatim tvoj strah od fokstrota, tvoju odvratnost prema barovima i dvoranama za igru i tvoje rogusenje protiv jazza i svih tih drangulija! Shvatila sam sve to isuvise dobro, kao i tvoje gnusanje prema politici, tvoju tugu zbog blebetanja i neodgovornog poslovanja raznih stranaka i stampe, tvoje ocajanje zbog rata, kako proslog tako i buduceg,zbog nacina na koji se danas misli, cita, gradi, svira, proslavlja i stice obrazovanje!U pravu si, stepski vuce, po hiljadu puta u pravu, pa ipak moras da propadnes. Tvoji zahtjevi su odvise visoki, tvoja glad prevelika za ovaj jednostavni i nemarni svijet, zadovoljan tako sitnim stvarima, koji te odbacuje od sebe jer ti za njega imas jednu suvisnu dimenziju.Ko danas hoce da zivi i da uziva u tome, ne smije da bude kao sto smo ti i ja. Ko umjesto ciguljanja trazi muziku, umjesto razonode radost, umjesto novca dusu, ko umjesto spekulisanja trazi istinski rad, i umjesto igre istinsku strast, tome ovaj ljepuskasti svijet ne moze biti domovina …”(124/5 str. )
 
Natrag
Top