- Učlanjen(a)
- 19.09.2009
- Poruka
- 27.618
Prenosi se lakše od side

Osećaj stalnog umora, malaksalost, gubitak apetita, bolovi u gornjem desnom delu stomaka, mučnina, povraćanje, bolovi u zglobovima, povremeno povišena temperatura mogu biti prvi simptomi upale jetre, čiji su glavni uzročnici virusi. Danas je poznato šest različitih virusa hepatitisa koji napadaju i oštećuju ćelije jetre.
U svetu je svaki 12. čovek inficiran virusima B i C hepatitisa, dok godišnje od ove bolesti ili komplikacija koje izazove umre 15 miliona ljudi. Od 200 miliona zaraženih C virusom najmanje jedna četvrtina će za pet do deset godina oboleti od ciroze ili karcinoma jetre. Hepatitis je bolest jetre koja ne štedi nikoga. Nekim oblikom virusa hepatitisa može se zaraziti bilo ko, u svim onim situacijama kada se ne vodi računa o higijeni i preventivi.
Šta izaziva bolest
Ovu podmuklu bolest mogu izazvati virusna infekcija, paraziti, bakterije, hemikalije, autoimuni procesi, lekovi i alkohol. Treba znati da je hepatitis B deset puta zarazniji od hepatitisa C, a čak 100 puta se lakše prenosi nego virus side. Sedam dana može da živi van organizma, a ubija ga jedino suva sterilizacija. Tokom trudnoće i porođaja infekcija može da se prenese sa majke na dete.
Mnogi inficirani hepatitisom C dugo nemaju simptome bolesti, a virus može da bude otkriven mnogo godina kasnije. Čak 75 odsto njih i ne zna da nosi virus u sebi, često šire zarazu, a da toga nisu ni svesni. I infekcija B virusom može proticati neprimetno ili pak sa izraženim tegobama kao što su malaksalost, mučnina, nedostatak apetita, žutica.
Vakcina protiv virusa B
U razvijenom svetu u terapiji ovog hepatitisa koristi se sedam lekova, od kojih su kod nas odobrena tri, a samo dva su na pozitivnoj listi. Virus C hepatitisa nije lako isterati iz organizma, ima ga u jetri, u ćelijama krvi, u mozgu. Najmanje 80 odsto inficiranih postaju hronični nosioci virusa. Najbitnije u svemu je to što oboljenje može uspešno i da se spreči i da se leči.
- Uglavnom se govori o hroničnom hepatitisu C, ali nikako ne treba zaboraviti na B virus hepatitisa. Hepatitis B se deset puta lakše dobija od virusa C, a 100 puta je zarazniji od HIV-a. Na sreću, danas postoje efikasna sredstva za sprečavanje infekcije kao što je vakcina protiv virusa B, a tu su i savremeni lekovi koji se primenjuju u lečenju hroničnog hepatitisa C. Najvažnije je, međutim, da se infekcija izbegne i da se ljudi nauče kako da se ne inficiraju. Mere zaštite su jednostavne - kaže profesorka dr Milena Božić, načelnica Hepatološkog centra Instituta za infektivne i tropske bolesti KCS.
Doktorka Božić naglašava da, bez obzira na postojanje vakcine, problema ima ne samo sa hroničnim nosiocima nego i sa novootkrivenim pacijentima. Posebno onima koji stižu iz rizičnih grupa, među kojima su i medicinski radnici.
Zaraza putem krvi i pribora
Pošto je glavni izvor zaraze krv inficirane osobe, hepatitis se najčešće prenosi korišćenjem istog pribora za higijenu, na primer, istog brijača, makazica, četkica za zube, zaražene igle pri ubrizgavanju leka ili droge, korišćenjem nesterilne opreme za tetoviranje ili ukrašavanje tela (pirsing), pri visokorozičnim seksualnim odnosima. Virus se prenosi i sa zaražene majke na dete tokom trudnoće ili, što je najčešće, prilikom porođaja. Tokom dojenja, ukoliko dođe do krvarenja iz bradavica, virus može preći sa majke na dete.
Autor D.Rodic