Hedonizam - umeće življenja i uživanja

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Na žalost Jurivanka

Ha,ha,kakav utisak,Juriva(n)ka,ti ostavljas? :D

Pored svega toga sto ste napisali jos bih samo da dodam da,neko ko vec gleda unapred,u ono sto sledi i razmislja iskljucivo racionalno,ne moze biti hedonista.
Takodje mislim da mnogo ljudi povezuje hedonizam sa materijalizmom i sebicnoscu te se tu negde i izgubio pravi smisao hedonizma.Po meni je hedonista neko ko zna svoj zivot uciniti smislenim i dobrim za njega i prepoznati "onaj" momenat...
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Ja prosto život gledam sa lepše strane..sve ama baš sve gledam sa lepše strane...jer"kakve su vam misči takav vam je život"....za mene je to hedonizam....
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Aristip iz Kirene (utemeljitelj kirenske filozofske škole)je smatrao da čoveku pripada samo sadašnjost, pa zato treba uživati od danas do sutra, kao da je svaki dan poslednji.

Smatram da je ovo suština hedonizma i ja na život gledam tako,nema užitka ako se sve planira i gleda unapred jer to nije momenat za koji treba živeti to je već plan koji može vrlo lako i da se izjalovi.Nema užitka ni ako se živi od uspomena jer one su prošle i taj momenat je nepovratno otišao svojim putem u sećanje.Pravi hedonizam je živeti za sadašnjost i ovaj momenat proživljen najbolje što se može kao da je poslednji.Treba umeti u svemu naći ono lepo a uživanje je kompletno samo ako se na život gleda sa pozitivne strane , biti optimista ispunjava dušu a hedonista u tom ispunjenju ume iskoristiti pravi trenutak za potpuni užitak.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Smatram da je ovo suština hedonizma i ja na život gledam tako,nema užitka ako se sve planira i gleda unapred jer to nije momenat za koji treba živeti to je već plan koji može vrlo lako i da se izjalovi.Nema užitka ni ako se živi od uspomena jer one su prošle i taj momenat je nepovratno otišao svojim putem u sećanje.Pravi hedonizam je živeti za sadašnjost i ovaj momenat proživljen najbolje što se može kao da je poslednji.Treba umeti u svemu naći ono lepo a uživanje je kompletno samo ako se na život gleda sa pozitivne strane , biti optimista ispunjava dušu a hedonista u tom ispunjenju ume iskoristiti pravi trenutak za potpuni užitak.
Uglavnom si u pravu, jer hedonizam jeste filozofija koja kaže da svaki dan treba živjeti kao da ti je poslednji. Jedino mi je u ovom tvom komentaru malo intrigantno ono što si rekla o uspomenama. Mislim da su uspomene veoma važan činilac života, čak i kod hedonista. Bez uspomena, odnosno, prošlosti, ne bi se mogli snaći u sadašnjosti i na pravi način je iskoristiti.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Uglavnom si u pravu, jer hedonizam jeste filozofija koja kaže da svaki dan treba živjeti kao da ti je poslednji. Jedino mi je u ovom tvom komentaru malo intrigantno ono što si rekla o uspomenama. Mislim da su uspomene veoma važan činilac života, čak i kod hedonista. Bez uspomena, odnosno, prošlosti, ne bi se mogli snaći u sadašnjosti i na pravi način je iskoristiti.

Tačno tako , ali znam ljude koji žive od uspomena i ne traže lepotu u sadašnjem momentu ne grabe trenutak već se samo sećaju kako im je bilo lepo onda nekad u prošlosti.Oni ustvari pate za prošlošću.
Mislim da to nisu hedonisti jer ne umeju da se opuste i zaborave , prepuste i uživaju ali sada, baš u ovom trenutku.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.09.2012
Poruka
121
Mislim da jesam volim da uzivam u stvarima koje me ispunjavaju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Hedonizam je imanentan čovjeku od iskona. To nije problem samo modernog čovjeka. Ljudi su oduvijek željeli uživati u svim ljepotama koje im je život u stanju pružiti; pri tome se užitkom jednako može smatrati i onaj čulni i onaj duhovni.
Međutim, religija je oduvijek ograničavala ljude u tom smislu, a naročito u čulnom užitku, zagovarajući odricanje u ovom životu, zarad boljeg života u "Carstvu nebeskom".
Prema tome, današnja samoživost i razmaženost modernog čovjeka, nije ništa drugo nego rezultat slabljena uticaja religijre na čovjekovo razmišljanje i poimanje života i svijeta u kome živi. Zbog toga sve više postajemo hedonisti, a sve manje smo spremni da se odričemo užitaka koje nam život može pružiti.
 
Član
Učlanjen(a)
22.12.2012
Poruka
235
Ako bi hedonisticke teorije identifikovale zadovoljstvo i bol kao dva vazna elementa, umesto dva JEDINO vazna elementa, onda one ne bi bile toliko nepopularne ...

Mnogo sam toga, 'hedonist' nisam ali svakako da uzivam u zivotu...

"i dok krades lepotu dana i trpas u bezdane duse..."
mejb
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top