HD Hacker (by Dimio) kako koristiti

Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Jesi ti uspeo da vratiš podatke?
Lako ćeš da uradiš nulovanje (prostiji oblik potpunog formatiranja diska i vraćanje svih sektora u tvorničko stanje).
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
107
evo, jesam.
ovako sam napravio

izabrao deep scan, recover data from damage, RAW or formated partition

miniToolPowerDataRecovery_01.png

nakon toga odabrao particiju

miniToolPowerDataRecovery_02.png

i odabrao sto zelim snimiti.



onda gdje to zelim snimiti i save i gotovo.
Ono na pocetku juce trajalo cijeli dan, a danas sam ovo odabrao i kopirao ujutro
 

Prilozi

  • miniToolPowerDataRecovery_03.png
    miniToolPowerDataRecovery_03.png
    222,4 KB · Pregleda: 7
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
107
nemogu obrisati, nemogu ni ono gore urediti. Malo se nesnalazim ali naucit cu
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Šta ne možeš da obrišeš i urediš?
Ako misliš na nulovanje to radiš partition wizardom
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Moći ćeš da vratiš sa tim programom sve podatke, zapravo on će sam oblikovati oštećenu particionu tablu ili njen boot sektor kao imidž, baš kao što je rekao @1mapstnod,
Nisam mislio na takav imidž. Mislio sam na imidž celog diska pre skeniranja pomoću nekog alata koji kopira disk na nivou sektora kao što je dd[1], ddrescue[2] ili windd[3].
Posle se programom za restauraciju fajlova pokušaju "izvaditi" fajlovi iz tog imidža (isto kao sa harddiska). Pošto je imidž ro, ovim bi se izbeglo potencijalno opasno "ostavljanje tragova" na originalnom hd-u kojekavih programa za restauraciju fajlova. Mana ovog načina je to što je potreban drugi hd koji ima slobodan prostor veći od problematičnog hd-a.

Definitivno imaš mrtav ili nekoliko mrtvih sektora u prvom bloku, kao što se vidi sa slike.
Na osnovu rezolucije prikaza programa, oštećeni sektori se nalaze unutar prvih 122MB, što je oko 250000 sektora. Obzirom na to da je druga particija "vidljiva", sektor sa particionom tabelom, tj. mbr sektor je dobar. Loši sektori su verovatno zahvatili deo prve particije sa bpb-om ili vbr-om i samim tim nema informacije gde se na particiji nalazi mtf. Ako je ovo slučaj i ako program za restauraciju ispravno nađe mft na particiji oporavak bi mogao brz i vrlo uspešan.
Druga mogućnost je da se u tih prvih 122MB negde nalazi mft (kao što si kasnije i ti spomenuo), te je direktno oštećen lošim sektorima. Ovo je lošija opcija, jer program za restauraciju mora biti zaista "pametan" da uspešno nađe sve fragmente fajlova i da ih dobro složi u ispravno stanje faja.
Drugim rečima, različiti programi, različiti rezultati.
Iz tog razloga restauraciju treba raditi sa nekoliko različitih programa. Tu dolazi do gore spomenutog problema. Neki proizvođači komercijalnih programa za restauraciju vole/žele/... da "ostave trag" na skeniranoj particiji ili disku pre početka skeniranja iz samo njima znanih razloga. Pošto program u tom trenutku još ne zna gde se nalaze bitni ili nebitni sektori lako može da "zagadi" bitan sektor i time oteža ili čak upropasti restauraciju nečega što je za korisnika možda vrlo važno.
Naravno, proizvođač to neće javno reći ili priznati, iako su neki otkriveni da to rade.
Stoga, prvo imidž particije ili hd-a, a posle skeniranje imidža.

Neće upisivati niti menjati strukturu fajlova
Meni je teško da definišem šta je "struktura fajlova" na oštećenom fajl sistemu. Da li su to fragmenti samih fajlova ili tabele sa njihovom lokacijom (mft, fat, inode,...)?
Pitam se šta bi to moglo biti za proizvođača programa i na osnovu šega će odlučiti gde da ostavi svoj "zapis"?

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Dd_(Unix)
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Ddrescue
[3] https://sourceforge.net/projects/windd/
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Pričamo konkretno o programu koji je dečko primenio, ne o ostalim programima, znam sigurno da MT data recovery to može bezbedno da uradi i ne ošteti podatke, ionako je zbunjen, ne treba mu pričati nešto što ne razume ili ga možda i ne interesuje, ključno je biti što konkretniji.
Naravno da nisam mislio bukvalno na imidž, već na način kako konkretni recovery program radi i korespondira sa RAW-om, za druge programe nisam pisao ništa.
Ono što je bitno je da je uspeo da spasi njemu važne podatke.
VBR je širi pojam i ne obuhvata samo NTFS već i dosta starije oblike tabli, to je sada druga tematika i nema veze sa ovim, u svakom slučaju lepo objašnjeno;)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
107
kad sam rekao brisanje, mislio sam na svoj post koji nisam uredio kako sam zelio a onaj ispod nisam mogao obrisati.

Sada jos partition wizard pa cu javiti kako sam prosao.
U meduvremenu sam izbriso win10. Iznerviro me do jaja. Vratio sam win7.
Javim se. hvala na pomoci
 
Natrag
Top