Gvozdena kancelarka kriva za Grčku?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Gvozdena kancelarka kriva za Grčku?
[/h] Izvor: Dojče vele



„Kancelarku, nakon osvrta na nemačke medije, prati pisanje grčke štampe. Merkel tamo ne nalazi mnogo toga lepog o njenoj evropskoj politici“, piše Rajniše post.

9878839204fea56807af33003218161_640x360.jpg


Diseldorfski list ocenjuje da već neko vreme dan savezne kancelarke Angele Merkel počinje sa lošim vestima.
U novinama se često uvredljivo prikazuje kao žena u SS-uniformi, kao „imperijalistkinja“ ili „diktatorka“.
List se osvrće na finansijsku krizu u Grčkoj, nepopularnost nemačke kancelarke u toj zemlji, kao i na reforme koje se ne sprovode dovoljno odlučno.

"Nemačkoj je svejedno što ovde tri miliona penzionera umire", komentarisao je nedavno jedan voditelj televizije Extra, podseća diseldorfski list.

"Grčka stenje pod pritiskom štednje, a za to je kriva – prema mišljenju ponosnih Helena – gvozdena kancelarka“, piše Rajniše post i dodaje da se prema mišljenju stručnjaka iz Evropske centralne banke, komisije EU i Međunarodnog monetarnog fonda, reforme u Grčkoj već odavno ne sprovode onako kako bi trebalo.

List piše da je sumnji sve više da li je Atina sa novom vladom konzervativnog premijera Antonisa Samarasa u stanju da realizuje sve obaveze na koje se obavezala u februaru ove godine:

"Grčka je samo delimično uspela da sprovede najavljenu privatizaciju držvavnih preduzeća. Atina zaostaje u suzbijanju utaje poreza i formiranju službe za porbu protiv korupcije.“

Komentar o Grčkoj i evropskoj dužničkoj krizi donosi i Noje osnabriker kajtung:

„U borbi za prevazilažnje krize evra Grčka zahteva više vremena i pritom ukazuje na slične propise za Španiju. To poređenje, međutim, nije opravdano".

"Španija je tek odnedavno upala u vrtlog krize. Grčka je tu mnogo duže i već u više navrata je dobijala pomoć. Koristi nije bilo mnogo. Naprotiv, sve je više problema. Da može i drugačije pokazuju Irska i Portugal. Njihov primer pokazuje da brze i energične reforme pomažu u suzbijanju krize".

"Politika nacionalnih vlada ostaje odlučujuća, one moraju više da štede, da povećaju poreze i da podstaknu privredni rast. Dobro je da španski premijer Marijano Rahoj podržava sprovođenje reformi. To bi trebalo da bude primer i za italijanskog premijera Marija Montija, jer samo njegov angažman nije dovoljan. Situacija u Grčkoj je, sa druge strane, mnogo teža. Možda je grčko napuštanje evra na kraju najbolje rešenje za sve.“

 
Natrag
Top