Gutović: Gledam na delu razne Šojiće

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Gutović: Gledam na delu razne Šojiće

BEOGRAD - Bard srpskog glumišta Milan - Lane Gutović iz nedelje u nedelju uveseljava publiku igrajući Srećka Šojića u popularnoj seriji “Bela lađa” na Prvom programu RTS-a. U razgovoru za “Blic” Gutović objašnjava šta izazivaju likovi iz političke galerije koji danas vode Srbiju, zašto su rialiti programi na umoru i ko se sve otima o sredstva iz republičkog budžeta namenjenim programima u kulturi...​

Blic Online

142368_kugutovic-foto-nebojsa-markovic_f.jpg
Milan Gutović kao Srećko Šojić​


Na osnovu kojih iskustava ste oživeli lik Srećka Šojića u televizijskoj seriji “Bela lađa”?

- Nisam se družio sa bitangama poput Šojića, ali sam imao prilike da ih vidim na delu. Imam prilike i danas da ih gledam, i nikakva dodatna glumačka mantra mi nije potrebna da igram Šojića.

Da li je politička scena u Srbiji toliko apsurdna kakvom je serija “Bela lađa” prikazuje ili je možda gora?

- Politička scena Srbije nije apsurdna. Apsurd je kada se dešava nešto potpuno nelogično, a time i neočekivano. Kada su na političkoj sceni likovi iz ove aktuelne galerije, onda ništa više nije apsurdno.

Kako objašnjavate popularnost Srećka Šojića kod gledalaca bez obzira na njegove karikaturalne osobine i ponašanje?

- Pokazalo se da je Šojić po svojim postupcima i političkim potezima neobično sličan ljudima koji se sada bave politikom. Zbog toga Šojić nije čak ni karikaturalan. Bezopasan je za svoju okolinu i to je jedino što ga izdvaja od karikatura koje u ovom momentu vode Srbiju. Mislim da ga je to učinilo gledaocima simpatičnim, za razliku od ovih drugih koji izazivaju lepezu osećanja koja se kreću u od gađenja do mržnje.

Imali ste specijalnu ulogu u nedavno završenom rialiti TV formatu “Parovi”. Šta vam se u tom angažmanu dopalo, a šta ne?

- Dopalo mi se što sam učestvovao u nečemu potpuno nerazumljivom i za mene zagonetnom. Prestalo je da mi se dopada kada sam shvatio o čemu se radi.

Zašto rialiti TV formati imaju tako veliku popularnost u Srbiji?

- Mislim da se njihovoj popularnosti neumitno primakao kraj. Na festivalima televizijskih ostvarenja odavno nema nijednog rialitija. Imali su voajersku crtu koja je potrošena. Izgleda da je televizijskoj publici potrebno nešto drugo.

Koju predstavu bi izdvojili iz repertoara beogradskih pozorišta, osim onih u kojima i sami igrate, i zašto?

- Nisam odavno išao u pozorište, a i nemam dar koji je potreban da moj ukus namećem nekome u vidu saveta.

Da li ste se uželeli kabaretske forme u pozorištu i da li planirate da realizujete neku novu predstavu iz tog žanra?

- Tu strast za kabareom zadovoljavam igrajući „Obično veče” u Pozorištu Slavija. Ne planiram ništa u tom smislu jer kabare podrazumeva toliko ulaganja da nema interesenata koji bi se upustili u organizaciju tako zahtevnog pozorišnog posla.

Zašto je u našoj tranziciji estradizaciji svakodnevice potpuno potisnula umetnost na margine javnog života?

- Od visine sredstava koja se izdvajaju iz budžeta za pojedine delatnosti u državi zavisi koji broj baraba i lopova će se oko te delatnosti okupiti. Kultura ima minimalan udeo u budžetu i zato se samo male barabe, tipa džeparoša, na tom planu muvaju. Ali bez obzira na te bitange koje su u kulturi godinama, umetnost je kod nas bila na marginama oduvek.

Da li će pozorište preživeti tehnološku revoluciju koju trenutno živimo?

- Tehnološka revolucija neće preživeti, a pozorište hoće. Pa pozorište je starije od religije.

Kako bi organizovali svoj život da se ne bavite glumom?

- Taj život bi se sam organizovao. Ovako moj život organizuju potrebe... i to tuđe.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Voleo bih da vidim šta bi rekao da su opet njegovi na vlasti yes3
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
"Piši-Lepa Brena za 4 osobe! A ko će to da plati??? Pa preduzeće, ne radim ja ovo radi sebe, već radi preduzeća!"
 
Natrag
Top