Grupa “Handsome Furs” sutra u klubu “Gun”: "Obradićemo 'Azru'"! Video

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Kandaska grupa po treći put u Beogradu


Grupa “Handsome Furs” sutra u klubu “Gun”: "Obradićemo 'Azru'"! Video



Izvor: Blic M. Vukelić | 01. 12. 2010. - 17:11h

Kanadski alternativni rok duo “Handsome Furs”, koji nastupa sutra uveče (četvrtak, 2. decembar, 22h) u klubu “Gun” (Miloša Pocerca 10), sigurno je jedan od koncertno najaktivnijih bendova na kompletnoj muzičkoj sceni. O tome dobro svedoči i činjenica da su svi njhovi dosadašnji albumi bili inspirisani nekim novim delom sveta - od Finske, preko Rusije i Balkana do Kine i Jugositočne Azije.
93630_hfurs_f.jpg

Handsome Furs


Ove miljenike anglosaksonske rok kritike nećete naći na spiskovima najuspešnijih izvođača u smislu zarade od turneja i prodaje albuma, ali svako njihovo izdanje na većini relevantnih lista (poput “Roling stouna” i “Njujork tajmsa”) obično se nađe u samom vrhu ponude alternativnog rokenrola.

Sama činjenica da su u Beogradu dosad svirali dva puta, praktično bez ikakve iole primetne finansijske zarade, dovoljno govori o njihovom shvatanju rok muzike u ovom trenutku. Za milionske zarade su zaduženi U2 i njima slični; za čuvanje izvorne misije rokenrola zaduženi su bendovi poput “Handsome Furs”.

Domaća predgrupa “Lula Mae”

Predgrupa za koncert “Handsome Furs” biće nastup beogradskog seksteta “Lula Mae”, koji je svojim debitantskim EP-jem “Iza Zida” obeležio jesen na svim relevantnim muzičkim listama u Srbiji. Prvo mesto na “Diskomeru” Studija B i “Pop mašini” radija B92 velika je podrška bendu koji će tek napraviti svoje najbolje pesme...

Jedan od razloga zašto im je tako lako da putuju je činjenica da ih je u bendu samo dvoje, a nije zanemarljivo ni to što su u braku. U toj podeli posla, Den Bekner svira gitaru i peva, dok je njegova supruga Aleksej Peri zadužena za rukovanje elektronikom.

Ono što na albumima “Plague Park” i “Face Control” zvuči kao brižljivo osmišljena i ubedljivo odsvirana mešavina gitarskog zvuka i elektronske muzike, na koncertima se prevara u čist izliv autentične rokerske energije i radosti. U to je na najneposredniji mogući način mogla da se uveri i beogradska publika na dosadašnjim furioznim svirkama, kada je atmosfera dostizala nivo koji je obično rezervisan za nastupe najvećih zvezda popularne muzike, više nego za klupske događaje.

Den Bekner na pitanje “Blica” šta nakon ranijih koncerata u Beogradu mogu da ponude publici a da oni to tamo već nisu videli, odgovara da če to biti pesme koje dosad nisu izvodili nigde.

95906_kukoncert01_hs.jpg


"Handsome Furs" na prethodnom koncertu u Beogradu


“Planiramo da sviramo 4-5 pesama koje zaista niko dosad nije čuo. Imamo i nove klavijature. Novi sempler. Možda bude i nekih novih plesnih pokreta... (smeh). Hteo sam i da napravimo jednu obradu pesme grupe ‘Azra’, ali to će morati da sačeka sledeću godinu. Uglavnom, veoma se radujem što ćemo novi materijal predstaviti ljudima u Beogradu. Mnoge pesme koje su kasnije završile na našem prethodnom albumu ‘Face control’ prvi put smo testirali ovde”, kaže Bekner, dodajući u šali da planiraju i da se posvete dodatnom istraživanju domaćih alkoholnih pića, s posebnim naglaskom na pelinkovac.

Detalj o pelinkovcu i “Azri” dosta govori i o odnosu Dena Beknera i Aleksej Peri prema zemlji u kojoj sviraju. U ranijem intervjuu koji su dali ovom novinaru, oni su pokazali izvanredno poznavanje istorije i kulture Balana. Pošto svaki put pre Beograda sviraju i u Zagrebu, kao detalj koji ih je začudio u glavnom gladu Hrvatske istakli su to da klinci često istovremeno nose ustaška obeležja i slušaju srpski turbo folk.


Poznavanje socio-kulturnih okolnosti Zapadnog Balkana, međutim, u njihovom slučaju ima malo dublju pozadinu, pa su čak i jednu svoju pesmu (“White City”) posvetili Beogradu. Na pitanje “Blica” šta su prve stvari koje im padaju na pamet kada se spomene beograd, Bekner iz prve odgovara da su to prijatelji koje je ovde stekao. To se lepo videlo i na njihovom prethodnom koncertu u SKC-u, kada je Denu Bekneru usred gitarskog sola pukla arkada nakon što se slučajno udario gitarom u glavu. On je ipak nastavio da svira, iako je povreda bila prilično teška i neprijatna.

Sviranje u dva benda

Upitan kako usklađuje obaveze u dva benda, pošto je istovremeno član “Handsome Furs” i “Wolf Parade”, Den Bekner odgovara da je to zapravo prilično lako. “Obično sve u svom životu isplaniram godinu dana unapred. ‘Handsome Furs’ su meni posebno važni, jer Aleksej (Denova supruga i klavijaturistkinja benda, prim. nov) i ja imamo mali kućni studio. Možemo da ustanemo i u tri ujutro i da snimimo neke pesme ako smo inspirisani!”, kaže Bekner.

“Još uvek nosim ožiljak na glavi odatle. Ponosan sam na to. Pretpostavljam da užasno lošu ravnotežu, znoj u očima i alkohol ne bi trebalo mešati. Ili bi možda trebalo... U svakom slučaju, još mi se nijednom nije desilo da prekinem neki koncert. Srećom po mene, na tom kocertu u Beogradu u blizini je bio naš prijatelj (i ovlašćeni fizioterapeut!) Kepa, koji mi je obrisao čelo...”, priča Bekner.

Na pitanje koji deo sveta im je poslužio kao inspiracija za predstojeći album, Den Bekner kaže da je to Azija.

“Sledeći album je zaista nadahnut našom turnejom po Kini i Jugoistočnoj Aziji. Haos i informaciono zasićenje kineskih gradova kao što su Peking i Vuan su stvarno neverovatni... To nas je podstaklo da nove pesme imaju puniji zvuk, koji će se više oslanjati na elektroniku.”
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top