Gorivo još jednom poskupelo

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Gorivo još jednom poskupelo
10. jun 2009. 07:56

Beograd -- Gorivo u Srbiji od ponoći je skuplje u proseku za oko četiri dinara po litru. To je peto poskupljenje za dva meseca.

10403160564a00c7343257f232171330_extreme.jpg


Ministarstvo rudarstva i energetike rast cena pravda skokom cena sirove nafte na svetskom tržištu. Na pumpama su sinoć formirani redovi vozača, koji su pokušali bar nešto da uštede. Na beogradskim pumpama redovi su bili veći nego uobičajeno. Građani su požurili da iskoriste poslednje sate i napune rezervoare svojih automobila po starim cenama.

Vozači kažu da će nove cene biti veliki udar na njihov budžet:

"Mislim da je neopravdano, pošto je skoro poskupelo isto za par dinara.“

"Mislim da je to strašno, zato sam i uzeo ovaj auto da troši malo, jer u kolima sam ceo dan zbog posla."

"U okruženju pada, ovde raste, verovatno treba državi"

"Najskuplji benzin vozimo, a poskupljuje dan za danom.“

Nebojša Atanacković iz “AD Nafte“ kaže da je poskupljenje bilo očekivano, jer je i cena sirove nafte znatno porasla.

Prema njegovim rečima, dva su razloga zašto je nafta u našoj zemlji skuplja od one u regionu.

"Radi se o tome da su se kod nas od jeseni u nekoliko navrata povećavale akcize. One su već sad došle na jedan značajan nivo. Praktično, kod nas se cene razlikuje zbog toga što su poreska zahvatanja kod nas veća nego kod suseda. I još jedan razlog, mi imamo veći deo prerade nafte u postrojenjima koja su zastarela", objašnjava Atanacković.

Po novom cenovniku, litar motornog benzina i bezolovnog motornog benzina od 95 oktana poskupeće sa 97,20 dinara na 100,71 dinar, dok će dizel gorivo D2 sa 84,52 dinara na 88,38 dinara.

Najviše će poskupeti evrodizel sa 92, 4 dinara na 97,2 dinara. Inače ovo je već peto poskupljenje goriva u poslednja dva meseca.

Izvor: B92
 
Natrag
Top