Golubovi pismonoše lako preletelI Jadran

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Golubovi pismonoše lako preletelI Jadran











Izvor:
Novosti.rs









Bar - OBLAČNO nebo iznad italijanske luke Bari krajem jula nije omelo jato od 22 goluba pismonoša da u rekordnom vremenu prelete preko Jadrana - 117 nautičkih milja (213 kilometara), i za četiri sata dolete do svog kaveza, u Bar.

[SIZE=+0]Posada putničkog broda “Sveti Stefan 2” u četvrtak ujutro u 6 sati i 22 minuta bila je očevidac nepogrešivog “kursa” mladih golubova koji su sa palube broda pušteni i poleteli ka krmi “Sveca” put Bara. Bio je to doživljaj za pomorce, a i lep motiv za priču koju sa žarom zaljubljenika u golubarstvo priča kormilar duge plovidbe i strastveni golubar Dalibor Dajče Nikolić, koji u svom kavezu u Baru ima roditelje golubova koji su preleteli Jadran.


reg-golubovi_310x186.jpg



- Nedaleko od ulaza u italijansku luku Bari pustio sam golubove stare od šest do osam meseci. Već u 10 sati i 37 minuta na kavez odgajivača Božidara Puša Budimića stigla su prva dva goluba, koje smo nazvali Svetac i Kapetan, za njima u narednih tridesetak minuta i ostalih 14. Od šest golubova Voja Đurovića stigla su njih 4. Budimić i Đurović su članovi kluba odgajivača golubova pismonoša “Šampion” iz Bara - kaže Nikolić, predsednik ovog kluba.

Dajčetu Nikoliću (32) pomorstvo je profesija, golubarstvo i više od hobija.

- To je moja ljubav od sedme godine života. U golubarniku imam preko 120 golubova, srpskih visokoletača, i četiri para pismonoša. Svaki dan im treba posvetiti dva-tri sata. Kada sam na brodu golubove pazi moja supruga Daria, a i sin Matija sa uživanjem provodi vreme u golubarniku - kaže sagovornik “Novosti”, koji ističe da je ovim pticama potrebno oko mesec dana treninga da bi savladale orijentaciju u prostoru, a sa dresiranjem se počinje deset dana nakon odvajanja mladih ptica od roditelja.
- Mnogo im je lakše da lete iznad kopna. Let iznad vode im je zahtevniji zbog orijentacije, ali smo prezadovoljni jer je od njih 22 iz Barija u Bar stiglo 20 - kaže Nikolić.


USKORO NOVI PRELET


- Kad se golubovi odmore, za nedelju dve, planiramo ponovo da ih pustimo, ali ovaj put iz italijanske luke Ankona - govori ushićeno Nikolić, kome je prijatelj Pušo poklonio dva goluba koji su prvi doleteli iz Barija u Bar. - Ta dva goluba pariću sa prve dve golubice koje stignu iz Ankone do Bara. Očekujemo da razdaljinu od oko 500 km prelete za devet sati.
[/SIZE]
[SIZE=+0]
[/SIZE]
 
Natrag
Top