Glagolska vremena srpskog jezika

Učlanjen(a)
07.04.2014
Poruka
4
U nasem jeziku postoji mnogo vremena evo nekih:
Prezent
Perfekat
Futur I i II
Aorist
Imperfekat
Pluskvamperfekat
Potencijal
Potencijal imperfekta
Glagolski pridjev trpni
Glagolski pridjev radni
Glagolski pridjev sadasnji
Glagolski pridjev prosli
Kada budem imao vremena napisacu kakva su to vremena,a onda cemo da radimo zadatke. U medjuvremenu,ako neko ima vremena,neka napise neke definicije i da neke primjere pomocice mi puno_Ovo radim jer znam da mnogi i dan danas ne znaju glagolska vremena i nadam se da cete mi pomoci da ih sto bolje objasnim .
 
Učlanjen(a)
08.04.2014
Poruka
1
PREZENT je glagolski oblik koji oznacava radnju koja se desava u trenutku govora o njoj. Gradi se od prezentske osnove i nastavaka za gradenje prezenta :
-m,-s,/
-mo,-te,-e,-u,-ju
- Prezentska osnova se dobija tako sto se od prvog lica mnozine prezenta odbije nastavak -MO

PERFEKAT je licni glagolski oblik.
On oznacava radnju koja se dogodila u proslosti,pre trenutka govora o njoj.
Perfekat se gradi od prezenta kraceg oblika pomocnog glagola JESAM i radnog glagolskog prideva koji se menja.

FUTUR I, buduće vreme, je licni glagolski oblik koji se koristi za iskazivanje radnje koja ce se zavrsiti posle trenutka govora.
Gradi se od nenaglasenih oblika prezenta pomocnog glagola HTETI i inf.glagola koji se menja.


1.ću 1.ćemo

2.ćeš 2.ćete

3.će 3.će
 
Učlanjen(a)
07.04.2014
Poruka
4
Futur II
Futur II morate razlikovati od futura I. Oznacava moguce buduce vrijeme . Gradi se od pomocnog glagula biti i glagola u perfektu
Primjeri:
Glagol moci- budem mogao
glagol raditi- budem radio
 
Natrag
Top