Generacija X – žene koje nemaju ni porodicu ni karijeru

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
Generacija X – žene koje nemaju ni porodicu ni karijeru

Blic žena

Prema rezultatima novog istraživanja koji su objavljeni u časopisu „Dejli Mejl“, među Britankama rođenim između 1965. i 1978. godine ima čak 43 odsto njih koje nemaju decu. Žongliranje karijere i porodice u uslovima modernog doba sve je teže, pa ne čudi što se žene često opredeljuju za uspeh na samo jednom od ova dva polja. Međutim, postoje žene koje nemaju ni porodicu ni uspešnu karijeru. Te žene je „Dejli Mejl“ nazvao zajedničkim imenom “Generacija X“.

2597_depresija-competence_if.jpg

Mnoge pripadnice lepšeg pola u kasnim dvadesetim godinama svesno donose odluku da će se posvetiti poslu, odlažući rađanje dece i izgradnju porodice za nešto kasnije.

Međutim, nije retko da, uprkos snažnoj volji i trudu, one ne uspevaju da postignu uspeh kome su se nadale.

Helen Meknejlen (44) radila je na visokoj poziciji u firmi „Goldman Sachs“, koja se bavi finansijama, ali je dala otkaz kada je shvatila da više ne može da se nosi sa pritiskom.


“Na početku sam bila oduševljena što ću raditi kao jedina žena trgovac u atmosferi nabijenoj testosteronom. Imala sam šestocifrenu platu, kuću u Njujorku i farmu u Hempširu. Međutim, uskoro sam shvatila da ne mogu da ispratim nametnuti tempo prekovremenog rada i celonoćnog provoda sa kolegama i klijentima. Čitave vikende sam provodila u krevetu i osećala sam ogroman pritisak. Planiranje porodice mi nije bilo ni nakraj pameti.“, kaže Helen, dodajući: “Sada više nemam visoku poslovnu poziciju, a previše sam stara da bih rodila decu.“

Dr. Anđela Karter sa Instituta za poslovnu psihologiju univerziteta u Šefildu, objašnjava da žene iz “Generacije X“ ustvari veruju u mit koji im je predstavljen, a na kraju ostaju bez ičega.

“Ove žene su odgajane tako da veruju kako mogu da postignu sve – i veliku porodicu, i dobrog muža, i uspešnu karijeru, ali kada shvate da poslovni svet oduzima toliko energije, one najčešće odustaju od karijere i traže nazad svoju slobodu. Međutim, najčešće ovu odluku donose u trenutku kada više nisu biološki sposobne da imaju potomstvo “, ističe Anđela Karter.

Da li biste vi žrtvovali ulogu majke radi karijere, ili vam je ipak porodica na prvom mestu?
 
Natrag
Top