Gde nas vodi moderna komunikacija?

Učlanjen(a)
13.08.2015
Poruka
6
Gde nas vodi moderna komunikacija?

Mi danas šaljemo kratke SMS, e-mail, facebook, instagram ili twitter poruke bez obraćanja pažnje na veliko ili malo slovo i uz korišćenje skraćenica. U istom gradu međusobno komuniciramo Skype-om ili facebook-om, umesto da ćaskamo licem u lice uz kafu u kafiću. Digitalna tehnologija i novi mediji, naročito internet i mobilni telefoni omogućavaju ljudima široku komunikaciju koja prevazilazi vreme i prostor. Brza je i učestala, ali jezički i sadržajno reducirana i osiromašena – ocenjuju sociolozi. Novi mediji suštinski osiromašuju komunikacije. Većina mladih ne vide u tome ništa loše i priznaju da češće komuniciraju putem facebook-a i SMS porukama, nego uživo.

Sve je stvar mere. Ako se internet koristi sa merom, naravno da može da spoji ljude, jer je stvarno fascinantna stvar da sada možete da kontaktirate nekog ko se nalazi u Australiji ili koji živi u Indiji bez ikakvih problema i komunikacija je na taj način omogućena. Sa druge strane, ako neko sedi po 7, 8 ili više sati za facebook-om onda svakako postoji kontra efekat i ljudi se otuđuju. Na primer, deca nakon škole se više ne druže nego kažu: “vidimo se na fejsu”.

Motivi za korišćenje kompjutera kao medija za upoznavanje, odnosno stvaranje kontakta sa novim ljudima mogu biti različiti. Jedan od motiva može biti želja da se upoznaju ljudi koji su izvan svakodnevnog životnog konteksta. Određen broj ljudi komunikaciju putem kompjutera, odnosno interneta doživljava kao sredstvo za zabavu, odnosno kao sredstvo za “beg od dosade”. Nekada je ljudima potrebno da svoje trenutne probleme podele sa nekim ko nije iz njihovog socijalnog okruženja.

Svakodnevne internet aktivnosti su: posećivanje društvenih mreža, slanje e-mail poruka, čitanje vesti, četovanje, gledanje YouTube snimkova i pretraživanje uopšte. Internet korisnici retko gledaju internet TV, video-na-zahtev, a takođe retko kupuju preko interneta, komentarišu vesti, blogove, forume i sl.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Sve je tako sto si napisao,ali sve manje se ljudi druze i bez ovih noviteta.neko sasavo vreme i da nije bar Skaype-a,mnoge ne bih video ili razgovarao s njim,jer pod znacima navoda nemamo vremena.Nova tehnologija cini da se cujes i sa rodbinom i sa starim znancima,ali i da stvoris nove prijatelje ili pak neprijatelje.Prosla su vremena akusticne gitare i skupljanja do ko zna kojeg doba nocu.Dok ne pocnu da nas gadjaju sa zgrada sa punim kesama vode,pa ako ni to ne uspe,pcinju da lete tegle,prvo prazne pa posle i sa zimnicom,pa bezi kuci.jeste to sve tako,ali i vremena se menjaju i covek mora da se prilagodi.Mada sam ja za to druzenje na pogled i dodir medjusobno.Msm ne bas sa svakim.
 
Učlanjen(a)
06.10.2013
Poruka
151
Racunari nas otudjuju, ali nisu racunari za to krivi nego ljudi. Internet je stvoren da nam ustedi vreme (ironicno), a u stvari mi mnogo vremena gubimo na internetu. Gde nas sve to vodi? Pa verovatno u propast, ali videcemo, polako...
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
To nas je vec odvelo na pogresan put,a dokle sve zavisi od nas.Sve ima dobre i lose strane,a mi smo u sredini/
 
Učlanjen(a)
11.11.2012
Poruka
2.164
Dobra tema, baš dobra tema.
Moderna komunikacija koliko god ima dobrih strana, ima sigurno više loših. Život je bio lepši bez interneta, živelo se. A sad se živciramo mnogo više, mnogo smo više nadrndani, razni poremećaji ličnosti, sve zbog modernog doba ...NE VALJA
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Zivim od racunara ali iako zvuci preterano platio bih da nestanu zajedno sa mobilnim telefonima. Ziveo bih srecnije i neuporedivo mirnije. Pre nekoliko dana sam slucajno razbio telefon i posle samo 12 sati sam se osecao predivno. Istrajao sam bez mobilnog jos par dana ali apsolutno nenormalan pritisak sredine i danas neizbezno pitanje "koji ti je broj mobilnog" vratili su me u stvarnost. Od juce u dzepu opet nosim djubre k'o manji laptop a skupo k'o kvadratni metar stana na terazijama (poklon od brata). Opet nosim telefon i u toalet - ne daj Boze da me neko ne moze dobiti samo zato sto sam u kupatilu sa toalet papirom u ruci.
 
Natrag
Top